Kontrastlı ve Kontrastsız MR Farkı

Kontrastlı ve Kontrastsız MR Farkı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kontrastlı MR, kişinin sağlık sorununu değerlendirmek için detaylı görünüme ihtiyaç duyulduğunda başvurulan bir görüntüleme tekniğidir. Hastanın damarına kontrast madde enjekte edilerek çekilir. Kontrastsız MR ise, kontrast madde kullanılmadan yapılan ve normal MRG prosedürü olan bir görüntüleme tekniğidir. Peki daha detaylı bir karşılaştırma yapmak gerekirse, kontrastlı ve kontrastsız MR farkı nedir? Konu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için Avicenna Hastaneler Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Kontrastlı MR Nedir?

Pek çok sağlık sorununu değerlendirmek için uygulanan görüntüleme tekniğine emar denir. Bazı zamanlarda görüntülerin tanısal kalitesinin arttırılması gerekir ve bunun için kontrastlı madde kullanılır. Kontrastlı madde kullanarak çekilen emar sayesinde ise, iç organlar ve yumuşak dokular son derecede ayrıntılı bir şekilde görüntülenir. Vücudun iç organlarının görüntülerinin veya çekilen resimlerinin netliğini arttırmak amacıyla başvurulan bu işlem, iltihabın, tümörlerin, kan damarlarının ve kan akışının görünürlüğünü daha net olarak belirler. Damardan enjekte edilen bu maddenin, bol su içilerek idrar yoluyla vücuttan dışarı atılması gerekir.

Kontrastlı MR Zararları

 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Kısa süreli baş dönmesi
 • Enjeksiyon esnasında soğukluk hissi
 • Kaşıntılı deri döküntüsü
 • Nefes almada zorluk
 • Dudakların ve ağzın şişmesi
 • Böbrek yetmezliği olan kişilerde daha ciddi hasarlar
 • Alerjik reaksiyonlar gibi durumlar nadiren de olsa yan etki olarak görülebilir.

Kontrastlı MR Faydaları

 • Problemin nerede ve ne olduğuna dair kesin kanıtlar verilmesini sağlar.
 • Beyin, omurga, yumuşak dokular ve kemiklerin iltihaplı ve bulaşıcı hastalıkları gibi sorunlar için en doğru teşhisin konulmasını ve tedavinin uygulanmasını sağlar.
 • Bazı kanserler ve iyi huylu tümörlerin en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlar.
 • Kan damarlarının işlevini gerçek zamanlı gösterir.
 • Birçok kalp anormalliğinin görüntülenmesine yardımcı olur.

Kontrastsız MR Nedir?

Kontrast madde enjekte edilmeden çekilen işleme kontrastsız MR denir. Pek çok hastalığın tanı ve tedavisine yardımcı olan MR, vücudun görüntülenmesi için radyo dalgaları, güçlü mıknatıslar ve bilgisayarın kullanıldığı bir işlemdir. Hastanın organlarını, dokularını ve iskelet sistemini inceleyen emar, yumuşak dokular ve sinir sistemi ile alakalı sorunları değerlendirmek amacıyla daha çok tercih edilir.

Kontrastlı ve Kontrastsız MR Farkı Karşılaştırması

Kontrastlı MR

 • Ek MR taramaya gerek olmaz.
 • Bir tümörü ölçmekte oldukça iyidir.
 • Elde edilen görüntüler daha net ve yorumlanması daha kolaydır.

Kontrastsız MR

 • Ek MR taramasına gerek duyulabilir.
 • Bir tümörü ölçmek için etkisiz kalabilir.
 • Elde edilen görüntüler daha az net ve yorumlanması daha zordur.

Kontrastlı ve Kontrastsız MR Farkı

Her ikisi de manyetik ve radyo dalgaları kullanarak vücudun içerisindeki organların görüntülerini elde etmek için çekilir. Kontrastlı MR için hastanın damarına bir kontrast madde enjekte edilir ya da bu ilaç ağızdan verilebilir. Kontrast madde sayesinde vücudun belli dokuları vurgulanır ve bunun neticesinde daha ayrıntılı görüntüle elde edilir. Belli hastalık türleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için kontrastlı MR oldukça faydalıdır.

Kontrast madde kullanarak çekilen MR işleminde, yüksek çözünürlüklü taramalar elde edildiği için ek MR prosedürüne gerek duyulmaz. Ancak kontrastsız MR işleminde bazı durumlarda sorunu netleştirmek adına ek emar prosedürlerine ihtiyaç duyulabilir. Tümörlü hastaların tedavisinin doğru şekilde ilerleyip ilerlemediğini kontrol etmek amacıyla kontrastlı MR çekiminin yapılması gerekir. Kontrastsız MR işleminde tümör durumunun değerlendirilmesi istenilen düzeyde olmayabilir. Kontrastlı MR görüntüleri, kontrastsız MR görüntülerine nazaran daha net ve daha ayrıntılıdır. Kontrastlı emar ile çekilen görüntüler yüksek netlikte olduğu için, doktorlar tarafından daha kolay değerlendirilir ve yorumlanır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kontrast madde enjekte edildiğinde bir şey olur mu?

Herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Sadece enjeksiyon sırasında kolda bir soğukluk meydana gelebilir. Bunun dışında nadiren de olsa yukarıda saydığımız belirtilerle karşılaşılabilir. Örneğin; mide bulantısı, kusma ve baş ağrısı.

Kontrast maddenin enjekte edilmesi ne kadar sürer?

10 – 30 saniye kadar süren kısa bir işlemdir.

İlaçlı emar neden çekilir?

İlaçlı MR, dokuların daha net ve daha ayrıntılı görüntülenmesi gereken özel durumlar olduğunda çekilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣