Koroner BT Anjiyografi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koroner bt anjiyografi sonrası kontrol

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Koroner bt anjiyografi, kalpteki tıkanmış ya da daralmış damarları teşhis etmek için kullanılır. Koroner bt anjiyografi öncesi nasıl hazırlanılır? Koroner bt anjiyografi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu ve bunun gibi soruların yanıtına ulaşmak için Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Koroner BT Anjiyografi Öncesi

İşlemden önce ilk olarak doktorunuz tarafından koroner bt anjiyografi hazırlığı ile ilgili gerekli bilgiler size aktarılacaktır. Aynı zamanda işlem esnasında nefes kontrolünü nasıl yapacağınız anlatılacaktır. Çünkü işlem boyunca nefesinizi birkaç saniye boyunca tutmanız gerekmektedir. Bunların dışında işlemden 4 – 5 saat önce su dışında herhangi bir şey yiyip içmemelisiniz. Uygulamadan 12 saat önce kafeinli içecekler tüketmemelisiniz. Bu tarz içecekler kalp atışını hızlandırdığı için kalbin net görüntülerinin çekilmesinde kötü bir rol oynar.

Koroner bt anjiyografi öncesi devamlı olarak kullandığınız ilaçların listesini doktorunuza teslim etmelisiniz. Çünkü bazı ilaçları geçici olarak durdurmanız gerekebilir. Koroner bt anjiyografi çekimi öncesinde, herhangi bir alerjiniz olup olmadığını, kronik ya da ciddi bir rahatsızlığınızın olup olmadığını mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz. Bol ve rahat giysiler ile hastaneye gelmelisiniz. Gözlük, takı, mücevher, takma diş, işitme cihazları, diş implantları ve saç tokası gibi metal eşyalarınızı işlemden önce çıkarmalısınız.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner BT Anjiyografi Sonrası

Koroner bt anjiyografi sonrası hastalar normal günlük aktivitelerine geri dönebilir ancak sadece çok ağır işlerde çalışmaması ve ağır kaldırmamaları gerekir. Eğer koroner bt anjiyografi kalp taraması sırasında kontrast madde kullanılmışsa, bunu vücuttan atmak için bol bol su tüketmek gerekmektedir. Koroner bt anjiyografi sonuçları ne olursa olsun kişilerin yaşam tarzında değişiklikler yapması önerilir. Düzenli egzersiz yaparak sağlıklı kiloya ulaşmak, kalp hastalığı için risk oluşturan diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi problemlere yardımcı olur. Doktorun da tavsiyelerine uyarak günlük hareketleri mutlaka yerine getirmek gerekir.

Egzersizin yanı sıra meyve, sebze ve kepekli tahıllar gibi sağlıklı yiyecekler tüketilmeli ve hafif bir diyet programı uygulanmalıdır. Düşük sağlıklı bir diyete geçtiğinizde, kilonuz, kan basıncınız ve kolesterolünüz kontrollü seviyede olacaktır. Yağ, tuz ve un gibi gıdaları beslenme programınızdan uzak tutmalısınız. Öte yandan sigara içmek kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü oluşturur. Bu nedenle hem kalp hastalığını önlemek hem de koroner bt anjiyografi yan etkileri ortadan kaldırmak için sigarayı bırakmalısınız. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve şeker hastalığınız varsa, ilaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde tüketmelisiniz. Aynı zamanda stresten mümkün olduğu takdirde uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü stres, kan damarlarının daralmasına yol açtığı için kalp krizi riskini artırır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anjiyo olduktan sonra halsizlik olur mu?

Yaşlı hastalarda halsizlik ve güçsüzlük hissi meydana gelebilir. Ancak hastalar uzun bir süre aç kaldıkları için de halsizlik yaşayabilir.

Anjiyo olan kişi kaç günde iyileşir?

Genel olarak uzun yatış veya gece kalma gerektirmez ve herhangi bir yan etki taşımayan kişiler, 6 saatlik hastane istirahatinden sonra taburcu edilir.

Koroner bt anjiyografi sonrası nelere dikkat edilir?

Böbrekleri ile ilgili sorun yaşayanlar ya da kontrast madde enjekte edilen kişiler işlemden sonra bol bol su tüketmemeliler. Hastalar, işlemden sonra hemen ayağa kalkmamalı. Eğer baş dönmesi ya da tansiyon düşüklüğü problemi görülürse, kişiler takip amaçlı hastanede tutulur.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣