Açık Emar: Nedir? Açık MR Neden Çekilir?

acik emar uygulanan kadın hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bilgilendirme

Bu sayfa yalnızca bilgilendirme amacı taşımaktadır; Açık Emar Hastanemizde hizmet sunulmamaktadır.
Açık emar, vücuttaki iç yapıları görmenin güvenli ve ağrısız yollarından biridir. MRI teknolojisinin kullanıldığı alanlar, açık mr avantajları ve daha fazlası hakkında detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Açık Emar Nedir?

MRI görüntüleme, hastalığın erken teşhis ve tedavisinde yardımcı olan görüntüleri elde etmek için güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgalarını kullanan teknolojidir. Görüntüleme testi sayesinde vücuttaki kasların, organların ve diğer yumuşak dokuların net kesitleri elde edilebilir. Görüntüleme teknikleri arasında sıklıkla tercih edilen mrı uygulaması, radyasyon riski olmaması nedeniyle oldukça avantajlıdır.

Doktorunuz önemli gördüğü sağlık sorunlarının ve bulguların tespiti için MRI uygulaması isteyebilir. Akciğer mr, beyin mr, göğüs mr gibi birçok bölgede uygulanabilen emar operasyonu ağrısız bir uygulamadır. Emar çekimi hızlı ve ağrısız olması sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Açık mr uygulaması ise, kapalı mr ile aynı prosedüre sahiptir. Ancak açık mr uygulamasının kapalı emardan farkı, tarama cihazının etrafının açık olmasından kaynaklıdır. Kapalı alan korkusu olanlarda veya bebeklerde emar uygulamasında sıklıkla açık mr tercih edilmektedir. Dilerseniz, detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Açık MR Türleri Nelerdir?

MRI görüntülemesi sürekli olarak gelişen teknolojilerden biridir. Pek çok kapalı mr artık artan hasta konforu düşünülerek tasarlanırken, açık mr ise daha güçlü görüntüleme teknikleri açısından gelişiyor.

Üç farklı açık MRI cihazı türü vardır;

 • Yarı açık MR: MRI tarayıcıları, kısa bir tünel ve geniş uçlardan oluşmaktadır. Yarı açık mr uygulamasında mıknatısın altında sadece vücut bölgesi bulunmaktadır.
 • Açık düşük MR: Bu makineler geniş açık bir tasarıma sahiptir. Hastalar, daha geniş bir pozisyon aralığında bulunup daha büyük bir açık alana sahiptir.
 • Gelişmiş açık MR: Bu tarayıcı tasarımı en son gradyan teknolojisini ve yüksek alan gücünü birleştirir. Hastalar önlerinde herhangi bir engel olmadan ayakta durabilirler.

Bahsedilen tarayıcı modelleri açık mr olan hastaneler için değişiklik gösterebilmektedir. Açık mr görüntüleme merkezi bulunan hastaneleri ziyaret etmeden önce arayıp bilgi alabilirsiniz.

Kimler Açık Emar Yaptırmalı?

Açık mr uygulaması, kapalı emara göre her zaman tercih edilmemektedir. Kapalı mr uygulamasını yerine açık mr tercih edebilecek kişiler;

Çocuklar: Açık mr görüntülemesi, çocuklar için uygun bir seçenektir. Açık atmosfere sahip olması  sayesinde çocuklarda mr uygulaması esnasında ebeveynleri yanlarında durabilirler.

Dar alan sevmeyenler: Dar alanda kalmayı sevmeyenler veya klostrofobisi olan kişiler kapalı emar uygulamasından tedirgin olabilmektedir. Panik atakları tetiklenebileceği için bu kişiler açık mr tercih edebilirler. Açık hava tasarımı sayesinde açık mr uygulaması, kişinin kendini daha güvende hissetmesini sağlar

Fazla kilolu kişiler: Kapalı emar uygulamasında bir tüpe benzeyen cihaz içerisinde tarama gerçekleştirilmektedir. Kapalı emar uygulamasında 120 – 130 kilo sınırı bulunmaktadır. Ancak açık mr kilo sınırı 170 – 180 kiloya kadar çıkmaktadır. Bu nedenle kapalı emar uygulaması uygun olmayan kişiler için açık mr uygulaması tercih edilebilir.

Açık Emar Nasıl Çekilir?

Açık bir MRI makinesine giriyorsanız, emar prosedürü aynı şekilde işleyecektir. Açık mr uygulaması hazırlık gerektirmeyen bir operasyondur. Uygulama aşamalarını aşağıdan takip edebilirsiniz.

Açık MR Uygulama Aşamaları;

 1. Açık mr uygulaması öncesinde stres yaşıyorsanız, doktorunuza durumu bildirmeniz gerekmektedir. Uygulama öncesi klostrofobi ve korku yaşayan kişiler anestezili emar veya öncesinde doktor kontrolünde sakinleştirici alabilirler.
 2. Rahat kıyafetler giymenizde fayda vardır. Uygulama günü yanınızda metal aksesuar bulundurmayınız.
 3. Emar uygulaması henüz başlamadan önce rahatlama tekniklerini deneyin. Her seferinde ona kadar sayarak burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan yavaşça verin. Birkaç dakika bekleyin ve tekrarlayın.
 4. Gerekli görülürse uygulama ilaçlı mr olarak uygulanabilmektedir. İlaçlı emar uygulanacağı durumlarda el bileğinizden kontrastlı boya enjektesi sağlanır ve uygulamaya başlanır.
 5. Emar çekimi başladığın tarama esnasında hareketsiz kalmanız gerekecektir.
 6. Hareketsiz kalmanız görüntülerin net çıkmasında önemlidir. Vücudunuzdaki kesitlerin alınmasının ardından operasyon tamamlanacaktır.
 7. Uygulama sonrası destek için size eşlik eden bir arkadaşınız veya akrabanız yanınızda olabilir. Sakinleştirici aldıysanız, sizi götürecek birine ihtiyacınız olacaktır.
 8. Açık mr görüntüleme tamamlandığında, mr sonuçları çıkana kadar bekleme odasına geçebilirsiniz.

Açık mr sonrasında, MRI görüntülemenin vücudumuzun iç kısmından alınan görüntüleri bilgisayar ortamında birleştirecektir. tesla görüntüleme sayesinde üç boyutlu görüntüler elde edilip, ilgili doktora raporlanacaktır. Açık emar sonuçları çıktığınızda doktorunuzla görüşme sağlayabilir ve hastalık durumuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Çoğu durumda MRG, diğer görüntüleme çalışmaları ile elde edilemeyen önemli tanısal bilgiler sağlar. Çoğu durumda hastalığın erken teşhisine ve tedavisine olanak vermektedir.

Açık Emar Avantajları Nelerdir?

Açık mr uygulamasının, kapalı emara göre bazı artıları bulunmaktadır Bunlar arasında;

 • Açık mr daha sessizdir.

 • Tarama hacmi daha fazladır.

 • Çocuklar için çok daha uygundur.

 • Radyasyon riski bulunmamaktadır.

 • Daha gelişmiş ve teknolojiktir.

 • Daha az yan etkiye sahiptir.

 • Açık emar fiyatları daha uygun olabilmektedir.

 • Yanınızda birinin olmasına olanak sağlar.

 • Kolostrofobi tetiklenmesine neden olmaz.

Bahsedilen durumlar, kapalı emar ve açık mr farkları olarak da görülebilir. Açık mr fiyatları daha az maliyetli olması, fiyatlar açısından avantaj olarak görülebilir. Ancak açık mr uygulaması sadece uygun tarama bölgelerine özel tercih edilmelidir.

Açık Emar Güvenli mi?

Evet. Açık MRI görüntülemesi ile ilgili çok az risk bulunmaktadır. iyonlaştırıcı radyasyon içermeyen uygulama sayesinde hastalar potansiyel olarak daha az zarar görmektedir. Kalp pilleri, beyin klipsleri, implantlar ve benzeri metal cihaza sahip kişiler uygulamaya girmemelidir. Bunun dışında tüm tıbbi cihazlarda olduğu gibi manyetik rezonans görüntülemesi güvenlik açısından test edilmiş ve onaylanmış tanı testlerinden birisidir.

Sonuç

MRG uygulaması, hastalıkların tanı ve tedavinin takibinde oldukça önemlidir. Radyasyon riski olmayan uygulama özellikle saldırgan ilerleyen hastalığa sahip olan kişiler de tercih edilmektedir. Doktorunuz tarafından yapılan ön muayenede hastalık bulgularına rastlanması veya belirtilerin görülmesi durumunda emar uygulaması için onay verebilir. Emar çekimi için ilgili alan doktoru ve radyoloji uzmanları birlikte takip sağlayacaklardır.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

Açık mr kaç dakika sürer?

Açık mr uygulaması, operasyonun hazırlık süreciyle birlikte 15 – 20 dakika kadar sürecektir.

Açık emara kaç kiloya kadar girilebilir?

Kapalı emar uygulamasında kilo sınırı 120 -130 kg olmakla birlikte, açık mr kilo sınırı 170 – 180 kg kadar olmaktadır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣