Koroner BT Anjiyografi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koroner bt anjiyografi sonrası kontrol

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Koroner bt anjiyografi, kalpteki tıkanmış ya da daralmış damarları teşhis etmek için kullanılır. Koroner bt anjiyografi öncesi nasıl hazırlanılır? Koroner bt anjiyografi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu ve bunun gibi soruların yanıtına ulaşmak için Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Koroner BT Anjiyografi Öncesi

İşlemden önce ilk olarak doktorunuz tarafından koroner bt anjiyografi hazırlığı ile ilgili gerekli bilgiler size aktarılacaktır. Aynı zamanda işlem esnasında nefes kontrolünü nasıl yapacağınız anlatılacaktır. Çünkü işlem boyunca nefesinizi birkaç saniye boyunca tutmanız gerekmektedir. Bunların dışında işlemden 4 – 5 saat önce su dışında herhangi bir şey yiyip içmemelisiniz. Uygulamadan 12 saat önce kafeinli içecekler tüketmemelisiniz. Bu tarz içecekler kalp atışını hızlandırdığı için kalbin net görüntülerinin çekilmesinde kötü bir rol oynar.

Koroner bt anjiyografi öncesi devamlı olarak kullandığınız ilaçların listesini doktorunuza teslim etmelisiniz. Çünkü bazı ilaçları geçici olarak durdurmanız gerekebilir. Koroner bt anjiyografi çekimi öncesinde, herhangi bir alerjiniz olup olmadığını, kronik ya da ciddi bir rahatsızlığınızın olup olmadığını mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz. Bol ve rahat giysiler ile hastaneye gelmelisiniz. Gözlük, takı, mücevher, takma diş, işitme cihazları, diş implantları ve saç tokası gibi metal eşyalarınızı işlemden önce çıkarmalısınız.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner BT Anjiyografi Sonrası

Koroner bt anjiyografi sonrası hastalar normal günlük aktivitelerine geri dönebilir ancak sadece çok ağır işlerde çalışmaması ve ağır kaldırmamaları gerekir. Eğer koroner bt anjiyografi kalp taraması sırasında kontrast madde kullanılmışsa, bunu vücuttan atmak için bol bol su tüketmek gerekmektedir. Koroner bt anjiyografi sonuçları ne olursa olsun kişilerin yaşam tarzında değişiklikler yapması önerilir. Düzenli egzersiz yaparak sağlıklı kiloya ulaşmak, kalp hastalığı için risk oluşturan diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi problemlere yardımcı olur. Doktorun da tavsiyelerine uyarak günlük hareketleri mutlaka yerine getirmek gerekir.

Egzersizin yanı sıra meyve, sebze ve kepekli tahıllar gibi sağlıklı yiyecekler tüketilmeli ve hafif bir diyet programı uygulanmalıdır. Düşük sağlıklı bir diyete geçtiğinizde, kilonuz, kan basıncınız ve kolesterolünüz kontrollü seviyede olacaktır. Yağ, tuz ve un gibi gıdaları beslenme programınızdan uzak tutmalısınız. Öte yandan sigara içmek kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü oluşturur. Bu nedenle hem kalp hastalığını önlemek hem de koroner bt anjiyografi yan etkileri ortadan kaldırmak için sigarayı bırakmalısınız. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve şeker hastalığınız varsa, ilaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde tüketmelisiniz. Aynı zamanda stresten mümkün olduğu takdirde uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü stres, kan damarlarının daralmasına yol açtığı için kalp krizi riskini artırır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anjiyo olduktan sonra halsizlik olur mu?

Yaşlı hastalarda halsizlik ve güçsüzlük hissi meydana gelebilir. Ancak hastalar uzun bir süre aç kaldıkları için de halsizlik yaşayabilir.

Anjiyo olan kişi kaç günde iyileşir?

Genel olarak uzun yatış veya gece kalma gerektirmez ve herhangi bir yan etki taşımayan kişiler, 6 saatlik hastane istirahatinden sonra taburcu edilir.

Koroner bt anjiyografi sonrası nelere dikkat edilir?

Böbrekleri ile ilgili sorun yaşayanlar ya da kontrast madde enjekte edilen kişiler işlemden sonra bol bol su tüketmemeliler. Hastalar, işlemden sonra hemen ayağa kalkmamalı. Eğer baş dönmesi ya da tansiyon düşüklüğü problemi görülürse, kişiler takip amaçlı hastanede tutulur.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣