Kapalı Emar Avantajları Nelerdir?

kapalı emar avantajları hakkında bilgilendiren doktor ve hastası

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kapalı emar avantajları, uygulamayı yaptıracak kişilerin önceden araştırdığı durumlardan biri olabilir. Açık emar ve kapalı emar olarak iki farklı prosedüre sahip olan uygulamanın avantajları hakkında daha fazla detaya içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Kapalı Emar Nedir?

Kapalı mr uygulaması, açık mr taramasına göre daha uzun süredir kullanılan bir testtir. Yüksek kaliteyi görüntüler çekmek için kullanılan test, kapsüle benzeyen bir makinede yapılmaktadır. Vücudunuza sinyaller gönderilen bu alanda, radyo dalgalarından faydalanılmaktadır. Radyo dalgaları ve manyetik alanda alınan görüntüler bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Bilgisayar ortamında toplanan görüntüler bir araya getirilerek üç boyutlu görüntüler sağlanmaktadır.

Manyetik rezonans görüntüleme sayesinde vücudun iç organları hakkında detaylı görüntüler alınabilmekte. Bu görüntüler sayesinde şüphelenilen durumların kesin tespiti yapılabilir veya hastalığın tedaviye cevap verip vermediği görülebilir. Kapalı mr uygulaması sayesinde; yumuşak dokular, kemikler, sinirler ve kan damarlarında oldukça detaylı görüntüleme sağlanabiliyor. Tüm uygulama noktalarında görüntüleme sağlanması sayesinde tümör ve kanserli dokuların tespiti kolaylıkla tespit edilebilmekte. Kapalı mr uygulaması yapılmasına doktorunuz muayene sonrası karar verilecektir. Dilerseniz, bir sonraki başlığımızda açık emara göre kapalı emar avantajları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kapalı Emar Avantajları Nelerdir?

Emar uygulaması, açık ve kapalı olmak üzere iki farklı prosedüre sahiptir. Doktorunuz uygulama yöntemi olarak kapalı emar operasyonunu seçtiyse, kapalı mr avantajları hakkında meraklanıyor olabilirsiniz.

Kapalı mr avantajları arasında;

  • Kapalı mr operasyonu, açık emar uygulamasına göre daha fazla detay vermektedir.
  • Kapalı emar daha fazla hastalığın ve sorunun tespitinde faydalıdır.
  • Emarda kapalı yapılan tarama işleminde daha geniş alanlarda görüntüleme sağlayabilir.
  • Kapalı mr daha kaliteli görüntüleri daha hızlı yakalamakadır.
  • Ayrıntılı görüntüler için 1.5 Tesla görüntüleme ile 3.0 Tesla görüntüleme cihazları ile yapılabilmektedir.
  • Kapalı mr, daha fazla organda iç görüntüleme yapma olanağı sunmaktadır.

Kapalı emar avantajları, açık emar uygulamasına göre yukarıda bahsettiğimiz şekildedir. Birçok organda ayrıntılı görüntülemeye olanak sağladığı için kapalı emar sıklıkla tercih edilmektedir. Doktorunuza yapacağınız ön muayene esnasında hangi prosedürün seçileceğine doktorunuz karar verecektir.

Kapalı Emar Kim Tarafından Çekilir?

Emar operasyonu, radyoloji uzmanları ve radyoloji teknisyenleri eşliğinde yapılmaktadır. Radyoloji teknisyenleri uygulama öncesi ve uygulama esnasında yardımcı olurken, görüntülerin çekimini yapacaklardır. Alınan kesitler radyoloji uzmanı tarafından incelenir ve emarı isteyen doktorunuza iletilir. Emar sonuçlarının raporlanması ardından doktorunuz tarafından yorumlanır ve gerekli bilgiler tarafınıza aktarılır.

Sonuç

Vücudumuzdaki hastalıkların tespitinde ağrıların kesin nedenini bulmak adına iç organ görüntülemesi yapılması önemlidir. Tanı ve erken tedaviye olanak sağlaması adına emar uygulamasından faydalanılmaktadır. Görüntüleme testleri arasında hızlı ve az maliyetli operasyonlardan biri olan kapalı emar sayesinde, daha geniş alanda görüntüleme sağlanabilir. Aynı zamanda operasyon ilaçlı emar şeklinde yapılarak daha fazla detaya ulaşılabiliyor. Doktorunuzla yapacağınız ön muayene esnasında, doktorunuzun bulgulara rastlanması veya semptomların bulunmasıyla beraber emar tercih edilebilir. Mri görüntüleme için muayene olmak isterseniz, Avicenna Sağlık Grubu Radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kapalı emar kaç dakika sürer?

Kapalı emar süresi, operasyonun yapılacağı bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Hipofiz mr, diz mr, servikal mr gibi bölgesel çekimlerde 25 – 30 dakikada emar çekimi tamamlanabilir.

Emar operasyonu güvenli midir?

Evet. Emar operasyonu oldukça güvenli bir uygulamadır. Hem emar sonuçları açısından hem de uygulamanın radyasyona sahip olmaması artılar arasında yer almaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣