bt anjiyo uygulanan hasta

Bt Anjiyo Nedir? Nasıl Uygulanır?

Bt anjiyo uygulaması, kan damarlarının ve organların görüntülenmesinde ileri düzey teknoloji kullanılan görüntüleme sistemidir. Bt anjiyo işlemi hangi hastalıkların tedavisinde ve nasıl uygulandığı hakkında detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bt Anjiyo Nedir?

Bt anjiyografi operasyonu, kan damarların görüntülendiği son teknoloji bir işlemdir. Arterlerin üç boyutlu görüntülemesi sağlanan operasyonda  kan damarlarındaki tıkanıklar, iç organlardaki hasarlar ve kırıklar gibi birçok sorunun tespiti sağlanmaktadır. Oldukça hızlı sonuç alınabilen ct anjiyo işlemi, kalp ve damar hastalıklarında tanı konulmasını oldukça kolay hale getirmiştir. Anjiyografi işlemi sayesinde, kan damarlarının nerede tıkandığını, bu tıkanıklıkların ne kadar şiddetli olduğu tespit edilebilir. Erken tanıda fayda sağlayan bt anjiyografi, kesi yapılmadan tanı konulabilmesine olanak verdiği için sıklıkla tercih edilmektedir.

Tomografik anjiyo sayesinde, sebebi bilinmeyen ağrıların nedenleri belirlenebildiği için yaşanan semptomların nedeni teşhis edilebiliyor. Anjiyogramın bir parçası olarak ise kontrastlı madde kullanımı yapılmaktadır. Koroner bt anjiyo esnasında kan damarlarının daha net ve aydınlık görülebilmesi adına iyotlu kontrast boya enjekte edilmektedir. Bu enjeksiyon işlemi için el bileğinden ve kasıktan IV kanül yerleştirilmesi gerekmektedir. Anjiyo bt uygulamasının nasıl yapıldığı hakkında daha detaylı bilgiyi bir sonraki başlığımızdan öğrenebilirsiniz.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Bt Anjiyo Nasıl Çekilir?

Bt anjiyo testi aşamaları; hazırlık, tarama ve iyileşme bölümleri olarak ilerlemektedir. Prosedürün öncesinde doktor ve sağlık personelleri tarafından uygulanması gereken talimatlar hakkında tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır. Daha önce böyle bir uygulamaya girmediyseniz, aşağıdaki maddelerden uygulama aşamalarını öğrenebilirsiniz.

Bt Anjiyo Öncesi Hazırlık;

 • Operasyon öncesi, EKG (elektrokardiyografi) cihazı sayesinde kalp atış hızınız ölçülecektir.
 • Çıkan elektrokardiyografi sonuçları sonrasında kardiyolog ve radyoloji uzmanları sonuçlarınız gözden geçirecektir. Kalp ritminde bir sıkıntı olmaması durumunda, operasyon yapılabilir. IV ismindeki intravenöz kanül kan damarlarınızdan birine takılacaktır. 
 • EKG sonuçlarına göre kalp atış hızınız dakikada 60’ın üzerinde çıkarsa, kalp atış hızını yavaşlatmak için ağız ve damar yolu ile ilaç verilebilir. Kalp atış hızının azaltılması, bt koroner anjiyografi sonuçlarının ve bt anjiyo sonuçlarının daha net olmasını sağlayacaktır. Tansiyon ve nabzınızın bt tarama cihazına girmeye uygun hale gelmesiyle birlikte bt taraması için gerekli odaya alınabilirsiniz.

Bt Anjiyo Taraması Sırasında;

 • Değerleriniz bt taramasına girmek için uygun hale geldiğinde, anjiyo bt uygulaması için tarama cihazının masasına uzanacaksınız.
 • Uygulamaya başlamadan önce IV kanül içerisinden iyotlu kontrast madde enjeksiyonu yapılacaktır. Bt anjiyografi esnasında kontrast maddenin enjekte edilmesinden sonra, kan damarları daha net bir şekilde görüntülenebilecektir. İyotlu kontrast maddenin enjektesinden sonra bt tarama işlemine başlanabilir.
 • Tarama işlemi esnasında hareket etmemeniz oldukça önemli. Hareket etmeniz durumunda görüntüler net çıkmayabilir ve operasyon tekrarlanması gerekebilir.
 • Bilgisayarlı tomografi uygulaması sırasında, cihaz görüntülerinizi alırken cihaz içerisinden sesler gelebilir. Bu sesler normal olup, korkmanızı gerektirecek bir durum yoktur.
 • Uygulamaya başlandığında, radyoloji teknisyenleri sizi cam bir bölgenin ardından izleyecek ve gerekli durumlarda interkom aracılığı ile sizinle konuşacaklardır. Bazen sizden farklı pozisyonlarda durmanızı veya nefesinizi tutmanızı söyleyebilirler. Ancak söylenmediği sürece hareket etmemeniz, bt anjiyo sonuçlarının doğruluk oranı açısından önemlidir.
 • Bilgisayarlı tomografi cihazı, dairesel bir deliğe sahip olan büyük bir makine görünümündedir. Bu makine içerisindeki yatağa yattığınızda, yatak cihazın içerisine doğru ileri ve geri şekilde hareket eder. Bu hareketler esnasında kan damarlarının üç boyutlu ve farklı açılardan görünümü elde edilir.
 • Görüntüler çekildiği esnada , bt tarama cihazı aynı anda EKG bilgilerini de kaybedecektir. Böylelikle hem EKG kaydı hem de bt taraması elde edilebilir. Bt anjiyo süresi 10 ila 20 dakika içerisinde tamamlanacaktır.

Görüntülerin toplanmasının ardından, bilgisayar programları kullanılarak radyoloji uzmanları görüntüleri analiz edecek ve raporlayacaktır. Kan damarlarında tıkanıklık, zedelenme, yumuşak doku problemleri veya diğer sorunların varlığı tarama sonrası kesin hale gelecektir.

Bt Anjiyo Sonrası İyileşme;

 • Bt anjiyografi uygulamasının tamamlanmasının ardından kısa bir süre gözlem altında kalmanız gerekmektedir.
 • IV kanülün çıkarılmasından sonra kalp atış hızı kontrol altına alınmalıdır. Yavaşlatıcı ilaçları etkisi geçene kadar gözlem odasında kalabilirsiniz.

Uygulama sonrası kontrast maddenin yarattığı alerji veya benzeri reaksiyonların oluşup oluşmadığı kontrol edilir. ”Bt anjiyografi zararları” yazımızdan, anjiyo sonrası olabilecek yan etkiler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bt Anjiyo Güvenilir mi?

Görüntüleme testleri arasında bulunan bt anjiyo taraması güvenli uygulamalardan biridir. Sanal anjiyo uygulaması hem yüksek doğruluk oranı sayesinde hem de düşük radyasyon riski ile güvenli bir testtir.

Hamilelikte Bt Anjiyo Yapılabilir mi?

Hamilelik veya hamile olma ihtimali bulunan ödemde bt anjiyo uygulanabilir. Bt anjiyografi uygulaması, anne ve fetüs için risk oluşturacak kadar yüksek radyasyona sahip değildir. Hamilelik döneminde varsa alternatif radyasyonsuz tanı testleri kullanılabilir ancak gerekli durumlarda bilgisayarlı tomografi tercih edilebilir. Hamilelik döneminde kontrastlı bt anjiyo yapılırsa, hemen ardından emzirme yapabilirsiniz.

Uygulanan işlemde verilen enjeksiyonlar size ve bebeğinizin sağlığını kötü etkilemeyecektir. Hamilelik döneminde bebeğiniz kadar kendi sağlığınızı da düşünmelisiniz. Gerekli durumlarda sanal anjiyo işlemini yaptırmalı ve erken tanının avantajlarına öncelik vermelisiniz. Hamilelikte radyasyon riski hakkında bilgi almak için ”Bt anjiyografi sonrası radyasyon riski” içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bt Anjiyo Sonrası Ağrı Olur mu?

Bt anjiyografi uygulaması sonrası ağrı durumu, sanılanın aksine yok denecek kadar azdır. Bt anjiyo ağrısız bir uygulamadır. Uyuşturmaya gerek kalmadan yapılan uygulama sonrasında ağrı ve acı olmayacağı gibi aynı gün iyileşme sağlanmaktadır. Sadece IV kanül takılan nokta hafif bir morarma görülebilir ancak geçici durumlardan biridir.

Sonuç

Bt anjiyo uygulaması, vücudun yüksel kalite ve çözünürlükte görüntülerini elde edilmesini sağlamaktadır. kan damarlarında, organlarda ve kemiklerde görüntüleme imkanı sunan bilgisayarlı tomografi anjiyografi sayesinde hastalıkların kesin teşhisi konulabilir. Doğruluk oranı yüksek olan uygulama sayesinde erken tedaviye başlanabilir ve hastalıktan kurtulma şansınız artmaktadır. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Radyoloji uzman doktorlarımıza randevu alarak, bt anjiyo operasyonu için muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt anjiyografi uygulaması kaç dakika sürer?

Bt anjiyografi taraması, vücudun belirli bir kesiti tarandığı durumlarda 20 dakika kadar sürmektedir. Ancak tüm vücudu veya çoklu organ görüntülemesi yapılan uygulamaların süresi 30 dakikadan daha fazla sürebilmektedir.

Pulmoner bt anjiyografi uygulaması nedir?

Pulmoner bt anjiyografi, akciğerlerde meydana gelen kan pıhtılarının görüntülemesi için kullanılan tanı testidir. Bilgisayarlı tomografi kullanılarak yapılan işlemde kan pıhtıları ve tıkanıklıkların nedeni tespit edilebilmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.