Koroner BT Anjiyografi: Nedir? Nasıl Yapılır?

koroner bt anjiyografi işlemi tomografi çekilen hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kalp sorunlarıyla ilgili en gelişmiş görüntüleme tekniklerinden olan Koroner Bt Anjiyografi işlemini sizler için inceledik. İşleme hazırlık, işlem esnasında neler yaşayacağınız ve tüm daha fazlası için yazı içeriğine göz atabilirsiniz.

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Nedir?

Bilgisayarlı tomografi, x-ışını kullanılarak yapılan bilgisayarla desteklenmiş aynı anda çok sayıda kesit alabilen gelişmiş görüntüleme sistemidir. Vücudun iç kısımlarını direkt röntgene göre çok daha detaylı görüntüleyebildiği için birçok sorunda detaylı görüntüleme için bilgisayarlı tomografi kullanılmaktadır.

Koroner BT Anjiyografi Nedir?

Koroner bilgisayarlı tomografi (kalp tomografisi), kalp ve kalp damarlarının görüntülenmesini sağlayan işlem olarak tanımlanabilir. Klasik anjiografiden farklı olarak bu yöntemde kateter olarak adlandırılan kol yada bacak damarlarından girilerek kalp damarlarına içine kadar giden ince borulara ihtiyaç kalmadan sadece kol damarlarından verilen kontrast ilaçla kalp damarlarının görüntülenmesi sağlanır.  Sebebi bilinmeyen göğüs ağrıları, damar tıkanıklıklarının tespiti gibi birçok farklı sorunun tespitinde bu işlemden yararlanılmaktadır. Kalp arterlerinde yapılan aramalar üç boyutlu görüntüler sunabilir, filme veya bilgisayara aktarılabilir. Birçok kalp hastalığının teşhisinde yararlanılan koroner bt anjiyografi, normal koroner anjiyografiden farklı, modern bir yöntemdir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner BT Anjiyografi Neden Çekilir?

Bt anjiyografi işlemi kalbe giden damarlarda tıkanıklık veya daralma olduğu düşünülen durumlarda istenebilir. Yapılan test sayesinde kalbin tüm işlevsel hareketleri, kalbe giden damar hareketleri görüntülenebilir. Teşhis konulabilmesi için bt anjiyografiye özel ek testler istenmesi mümkündür.

Kalp Tomografisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kalp ve kalbi besleyen damarlarla ilgili durumların detaylı görüntülenmesinde, kardiyoloji doktorunuz tarafından tomografi incelemesi istenebilir. Aşağıdaki hastalıkların teşhisinde kalp tomografisi istenebilir;

 • Doğuştan yapısal kalp bozuklukları (kalp damar hastalığı)
 • Koroner arter hastalığı
 • Kalp zarı problemleri
 • Kalp kapakçıkları sorunları
 • Protez kapak hastalıkları
 • Kalp kitleleri

Bu hastalıkların teşhis ve seviyesini öğrenmek için BT tomografiden faydalanılabilir. Kalp tomografisi non invaziv olması (cerrahi müdahale gerektirmemesi) hızlı olması avantajları sayesinde tanı koydurucu olmakta ve uygun tedavi yöntemine karar verilebilmektedir.

Koroner BT Anjiyografi Öncesi Hazırlık

Anjiyografiye girmeden önce doktorunuz tarafından tüm talimatlar size bildirilecektir. İşle gününe kadar normalde aldığınız reçeteli ilaçları doktorunuza belirterek kullanmaya devam edebilirsiniz: Son 48 saatlik dilime girildiğinde kuvvet arttırıcı olarak bilinen ilaçlar veya bilmediğiniz farklı bir ilaç kullanmamalısınız. Ayrıca işlem öncesinde aç kalmanıza gerek yoktur ancak daha fazla su içmeniz önerilir.

İşlem yapılacağı gün rahat giyip çıkarılabilir kıyafetler giymeye özen göstermeli ve tüm takılarınızı evde bırakmanız önerilir. Hiçbir metal eşyayla bilgisayarlı tomografi işlemi yaptırmayacağınızı unutmayın. İşlem saatini bekleyene kadar kendinizi rahatlatacak aktiviteler yapmaya odaklı olabilirsiniz.

Koroner bt anjiyografisi olmadan önce radyoloji bölümü hemşiresi kalp atışlarınızı ölçecek ve kalp atış hızının dakikada 60’dan düşük olup olmadığını ölçülecektir. Kalp atış hızınız 60’dan fazla ise, işleme uygunluk için kalp hızını düşürecek bir ilaç verecektir. İşlemler tamamlandığına hastane önlüğü giyip, anjiyo için işlem saatini beklemeniz yeterli olacaktır.

Koroner BT Anjiyografi Nasıl Çekilir?

Koroner bt anjiyografi sıranız geldiğinde, kalp damarlarında tam net görüntü sağlanabilmesi için damar yolundan kontrast bir boya enjekte edilecektir. İlaçlı bilgisayarlı tomografi işleminde olduğu gibi boya verilerek, işlemde damar içlerinin daha iyi görüntülenmesi amaçlanıyor. Görüntüleme için sırt üstü pozisyonda tarama aletinin özel sedyesine yatarak çekim için bilgilendirme yapılacaktır. Çekim öncesi sedye ile otomatik olarak makine içerisine girilecektir. Cihazın üzeri açık kapalı alan korkusu oluşturmayacak şekilde dizayn edilmiştir. Cihaz içerisindeyken hareket etmeden yatmanız gerekir. Ayrıca sizden kısa süreli nefesinizi tutmanız istenecektir.

 • Tarayıcıya, vücudunuzun sadece çekim yapılacak kısmı makineye girip çıkacaktır. İşlem sırasında tıkırtılar duyulabilir, bu çok normaldir. Tomografi aletinin görünmeyen kısmındaki cihaz işlemlerinden gelen sestir.
 • Tarayıcı çalıştığı zaman odada kimse olmayacaktır. Size yapmanız gerekenler sesli komut sistemiyle duyurulacaktır ancak odada sadece sizin olmanız gerekmektedir.
 • Bilgisayarlı tomografi anjiyografi işlemi 15-30 dakika aralığında sürer ve bu süre içerisinde kalp ve kalp damarlarının sayısız görüntüsü çekilir.

Bu görüntüler bir araya getirilerek radyoloji uzmanı doktorunuza ulaştırılacaktır. Tomografi sonuçlarınızı ilgili bilgileri doktorla görüştüğümüzde öğrenebilirsiniz.

Koroner BT Anjiyografi Riskleri

Koroner bt anjiyografi zararları, yaptırmadan önce merak edilen konulardan biridir. Aşağıdaki bazı durumlarda bt anjiyografi zararlı olabilmektedir.

 • Böbrek fonksiyonlarında anormallik olan kişilerde, enjekte edilen kontrastlı boya maddesi fonksiyonların daha kötü çalışmasına sebep olabilir.
 • Bt anjiyografi işlemindeki boya içerisinde iyot barındırmaktadır. kullanılan madde iyot alerjisi olanlarda kızarıklık ve döküntüye sebep olabilir.
 • Radyasyon. En bilinen tomografi zararlarından biri olan radyasyon sebebiyle, ileri dönemlerde kanser varlığı gelişebilir. Ancak bu riskten bahsedilebilmesi için sık sık bu işlemi yaptırmak ve yüksek radyasyona maruz kalmış olmak gerekir.
 • Hamile veya hamile olma şüphesi olan kişilerde kötü etkileri göz önünde bulundurularak, bu durumlar içerisindeyken anjiyografi yapılıp radyasyona maruz kalmamalıdır.

maddeleri bt anjiyografi zararları arasında gösterilebilir. Koroner bt anjiyografi öncesi doktorunuza var olan alerji, kullanılan ilaçları ve hamilelik durumunuzla ilgili bilgi vererek, alternatif bir yönteme yönelmeyi tercih edebilirsiniz.

Koroner BT Anjiyografi Yararları Nelerdir?

Kalp tomografisi riskleri yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece belirli durumlarda kendini göstermektedir. Daha fazla yarından hissedebileceğimiz uygulamanın;

 • Yumuşak doku, kemik ve kan damarlarındaki hareketliliği eş zamanlı görüntülenmesidir.
 • Kan pıhtısı yada aort yaralanması gibi rahatsızlıkların hızlıca tespit edilebilmesi, teşhis konulabilmesi,
 • Diğer görüntüleme tekniklerine göre kapsamlı tarama sağlar,
 • Tomografi işlemleri genel olarak kolay ve hızlıca biter,
 • Yeni nesil bilgisayarlı tomografi sayesinde en düşük oranda radyasyona maruz kalırsınız.

Bu durumlar sayesine gerektiği durumlarda modern görüntüleme tekniklerinden olan koroner bt anjiyografiyi istediğiniz zaman tercih edebilirsiniz. İşlemle ilgili daha detaylı bilgi almak için Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koroner bt anjiyografi işlemi ağrılı bir işlem mi?

Hayır, işlemin hiçbir aşamasında ağrı hissedeceğiniz bir uygulama yoktur.

BT koroner anjiyografi ilacı alerjiye sebep olur mu ?

Kontrast madde, iyot alerjisi olanlarda ve hassas bünyelerde alerjiye sebep olabilir. Geçici bir durumdur ve hastanede müdahale sağlanır.

BT koroner anjiyografi neden kullanılır?

Kalp ve kalp damarlarındaki; daralma, tıkanıklık, yaralanma gibi sorunların tespitinden bu testten faydalanılır.

Koroner bt anjiyografi çekiminde hastanın nabzı kaç olmalı?

Hastanın nabzı 60’ın altında olmalıdır.

Koroner bt anjiyografi aç karnına mı yapılır?

Hayır, işlem öncesinde aç kalmanıza gerek yoktur.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣