Kontrastlı MR Zararları Nelerdir?

Kontrastlı MR zararları hakkında konuşan doktorlar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Emar görüntülerinin tanısal kalitesini arttırmak için bazı durumlarda kontrast madde kullanılır ve bu madde ile yapılan çekimlere kontrastlı MR denir. Kontrastlı MR sayesinde hem iç organlar hem de yumuşak dokular detaylı bir şekilde incelenir. Peki kontrastlı MR zararları nelerdir? Kontrastlı MR zararlı mıdır? Daha detaylı bilgiye ulaşmak için Avicenna Sağlık Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Kontrastlı MR Nedir?

Kişilerin sağlık problemlerini değerlendirmek için detaylı görünüme ihtiyaç duyulduğunda uygulanan görüntüleme tekniğine kontrastlı MR denir. Görüntülerin daha net ve daha ayrıntılı olması için kullanılan kontrast madde, bt anjiyografi işleminde kullanılan kontrast maddeden daha farklıdır. Gadolinyum içeren bu madde, kimyasal madde olmasına rağmen daha güvenlidir. Koldan ya da elden enjekte edilen bu madde sayesinde çekilen görüntüler, daha kaliteli olur.

Kontrastlı MR, vücudun nasıl çalıştığını, herhangi bir hastalık veya anormallik olup olmadığının kontrol edilmesini sağlar. Daha kesin sonuçlar vermesi için çekilen kontrastlı emar, birçok hastalığın tanı ve tedavisinin değerlendirilmesinde büyük rol oynar. Hastanın eli ya da kolundaki damarına bir kateter yerleştirilir ve kontrast madde enjekte edilir. Enjekte edilen bu maddeyi bol su içerek idrar yoluyla vücuttan atılması gerekmektedir.

Kontrastlı MR Zararları

 • MR çekiminde kullanılan kontrast madde, bt anjiyo işleminde uygulanan kontrast maddeden daha güvenli olsa da bazı yan etkiler ve reaksiyonlara neden olabilir.
 • En sık görülen yan etkiler arasında; baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve enjeksiyon sırasında soğukluk hissi yer alır.
 • Daha seyrek olarak ise kaşıntılı deri döküntüsü görülebilir. Bu gibi durumlar hafif bir alerjiden dolayı ortaya çıkar ve çoğunlukla 1 saat içerisinde kendiliğinden geçme potansiyeline sahiptir. Ancak bazen ciddi bir alerjik reaksiyon uyarısı olarak da karşımıza çıkabilir.
 • Şiddetli alerjik reaksiyon arasında; nefes almada zorluk, dudakların ve ağzın şişmesi gibi durumlar yer alır. Ancak bu gibi semptomlar her 10 bin kişiden ortalama 1 inde görülür.
 • Bu tarz şiddetli yan etkiler için ilaç tedavisi uygulanır. MR öncesinde ya da MR sırasında kola bir tüp yerleştirilir ve buradan ilaç verilir.
 • Nefrojenik sistemik fibrozis, hem iç organlarına hem de cilt kontraktürlerine yol açan kişiyi güçten düşüren bir tür rahatsızlıktır. Böbrek yetmezliği olan hastalarda uygulanan kontrast madde, bu hastalığa neden olmaktadır. İşlemden önce böbrek geçmişiniz hakkında doktorunuza mutlaka bilgi vermeniz gerekmektedir.
 • Bazı gadolinyum kontrast formlarının çok küçük miktarları kemiklerde, dokularda ve beyinde kalabilir. Fakat bunun kişiye herhangi bir zararı yoktur.
 • Hamileyseniz ya da hamile olma ihtimaliniz varsa bu durumu doktorunuza işlemden önce bildirmelisiniz. Bu gibi durumlarda kontrast madde yapılmasına gerek olmayabilir.
 • Emziren annelerin 24 – 48 saat kadar bebeklerini emzirmemesi gerekir.
 • Kontrast madde vücuttan atılsa da, maddenin enjekte edilen ufak bir kısmı anne sütüne geçebilir. Anne sütünden bebeğe geçen bu madde oldukça azdır ve bebek için herhangi bir yan etkisi yoktur.

Kontrastlı MR Faydaları

 • Problemin nerede ve ne olduğuna dair kesin sonuçlar verir.
 • Beyin, omurga, yumuşak dokular ve kemiklerin iltihaplı ve bulaşıcı hastalıkları gibi durumlar için doğru tanı ve tedavi planı yapma imkanı sağlar.
 • Bazı tümörler ve kanserlerin en iyi şekilde değerlendirilmesi sağlar.
 • Kan damarlarının işlevini gerçek zamanlı gösterir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kontrastlı MR işlemi ne kadar sürer?

Ortalama işlem 30 – 90 dakika arasında sürer.

Kontrastlı MR neden çekilir?

Kontrastlı MR, dokuların daha net ve daha ayrıntılı görüntülemesi gereken durumlarda tercih edilir.

Kontrastlı MR zararlı mıdır?

Mide bulantısı, deri döküntüsü, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi yan etkilere yol açar. Bu gibi semptomlar hafiftir ve oldukça kısa sürer. Kontrast madde, böbrek yetmezliği olan kişilerde daha ciddi hasarlara neden olabilir. Aynı zamanda alerjik reaksiyona yol açabilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣