BT Anjiyo: Nedir & Nasıl Yapılır?

BT anjiyo işlemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hastaların damarındaki kalsiyum ve kireç seviyesine bakılmasını sağlayan yönteme bt anjiyo denir. Bt anjiyo cihazı sayesinde damarda meydana gelen darlıklar net bir şekilde değerlendirilir. Bazı zamanlar damar içerisinde yüksek miktarda kalsiyum yer almasına rağmen darlık meydana gelmez. Ancak yumuşak plak adı verilen plak meydana gelebilir ve bu plaklar ileri seviyede darlıklara neden olabilir. Bt anjiyo yöntemi ile kalbin anatomik bozukluklara neden olduğu hastalıklar ortaya çıkabilir. Peki bt anjiyo nedir? Bt anjiyo neden yapılır? Bt anjiyo güvenilir mi? gibi soruların ve daha fazlasının cevabına ulaşmak için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

BT Anjiyo Nedir?

Kalp ile alakalı tüm bozuklukların ve kalbe bağlı olarak gelişen hastalıkların görüntülenmesinde kullanılan bir metoddur. Hastalıkların daha kolay bir şekilde teşhisini yaptığı için, tedavinin gidişi ve nasıl ilerleyeceği de bu yöntem sayesinde belirlenir. Yaklaşık 15 saniye süren bu işlem, istenilen kısımdaki kan damarlarının ne durumda olduğunu çok kısa bir süre içerisinde ortaya çıkarır. Bt anjiyo görüntüleri daha net çıksın diye kontrast madde kullanılır. Ve bu bt anjiyo ilac, kan damarlarının görüntülenmesini kolaylaştırır.

BT Anjiyo Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak hastaya gerekli bilgiler aktarılır ve hasta onam formunu doldurarak imzalaması gerekir.
  • Bu işlemin ardından hastanın kreatinin seviyesi ölçülür.
  • Hastanın damar yolu açıldıktan sonra, hasta cihazın içerisindeki sedyeye yatırılır. Gerek duyulduğu takdirde damar yolundan kalp ritmini ayarlamak adına ilaç verilir.
  • Çekim öncesinde doğru bir şekilde nefesini yönetmesi için hastaya nefes komutları anlatılır. Eğer hastanın solunumunda herhangi bir problem meydana gelirse görüntülerde netlik kaybolur. Artefakt adındaki bu bozuklukların meydana gelmesi, doktoru yanlış yönlendirebilir. Bu nedenden dolayı nefes komutlarının doğru yapılması için pratik yapılır ve nefes tutma ile birlikte kalp atım hızına bakılır. Bu esnada ağızda metal tat hissi, idrar kaçırmak ve vücut sıcaklığında artış gibi belirtiler görülebilir.
  • Bt anjiyo öncesi alınan ilaçların listesi kontrol edilmelidir. Çünkü kalp hızının 60 civarında olması gerekir. Eğer kalp hızı bu seviyede olmazsa, yine görüntülerde bozukluklar ortaya çıkabilir.
  • Oldukça hızlı ve kolay bir görüntüleme tekniklerinden biridir ve tamamen acısız ve ağrısızdır. Hasta 10 – 12 saniye boyunca nefesini tutar ve işlem çok kısa bir süre içerisinde sonuçlanır. İşlemin ardından hasta normal günlük eylemlerine geri döner.
  • Tüm bu işlemlerin yanı sıra hasta bt tarayıcısındaki masaya yatırılır ve röntgen ışınları ile vücudunun farklı bölgeleri incelenir. Bu esnada bilgisayar tarafından vücudun 2 ya da 3 boyutlu görüntüleri ile birlikte diğer tüm bilgiler toplanır. Bu görüntülerin analiz edilmesine yüksek kaliteli monitörler ve gelişmiş bilgisayar programları yardımcı olur.
  • İşlem esnasında kolunuzdaki ya da elinizdeki damara bir kateter yerleştirilir. Muayene boyunca hareketsiz kalınmalı ve doğru pozisyonda olunmalıdır. Eğer sağlanamıyorsa, kayış veya yastık kullanarak bu konuya yardımcı olunabilir.
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

BT Anjiyo Ne İçin Yapılır?

Kalp damarlarındaki sorunlardan dolayı uygulanan koroner bt anjiyografi, boyun damarları, akciğer, karaciğer, kol, bacak ve böbrekler için de uygulanır. Aynı zamanda kalp hastalığı ya da şikayeti olmayıp risk taşıyanlarda koroner damarların durumunu gözetlemek için bu yönteme başvurulur. Bypass ameliyatı sonrası kişiye stent takılmış ise, damarların kontrolünü sağlamak için yine bu yöntem kullanılabilir. Vücuttaki damarların seyrini görüntülemek isteyen doktorlar, kısa sürede hızlı sonuçlar aldığı için yaygın olarak bu yönteme başvururlar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt anjiyo kaç dakika sürer?

İki ya da üç boyutlu görüntülerin alındığı bu işlemler ortalama 10 – 15 saniyede tamamlanır.

Bt anjiyo tehlikeli mi?

Tıkanmış veya daralmış olan damarların kontrolünü sağlayan bu yöntem son derece güvenlidir. Doktorun talimat ve isteklerine uyulduğu takdirde herhangi bir riski ya da yan etkisi yoktur.

Bt anjiyo sonuçları ne zaman çıkar?

Sonuçlar çok kısa bir süre içerisinde çıkmaktadır. Yapılan işleme ve hastanın durumuna göre bu süre değişebilir.

Bt anjiyo fiyatı nedir?

Çekimi yapan hastaneye, doktora, hastanenin konumuna ve kişinin sağlık durumuna göre değişmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣