Emar ve Bilgisayarlı Tomografi Arasındaki Farklar

emar bilgisayarlı tomografi arasındaki fark emar cihazı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Emar ve bilgisayarlı tomografi arasındaki fark, uygulamayı yaptıracak kişilerin merak ettiği durumlardan biridir. Dilerseniz, mr ve bt arasındaki farklar nelerdir? içeriğimizden birlikte inceleyelim…

Emar ve Bilgisayarlı Tomografi

Bt taramaları ve mr taramaları; kemikler, eklemler ve organlar gibi iç vücutta ayrıntılı görüntülerin oluşmasını sağlayan görüntüleme testidir. Doktorlar birçok tıbbi durumun teşhisinde bilgisayarlı tomografi ve mr taraması isteyebilirler. Her iki tarama türü de benzer kullanım alanlarına sahiptir. Ancak  görüntüleri farklı şekilde üretmeleri temel farklılıklarından biridir. Bilgisayarlı tomografi uygulamasında x-ışını kullanılırken, emar taramasında radyo dalgaları ve manyetik alan kullanılmaktadır. Uygulamanın farklılıkları fiyatlarda da kendini belli etmektedir. Bilgisayarlı tomografi daha yaygın ve ucuz bir uygulama olurken, mr taramaları da daha ayrıntılı görüntüleme için tercih edilmektedir.
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Emar ve BT Kullanım Alanları Nelerdir?

Hem bilgisayarlı tomografi hem de emar taramasında, vücudun iç kısımlarının görüntülemesi sağlanmaktadır. Mr taramaları ve bt taramaları; kırıklar, tümörler ve eklem hasarlarını gözler önüne sermekte. Her iki uygulamada benzer prosedüre sahip olmaktadır. Bt taraması olacak kişi, tarama olabilmek için bilgisayarlı tomografi makinesi içerisinde masaya uzanmaktadır. Tarayıcı tarafından çekilen görüntüler bilgisayara gönderilmekte ve bilgisayarda bir araya getirilmektedir. MR, manyetik rezonans görüntülerin alındığı ve aynı şekilde bilgisayarda birleştirildiği uygulamadır. Emar uygulamasında radyo dalgaları ve mıknatıslar kullanılmaktadır. Radyo dalgaları ile alınan kesitler bir araya getirilerek üç boyutlu görüntüler elde edilmektedir. Her iki uygulamanın da kullanım alanları oldukça benzerdir. Bilgisayarlı tomografi uygulaması daha uygun fiyatlıdır ve ayrıntılı görüntüleme sağlar. Aynı şekilde emar uygulaması da doğru ve ayrıntılı görüntüleme sağladığı için doktorunuz emar taramasını da tercih edebilir. Bilgisayarlı tomografinin yaygın kullanıldığı durumlar;
 • tümörler
 • kemik kırıkları
 • iç kanama
 • kanser
 • Emar taraması kullanılan durumlar;
 • ayak bileklerinde görüntüleme
 • göğüslerde görüntüleme
 • beyin mr
 • kalp mr
 • eklemlerde görüntüleme
 • bileklerde  görüntüleme
 • kan damarlarında görüntüleme
Doktorunuz, kemik ve eklemlerdeki sorunların teşhisi için emar taramasını tercih edebilir. Ancak kanser gelişimi ve iç kanama gibi sorunlarda bilgisayarlı tomografi daha ayrıntılı bilgi verecektir.

Emar ve Bilgisayarlı Tomografi Arasındaki Fark Nedir?

Her iki uygulamada aynı amaç için uygulanan oldukça benzer prosedüre sahip testlerdir. Ancak bazı farklılıklar bu iki testin tercih edilme sebeplerini değiştirmektedir. Bunlar arasında;
 • Bilgisayarlı tomografi uygulaması, kanserli dokuların tespitinde ve tedavinin ilerleme süreci hakkında daha detaylı bilgi verebilir.
 • Emar uygulaması, kemik ve yumuşak  dokuların görüntülenmesi durumunda daha sık tercih edilmektedir. Kemikler ve eklemlerde daha detaylı taramaya  imkan vermektedir.
 • Bilgisayarlı tomografi cihazı, görüntüleri elde etmek için x-ışınından faydalanırken, emar cihazı görüntüleri elde etmek için radyo dalgaları kullanır.
 • Bilgisayarlı tomografi taraması, x-ışını kullanımı nedeniyle radyasyon içermektedir. Ancak manyetik rezonans görüntüleme radyasyon içermez.
 • Bt taraması daha kaliteli görüntüler elde edilmesine olanak sağlarken, emar taraması daha ayrıntılı görüntüler sunar.
 • Bilgisayarlı tomografi taraması daha geniş alanların çekimine uygunken, emar daha bölgesel çekimler (servikal mr, diz mr benzeri) için uygundur.
Mr ve bt arasındaki fark olmakla beraber her iki uygulamada benzerliklere sahiptir. Ancak hem ct hem de mri görüntüleme güvenli testler arasında yer almaktadır. Güvenli ve doğruluk oranı yüksek olan testlerden hangisinin kullanılacağına doktorunuz karar vermelidir. Sağlığınız için en yararlı uygulama hangisi ise tercih edilecek yöntem o olacaktır.

Sonuç

Mri görüntüleme ve bt taraması, vücudun iç kısımlarının görüntülemesinde kullanılan iki testtir. Her iki testinde kullanım alanları benzerdir ancak farklı şekillerde görüntüler elde ederler. Testlerin ikisi de ayrıntılı ve kaliteli görüntüler elde etmeye yararken, kullanım alanına göre tercih edebilirler. Dünyada oldukça yaygın olarak kullanılan iki görüntüleme testi de güvenli uygulamalardan biridir. Doktorunuzla yapacağınız ön muayene esnasında ağrı ve semptomlarınızın olduğu bölgeye göre tanı testine karar verilebilir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Radyoloji doktorlarından randevu alarak, ön muayene olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Emar taramasında radyasyon bulunur mu?

Emar görüntülemesi, iç organların kesitlerini alırken radyo dalgalarının kullanıldığı testtir. Bu nedenle radyasyon içermeyen güvenli bir taramadır.

Bilgisayarlı tomografi taraması kaç dakika sürer?

Bilgisayarlı tomografi uygulaması süresi yaklaşık 25 -30 dakika kadar sürmektedir. operasyonda anestezi alınması durumunda operasyon süresi 45 dakikayı bulabilir.

Bt anjiyo işlemi acılı bir operasyon mudur?

Bt anjiyo operasyonu, acısız ve ağrısız bir işlemdir. Operasyon için sadece kan damarından ufak bir delik açılması yeterlidir. Kanül girişi yapılması dışında ağrı ve acı hissedilecek hiçbir durum yoktur.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣