İlaçlı Emar: Nedir? İlaçlı MR Nasıl Yapılır?

ilaçlı emar sonuçları görüntüleyen doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İlaçlı emar, vücudun ayrıntılı resimlerini elde etmek için radyo dalgaları kullanılan görüntüleme cihazıdır. Manyetik rezonans görüntüleme olarak da bilinen görüntüleme testi hakkında merak edilenler tüm bilinmesi gerekenler ile birlikte makalemizde…

İlaçlı MR Nedir?

İlaçlı mr, bulgu veya şüphelenilen durumların teşhisinde kullanılan bir tanı testidir. Üç boyutlu görüntülemeye olanak sağlayan mr görüntülemesi işleminde radyo dalgaları kullanılarak görüntüler elde edilir. Kapalı bir görüntüleme cihazı içerisine uzanarak yapılan çekimde, bazı durumlarda doku ve organların daha rahat görüntülenmesi için iyotlu kontrastlı bir ilaç kullanılmaktadır. Bu kontrastlı maddenin kullanıldığı çekimler ilaçlı mr çekimi olarak bilinmektedir. İlaçlı mr ve normal emar farkı sadece uygulama esnasında kullanılan kontrastlı maddeden kaynaklı olmaktadır.

İlaçlı Emar Neden Çekilir?

İlaçlı emar, doku ve organlarda detaylı görüntülemenin yapılmasında kullanılmaktadır. İlaç kullanılarak çekilen emarda kan damarları ve organlarda daha detaylı görüntüleme sağlanabilmektedir. İlaçlı mrı görüntüleme özellikle yumuşak doku ve sinir sistemine bakmak için kullanışlı olmaktadır.

İlaçlı MRI Hangi Hastalıkların Tanısında Uygulanır?

MRI görüntülemesi, doktorun şüpheli bulgular edinmesi durumunda veya yaralanma sonrası teşhiste yardımcı olmaktadır. Manyetik rezonans görüntülemesi sayesinde aşağıdaki hastalıkların tanısı sağlanabilmektedir.

Omurilik ve Beyin MR Görüntülemesi;

 • Anevrizma dahil olmak üzere kan damarı hasarının tespiti
 • Beyin hasarının tespiti
 • Kanser teşhisi
 • Multipl skleroz (MS)
 • Omurilik yaralanmaları
 • Felç riski
 • Göz problemleri
 • İç kulak sorunları

Kalp ve Damar MR Görüntülemesi;

 • Bloke kan damarları
 • Kalp krizi kaynaklı hasar
 • Kalp hastalığı
 • Kalbi çevreleyen doku iltihabı
 • Aortla ilgili sorunlar
 • Kalp yapısıyla ilgili sorunlar

Eklem ve Kemik MR Görüntülemesi;

 • Artrit
 • Kemik enfeksiyonları
 • Tümörler
 • Kanser teşhisi
 • Eklemlerde hasar
 • Omurgadaki disk sorunları
 • Sinir belirtilerinin tespiti

Göğüs MR Görüntülemesi;

 • Hastalığın gelişme riski yüksek olan kişilerde meme kanseri taraması
 • Bir tümörün ne kadar büyük olduğunun tespiti ve yayılma durumunun kontrolü
 • Tedavi edilen tümörün geri gelip gelmediğinin kontrolü
 • Kadınlarda göğüs implantlarının kontrolü

Bahsedilen hastalıkların tanı ve tespitinde mr görüntüleme kullanılmaktadır. Beyin hasarının tespitinde ise fonksiyonel MRI görüntülemesi kullanılmaktadır. Testlerin hepsinde, seçilen bölgelerdeki aktif durumun varlığının tespiti sağlanabilmektedir. Kan akışları, doku durumu, kanser yayılımı ve benzeri sorunların erken tanısı konulabilmektedir. Emar sonuçlarına göre doktorunuz tedavinizi planlamak için hangi yöntemin seçileceğini konuşabilir.

İlaçlı Emar Nasıl Çekilir?

İlaçlı MRI taraması öncesinde çok az hazırlık gerekmektedir. Dilerseniz, aşağıdan emar çekimi aşamalarını inceleyebilirsiniz.

İlaçlı emar çekimi hazırlığı;

Operasyon günü, hastanın hastane önlüğü giymesi gerekmektedir. Hastane önlüğü giyen hasta, üstündeki tüm metal aksesuarları çıkartmalıdır. Mıknatıslar kullanıldığından, tarayıcıda metal nesnelerin bulunmaması çok önemlidir. Bu nedenle doktorlar, hastadan makineye müdahale edebilecek tüm metal takı veya aksesuarların çıkarılmasını isteyecektir.

Kapalı alan korkusu olan (klostrofobi) veya bu konuda gergin olan kişiler, operasyon öncesi bunu doktorlarına iletmelilerdir. Prosedürü daha rahat hale getirmeye yardımcı olmak için hastanın endişesini gidermek adına sakinleştirici ilaç verilebilir. Ancak doktorunuza sormadan kendiniz ilaç almamalısınız.

İlaçlı emar çekimi esnasında;

 • İlaçlı mr görüntülemesinde taramayla ilgili belirli bir dokunun görünürlüğünü artırmak için kontrast sıvı enjeksiyonu yapılmaktadır. İlaçlı mr ilacı fiyatı uygulamaya dahildir ve ekstra alınmasına gerek yoktur.
 • Hasta görüntüleme odasına girdikten sonra, teknisyenler uzanması için tarayıcı masasına çıkmalarına yardımcı olacaktır. Personel, hastanın tarama boyunca rahat olabilmesi için battaniye veya minder imkanı sağlayacaktır.
 • Emar cihazı işlem sırasında yüksek desibelde ses çıkarmaktadır. Bu yüksek sesi engellemek için kulak tıkaçları veya kulaklıklar kullanılabilir. İkincisi, prosedür sırasında herhangi bir endişeyi yatıştırmak için müzik dinleyebilmeleri sayesinde çocuklar için emar daha kolay hale gelmektedir..
 • Tarayıcıya girdikten sonra, MRI teknisyenleri rahat olduklarından emin olmak için interkom aracılığıyla sizinle iletişim kuracaklar. Hasta hazır olana kadar taramayı başlatılmaz. Tarama başladığında odada kimse olmayacaktır.
 • Tarama sırasında hareketsiz kalmak, görüntülüğün netliği açısından oldukça önemlidir. Hareket eden bir nesnenin fotoğrafını çekmeye çalışan bir kamera gibi, herhangi bir hareket olması durumunda görüntüler net çıkmayacaktır. Görüntülerde netlik olmaması tarama testinin tekrarlanmasına neden olabilmektedir.
 • Çekim esnasında tarayıcıdan yüksek çınlama sesleri gelecektir. Bu tamamen normaldir. Görüntülere bağlı olarak bazen kişinin nefesini tutması gerekebilir. Ancak nefesinizi tutmanız gereken durumlar interkom aracılığı ile size bildirilecektir. Aksi takdirde nefesinizi tutmanıza gerek yoktur.
 • Hasta işlem sırasında rahatsızlık hissederse, interkom aracılığıyla radyoloji teknisyeni ile konuşabilir. Durmalarını istediğiniz anda taramanın durdurulmasını talep edebilirsiniz.

İlaçlı emar çekimi sonrası;

 • Taramadan sonra radyoloji uzmanınız, daha fazla kesite gerekli olup olmadığını kontrol etmek için görüntüleri incelenecektir. Radyoloji uzmanının onay vermesi durumunda hasta aynı gün evine geri dönebilir.
 • Radyolog, talepte bulunan doktor için görüntülerin analizini ve raporunu hazırlayacaktır. Hastalardan genellikle sonuçları tartışmak için doktorlarından tekrardan randevu almaları istenebilir.

İlaçlı mr görüntülemesi sonrası, uygulamanın yan etkilerine karşı bir süre gözlem altında beklemeniz gerekebilir. Gözlem altında tutulduktan sonra alerjik reaksiyonlar ve benzeri semptomların görülmemesi durumunda günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

İlaçlı MR Aç Karnına Mı Çekilir?

İlaçlı mr aç mı tok mu çekilir? sorusu uygulamayı ilk defa yaptıracakların merak ettiği konulardan biridir. Uygulamada anestezi uygulanacaksa, uygulama öncesi 6 ile 8 saatlik açlık durumu olması istenebilir. Anestezili MR yapılmadan önce doktorunuz bunu size bildirecektir ve yapılması gerekenler hakkında bilgi verecektir.

İlaçlı MR Sonrası Yan Etkiler Nelerdir?

Her uygulamada olduğu kadar ilaçlı mr zararları da bulunmaktadır. İlaçlı mr yan etkileri aşağıda belirtildiği gibidir;

 • İlaçlı MRI taramasında kullanılan kontrast boya nedeniyle bazı kişilerde mide bulantısı, baş ağrısı görülebilir.
 • Enjeksiyonun yapıldığı noktada ağrı ve yanma olabilir.
 • Kontrast maddeye karşı alerji görülebilir.
 • İlaçlı mr sonrası kurdeşen görülebilir.
 • Klostrofobi nedeniyle panik ve rahatsızlık yaşanabilir.

Tesla görüntüleme tekniği sonrasında yan etkiler, nadir görülmekle birlikte olabilecek durumlar arasında yer almaktadır. İlaçlı mr sonrası yan etkiler görülmesi durumunda sağlık çalışanlarına durumu bildirmeniz önerilir.

İlaçlı MR Kaç Dakika Sürer?

İlaçlı emar süresi, uygulamanın tüm vücuda mı yoksa bir bölgeye özel mi yapılacağına göre değişiklik gösterebilir. İlaçlı emar süresi ortalama 15 – 20 dakika kadar sürmektedir. Bu süreye hazırlık süreci de dahildir. Ancak tüm vücut mr çekimi olması durumunda çekim süresi 1 saate kadar uzayabilir.

Hamileyken İlaçlı Emar Çekilir mi?

Hamilelikte ilaçlı mr çektirenler, hamilelik döneminde bebeğe zarar gelmesine dair kuşku duymaktadırlar. Hamilelikte emar uygulamasının fetüse yarattığı zarara dair kesin bir tanı yoktur. Aynı zamanda emar uygulamasında bilgisayarlı tomografi uygulamasında olduğu gibi x-ışını yerine radyo dalgaları kullanılması nedeniyle hamilelikte tanı konulması için tercih edilmesinde bir sakınca yoktur.

Sonuç

İlaçlı mr çekimi, yumuşak dokuların ve organların görüntülenmesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Radyo dalgaları kullanılarak yapılan bu görüntüleme sayesinde vücudunuzdaki hastalıkların teşhisi ve doku hasarı tespit edilebilmektedir. Özellikle kanser türlerinin teşhisi ve yayılmasının görüntülemesinde sıklıkla mr görüntülemesinde yararlanılmaktadır. Manyetik rezonans uygulaması sayesinde hastalıkların erken teşhisi sağlanabilir ve tedavi için ilk adımlar atılabilir. Emar görüntülemesi yapılabilmesi için öncelikle doktorunuzun görüntüleme testine onay vermesi gerekmektedir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alarak, ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İlaçlı emar nerede çekilir?

İlaçlı emar, hastane hijyeninde alanında uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Avicenna Ataşehir Hastanesi, İstanbul’da emar çeken özel hastaneler arasında yer almaktadır.

Emarı kim çeker?

Manyetik mr görüntüleme, uzman radyologlar tarafından çekilmektedir.

Kimler emar çektiremez?

Emar makinesinde manyetik alanın etkilenmemesi için metal aksesuarlar sokulmamalıdır. Bu nedenle vücudunda mermi, şarapnel, metalik yabancı cisimler, kalp pilleri ve koklear implantı bulunan kişiler MRI taraması yaptıramazlar.

Mr fiyatları 2022 nedir?

MR fiyatları, uygulamanı yapılacağı sağlık kuruluşuna göre değişmektedir. Ancak emar uygulaması, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣