Perfüzyon MR: Nedir & Nasıl Yapılır?

Perfüzyon MR çekimi incelemesi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Beyin içerisindeki kan akışını gösteren ve kan miktarını ölçen görüntüleme tekniğine perfüzyon MR denir. Perfüzyon MR, bir diğer adıyla da bilinen dinamik inceleme sistemi, genellikle beyin kanaması geçiren kişiler için sıklıkla tercih edilir. Peki perfüzyon MR nedir? Perfüzyon MR nasıl çekilir? Perfüzyon emar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Perfüzyon MR Nedir?

İnme hastalarında tıkanan beyin damarlarını açmak için hem tanı hem de tedavi amacıyla kullanılan görüntüleme tekniğidir. MR perfüzyon, beyin kanaması sonrası felç olan kişilerin, beyin içerisindeki kan miktarının ne derecede bulunduğunu tespit eder. Kan akışının hızı ile tıkanan beyin damarlarının tedavi edilmesini sağlayan perfüzyon MR, tümör gibi hastalık çeşitlerinin de hangi derecede olduğunu belirler. Bu sayede erken teşhis ile hastalığın kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Beyin kanaması geçiren kişilerde, inme hastalarında, ameliyat öncesi detaylı inceleme yapılması gereken durumlarda ve beyin tümörlerinin incelemesinde kullanılır. Bunun dışında radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavi yöntemleri sonrasında da kullanılan bu yöntem ile ne kadar ilerleme kaydedildiği ortaya çıkarılır. Öte yandan perfüzyon emar, hem çocuklar hem de yetişkinler için rahatlıkla uygulanabilen bir işlemdir.

Perfüzyon MR Nasıl Çekilir?

Beyin perfüzyon emar işleminde, beyin içindeki kan akışının izlenebilmesi adına damardan kontrast madde enjekte edilir. Hasta emar çekimine hazırlandıktan sonra isteğe bağlı olarak sakinleştirici de verilebilir. Damardan kontrast maddenin enjekte edilmesinin ardından çekim işlemine başlanır. Diğer görüntüleme tekniklerine göre daha kolay süren bu teknik, girişimsel herhangi bir işlem gerektirmez. Bunun için de herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez.

Çekimin ardından görüntüler bilgisayar ekranından incelenir ve bu sonuçlara göre bir tanı konulur. İşlem esnasında hastanın üzerinde herhangi bir metal eşya bulunmamalıdır. Perfüzyon MR görüntüleme sırasında hastaların hareket etmemesi ve sakin olması oldukça önemlidir. Eğer panik olan ve heyecanlanan hastalar varsa, damardan hafif bir sakinleştirici verilerek bu işlemin daha kolay yapılması sağlanabilir.

Perfüzyon MR Kaç Dakika Sürer?

Radyoloji görüntüleme yöntemleri arasında sık sık kullanılan perfüzyon MR, oldukça kolay ve hızlı bir işlemdir. Beyindeki kan akış hızını inceleyen ve erken tanı konularak tedavi planı oluşturan perfüzyon emar, uzman doktorlar ve alanında uzman kişiler ile yapılır ve ortalama 5 dakika içerisinde tamamlanır. Ancak hastanın beyin içerisindeki problemine göre bu süre uzayabilir. Genellikle pratikliğinden dolayı çok sık tercih edilen bu yöntemin neden çekildiği belirlenirse, işlem çok daha kısa sürebilir.

Perfüzyon MR Nerede Çekilir?

Alanında tecrübeli ve uzman kişiler tarafından uygulanan bu yöntem, neredeyse her sağlık kuruluşunda yapılabiliyor. Sürekli yenilenen görüntüleme cihazları arasında bulunan emar, özel nitelikler taşıyan bir cihazdır. Bu nedenle özel hastanelerde ya da görüntüleme merkezlerinde daha çok yer almaktadır.  Standart MR odalarında çekimi yapılan görüntüler hem kısa sürede sonuçlanıyor hem de pek çok hastalığın erken teşhis edilmesine yardımcı oluyor. MR odalarının steril ve hasta için konforlu olması da dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan biridir.

Perfüzyon MR Neden Çekilir?

  • Tüm vücut anjiyografi incelemelerinde
  • Kalp ve akciğer ile ilgili incelemelerde
  • Dinamik doku incelemelerinde
  • Kafa bölgesi, toplardamar, atardamar, çene eklemleri, hipofiz bezi, kulak yapıları, iç kulak detayları, göz ve beyne yönelik olan incelemelerde
  • Bos akımı çalışmasında
  • Kinematik incelemelerde
  • Bölgesel incelemelerde
  • Dil, tükürük bezi, yutak, gırtlak, boyun ve çevre yapılarının incelemelerinde
  • Kranial ile abdominal difüzyon görüntüleme amacıyla emar çekilir.

Perfüzyon MR Neden İstenir?

Beyin emarı istenildiğinde çoğu kişi paniğe kapılarak durumunun ciddi olduğu endişesine kapılır. Ancak doktorların bu emarı istemesinin tek nedeni şüphedir. Tıkanan beyin damarlarının ortaya çıkmasını ve anjiyografi yöntemlerle tedavi edilmesini sağlayan perfüzyon emar, net sonuçlar verdiği için pek çok hastalığın tanısında kullanılır. Yukarıda bahsettiklerimiz dışında, bu yöntem sayesinde beyin tümörleri incelenir ve ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavi yöntemlerinin ardından hastaların takibi yapılır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Perfüzyon MR ne kadar sürer?

Tarama alanın boyutuna ve çekilen görüntü sayısına göre değişen bu süre genel olarak 15 – 90 dakika arasındadır.

Perfüzyon MR neden istenir?

İnme hastalarında tıkanan beyin damarlarını açmak için kullanılan bu yöntemle, hastalıkların hem tanısı hem de tedavisi yapılır.

MR kardiyak perfüzyon nedir?

Beyindeki kan akım miktarını ölçmeye ve görüntülemeye yarayan özel bir fonksiyonel cihazdır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣