Kardiyak MR Sonuçları Ne Zaman Çıkar emar çekilen hasta ve radyoloji teknisyeni

Kardiyak MR Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Kardiyak MR Sonuçları Ne Zaman Çıkar? sorusu kardiyak mr çekimi sonrası beklenen durumlardan biridir. Emar çekimi sonrası merakla beklenen sonuçların ne zaman çıkacağı hakkında detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Kardiyak MR Nedir?

Kardiyak emar taraması, kalp ve kalp damarlarının detaylı görüntülemesinin sağlandığı dijital testtir. Radyo dalgaları kullanılarak yapılan uygulama, manyetik alan içerisinde vücuttan alınan kesitleri içermektedir. Alınan görüntüleri bilgisayar ortamına aktarılarak üç boyutlu hale getirilmektedir. her açıdan çekilen fotoğraflar sayesinde üç boyutlu görüntüleme yapılabilir ve tüm ayrıntılar görülebilir. Net, kaliteli ve ayrıntılı görüntülerin elde edilmesi için sıklıkla emar operasyonu tercih edilmektedir.

Kalp ve kalp hastalıklarının tedavisinde doğru teşhis oldukça önemlidir. Doğru teşhisin konulabilmesi adına bir veya birden fazla test uygulanabilir. Görüntüleme testleri arasında ağrısız, acısız ve detaylı inceleme olanağı sunan emar taraması da sıklıkla kullanılmaktadır. Doktorunuzla muayene esnasında bulgulara rastlanabilir. Bulguların altındaki neden veya mevcut hastalığınızın evresini araştırmak için kardiyak emardan faydalanılabiliyor. Ancak Kardiyak emarı çekiminde en merak edilen durumlardan biri de Kardiyak MR Sonuçları Ne Zaman Çıkar? oluyor. Dilerseniz, bir sonraki başlığımızdan detayları inceleyebiliriz.

Kardiyak MR Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Kardiyak emarı çekimi, öncesinde ve sonrasında bekleme gerektirmeyen bir operasyondur. Tarama öncesi hazırlık yapmanıza gerek olmadığı gibi, operasyon sonrası da sadece sonuçları beklemenizi yeterlidir. Kardiyak mr sonuçları ne zaman çıkar? sorusunun cevabı aynı gün içerisindedir. Operasyonun yapıldığı gün içerisinde emar sonuçlarınız radyologlar tarafından incelenerek, raporlanacaktır. Raporlanan sonuçlar operasyonu isteyen ilgili doktorunuza iletildikten sonra, gerekli değerlendirme yapılacaktır. Kardiyak mr sonuçları aynı gün teslim alındığı için beklemeden günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Dilerseniz, Kardiyak MR Ne Kadar Sürer? yazımızdan, operasyonun toplam süresini de inceleyebilirsiniz.

 

Sonuç

Kardiyovasküler hastalıkların doğru tanısı, hastalığın ilerlemeden tedavisinde oldukça önemlidir. Damarlardaki görüntülerin ayrıntılı ve net sonuçlarının elde edilmesi, uygulanacak yöntemi seçmeyen yardımcı olacaktır. Belirli yaşın üstünde artan kalp hastalıkları riski bazı semptomlarla kendini belli eder. Bu semptomların tam teşhisinin konulabilmesi adına emar çekimi önemlidir. Kalp emarı çekiminde kaliteli görüntüler elde edilebilmesi adına uygulamanın yapıldığı cihaza da dikkat etmek gerekmektedir. Avicenna Hastanesi’nde tercih edilen yeni nesil Siemens 1.5T emar cihazı, hızlı ve sessiz emar deneyimi sunuyor. Dilerseniz, operasyon hakkında daha fazla detay almak için aşağıda yer alan Radyoloji doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kardiyak emar ile hangi kalp hastalıkları teşhis edilir?

Kalp mr taraması sayesinde; damar tıkanıklıkları, kalp kapakçığı sorunları, kalp tümörleri, kalp büyümesi gibi hayati risk taşıyan hastalıkların tanısı konulabilir.

Kardiyak emar kaç dakika sürer?

Kardiyak emar operasyonu süresi, 25 – 30 dakika arasında tamamlanmaktadır. İlaçlı kalp emarı çekimi yapılacağı durumlarda enjeksiyon süresiyle beraber operasyon 45 dakikaya kadar uzayabilir.

Kalp emarı sonrası iyileşme süresi nedir?

Kalp taraması sonrası iyileşme süresi yoktur. Operasyon sonrası yanı şekilde günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Sadece anestezili kalp emarı veya ilaçlı kalp emarı sonrası kısa bir süre gözlem altında durmanız gerekmektedir.

 

Avicenna Hastaneleri Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.