Torakal MR çekimi

Torakal MR: Nedir & Nasıl Yapılır?

Sırt üstü pozisyonda çekilen ve sırt omurlarındaki sorunları inceleyen görüntüleme tekniğine torakal MR denir. Torakal emar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Avicenna Hastaneler Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi inceleyebilirsiniz. Peki torakal MR nedir? Torakal MR çekimi nasıl yapılır? İşte detaylar…

Torakal Emar Nedir?

Sırt bölgesindeki kemikler ve kemiklerin iç yapısının incelenmesine torakal emar denir. Sırt bölgesinde diskler arası mesafeler, kaslar ve burada meydana gelen rahatsızlıkların evresi bu yöntem ile anlaşılır. Çekimden önce ilk olarak hastanın genel muayenesi yapılır. Sırtta meydana gelen sorunun sebebini araştırmak ve bir tanı koymak için torakal MR çekimi istenir.

Torakal MR Nasıl Çekilir?

Öncelikle hastanın üzerindeki tüm metal eşyalar ve giysileri çıkarılarak hasta önlüğü giydirilir. Bu işlemin ardından diğer emar türlerinde olduğu gibi hasta makinenin içerisindeki yatağa yatırılır ve çekim işlemine başlanır. Yine diğer emar türlerinde olduğu gibi bu emar çekimi de ilaçlı ya da ilaçsız çekilebilir. Böbrek yetmezliği olanlar, kalp pili olanlar, gebelik ya da emzirme dönemlerinde olanlar, aşırı kilolu olanlar, işitme cihazı kullananlar, protezi olanlar ve alerjik bünyeye sahip olanlar işlemden önce mutlaka bu durumu doktora bildirmeliler.

Hangi Durumlarda Torakal MR Çekilir?

Sırt üstü pozisyonda çekilen torakal MR, sırt omurlarındaki problemleri inceleyen bir tetkik türüdür. Ortalama 15 – 20 dakika süren bu işlem esnasında derin nefes almamak ve omurgayı hareket ettirecek davranışlardan kaçınmak gerekir. MR torakal, kırıklarda, fıtıklarda, omurga eğriliklerinde ve bu gibi şikayetlerin tanı ve tedavisi için kullanılır. Omurların değerlendirilmesi için uygulanan torakal emar, aynı zamanda disklerin, damarların ve sinir yapıların değerlendirilmesinde de önemli rol oynar.

Torakal MR Neden Çekilir?

Bir insan vücudunda boyunda, sırtta ve belde olmak üzere 24 omur bulunur. Bu omurlardan 12 tanesi sırtta yer alır. Omurganın sırt bölümü, omurilik fıtıklarından dolayı en tehlikeli bölümdür. Sırt bölgesindeki omurlar arasında yer alan kıkırdak aniden dışarı fırlayarak bir fıtık grubuna neden olabilir. Bu olay büyük acı ve ağrıya neden olan anatomik bir durumdur. Omurgaya dayalı patolojik durumlar, özellikle de sırt bölgesi, teşhis ve tedavi konusunda en zor olan bölümdür. Torakal bölge veya sırt fıtığı bazı zamanlar çok ağrılı olurken, bazı zamanlar da sinsi bir şekilde ilerler. Sırt ağrısı şikayeti gelen hastaların dışında karın ağrısı şikayeti ile de gelen birçok hasta vardır. Zaman ilerledikçe omurilikte fonksiyon kaybı yaşanmaya başlanır. Bu noktada da torakal emar çekilmesi istenir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Torakal MR kaç dakika sürer?

Genellikle bu işlem 10 – 30 dakika arasında sürer.

MR torakal nedir?

Spinal lezyonları, disk hastalıklarını, kemik iliğini ve intervertebral uyumsuzlukları belirlemek için kullanılan torakal MR, aynı zamanda ameliyat sonrası postoperatif değişikliklerin takibini yapmak için de kullanılır.

Torasik vertebra ne demek?

Boyun omuruna servikal vertebra denirken, sırt omuruna ise torasik vertebra denir.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman Doktorları

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.