Mamografi ve Meme MR

Mamografi ve meme MR çekimi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Mamografi, meme kanseri taraması için uygulanan bir testtir. Hastalık riski yüksek olan kadınlarda meme kanserini belirlemek ya da ekarte etmek için MR kullanılır. Meme kanserini ve memedeki diğer anormallikleri teşhis etmek için kullanılan emar türüne ise meme MR denir. Meme MR, mamografinin gözden kaçırabileceği tümörleri inceleme potansiyeline sahiptir. Peki mamografi ve meme MR arasındaki farklar nelerdir? Avicenna Sağlık Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyarak konuyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Mamografi ve Meme MR Karşılaştırması

Mamografi işleminde meme dokusunu incelemek ve doku yoğunluğundaki farklılıkları kaydetmek için x-ışınları kullanılır. Tümörler, normal dokudan daha yüksek bir yoğunluğa sahip ve x-ışını üzerinde daha hafif ve daha katılaşmış bir kütle olarak görülür. Meme dokusunun tüm alanlarının kapsamlı bir şekilde görüntülenmesi için göğsün farklı görünümleri alınır. En iyi görüntüyü yakalamak adına, radyasyonun daha ince doku katmanlarına işlemesine izin verecek şekilde göğüs sıkıştırılır. Meme MR ile sıkıştırmaya gerek olmaz. Bu test ile detaylı görüntülere ulaşmak için, güçlü manyetik ve radyasyon dalgaları yayan tüp benzeri bir makineye hasta yerleştirilir.

Doku yoğunluğunu ayırt etmek için kontrast madde kullanılır. Burada kullanılan kontrast madde gadolinyum içerir. Mamografi işlemine göre bu madde sayesinde çözünürlük 10 – 100 kat daha arttırılır. İşlemin ardından bol su tüketilerek bu ilacın idrar yoluyla atılması sağlanır. Mamografi işlemi ortalama 30 – 60 dakika arasında sürer. Meme MR işlemi ise ortalama 45 – 90 dakika arasında sürer. Mamografi işleminde kişiler göğüs rahatsızlığı hissederken, meme emarında ise klostrofobisi olanlar bir takım gerginlik yaşayabilirler.

Test Duyarlılığı

Test duyarlılığı, hastalığın kanıtını bozmadan bir hastalığı tanımlama yeteneğidir. Meme MR işleminin meme kanserini belirleme duyarlılığı, mamografi işleminin duyarlılığına nazaran daha tutarlıdır. İşlem esnasında konuşma ve hareket etmeye bağlı olarak mamografinin ortalama duyarlılığı %87 civarındadır. Yoğun göğüslü kadınlarda bir mamografinin duyarlılığı %48 – %64 arasında düşebilir. MR daha yüksek bir çözünürlük sağladığı için, yoğun dokudaki kitlelerin görüntülerini ayrıntılı bir şekilde gösterebilir. Farklı risklere sahip olan kişilerin meme emarı, %81 – %100 arasında değişen bir duyarlılığı bulunur.

Riskler

Çoğu kişi mamografi esnasında radyasyona maruz kaldığı için, kanser geliştirme riski endişesi yaşar. Öte yandan meme MR de kullanılan gadolinyum içeren kontrast maddesinin bir risk oluşturup oluşturmadığı da hala tartışılır. Alerjik reaksiyon ve böbrek hasarı gibi sorunların yanı sıra hafif ve geçici yan etkileri vardır. Ancak gadolinyum içeren kontrast madde, bt anjiyografi işleminde kullanılan kontrast maddeden daha güvenlidir.

Meme MR Nedir? Ne Zaman Yaptırılır?

Göğüsteki yapıların ayrıntılı resimlerini üretmek için kullanılan meme MR, mamografi ya da ultrason gibi görüntüleme tekniklerine ek olarak uygulanır. Meme kanseri şüphesi olan kadınlar, standart mamografi işlemine ek olarak meme MR yaptırmanın faydalı olup olmayacağı konusunda mutlaka bir doktorla görüşmeleri gerekmektedir. Meme kanseri olup olmadığını kontrol etmek amacıyla kullanılan bu emar, kanserin boyutunu değerlendirmek ve mamografideki anormallikleri daha fazla incelemek adına tercih edilir.

Meme MR Neden Yapılır?

Meme kanseri tanısı konulduğunda kanserin boyutunu belirlemek adına başvurulan meme MR, kanserin ne kadar büyük olduğunu ölçer. Aynı memede başka kanser olup olmadığını ve diğer memede belirti göstermeyen kanserin varlığını tespit eder. Koltuk altında anormal derecede büyük lenf düğümlerinin olup olmadığını kontrol eder. Bir meme implantında sızıntı ya da yırtılma şüphesi olduğunda uygulanan meme MR, kişilerin yüksek derecede meme kanseri riski altında olduğunda da uygulanır.

Ailesinde meme kanseri veya yumurtalık kanseri geçmişi olanlarda kullanılır. Kişinin yoğun bir meme dokusu olduğunda ve mamografide kanserin teşhis edilememesi sonucunda başvurulur. 30 yaşından önce göğüs bölgesine radyasyon tedavisi uygulanmış kişilerde, neoadjuvan kemoterapi alan hastaların takibinde ve meme kanseri tedavisinde lumpektomi bölgelerinin değerlendirilmesinde tercih edilir. Mamografide ortaya çıkan ve değerlendirilmesi zor olan anormalliklerin daha ileri seviyede değerlendirilmesi adına meme emarına başvurulur.

Mamografi Nedir? Ne Zaman Yaptırılır?

Düşük dozda x-ray ışını ile meme içindeki anormallikleri görüntülemeye yarayan tekniğe mamografi denir. Muayene sırasında fark edilmeyen meme dokusundaki değişiklikler daha yakından incelenir. Kadınlarda meme hastalıkları mamografi sayesinde erkenden teşhis edilerek tedavi edilir. Buna bağlı olarak risk altında olan kadınların, mamografi çekimlerini 40 yaşından önce yaptırmaları tavsiye edilir.

Mamografi Neden Yapılır?

Memede yumru oluşumu, memeden sıvı gelmesi ve meme başı çökmesi gibi meme kanseri belirtilerinin olması durumunda mamografiye başvurulur. Meme implantı olan kişilere tanı amacıyla mamografi işlemi uygulanır. Teşhis için uygulanan mamografi, tarama amacıyla uygulanan mamografiye göre daha kapsamlı olur.

Sonuç;

Mamografi meme kanseri için standart bir prosedürdür. Ancak risk altındaki kadınların tanısına yardımcı olmak için meme MR daha sık tercih edilmeye başlanmıştır. Emarlar, mamografinin bazen gözden kaçırdığı tümörleri tespit edebilir. Fakat nadiren de olsa yanlış sonuç gösterme riski taşıdıkları unutulmamalıdır. Mamografi ve meme MR birlikte kullanıldığı zaman, meme kanserini teşhis etmek için çok daha yararlı olur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mamografi neden yapılır?

Meme dokusunda kanserli ya da kanserli olmayan kalsifikasyonları ve kalsiyum birikimlerini göstermeye yardımcı olduğu için tercih edilir.

Mamografiden sonra neden emara ihtiyaç duyulur?

Mamografide gözden kaçan sorunlar meme MR işleminde ortaya çıkabilir. Ayrıca zararsız meme dokusu kanser olarak yanlış sonuçlanabilir. Bu nedenle bu iki test birlikte kullanıldığında daha doğru sonuçlar verir.

Kanserli lenf düğümleri mamografi ya da meme MR da görünür mü?

Meme MR, koltuk altındaki lenf düğümlerine yayılmış meme kanseri hücrelerini tespit eder.

Meme MR hangi yaşlarda çekilir?

30 yaşını aşmış kadınların her yıl meme emarı çektirmesi tavsiye edilir. 40 – 69 yaşları arasındaki kadınlar ise ek olarak mamografi taraması yaptırmalıdır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣