MR Çekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

mr çekiminde dikkat edilmesi gerekenler inceleme yapan radyolog

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

MR çekiminde dikkat edilmesi gerekenler, emar operasyonu yaptırmamış kişiler için önceden bilinmeyen durumlar hakkında bilgilendirici içeriğe sahiptir. Emar esnasında olabilecekler hakkında detaylı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Emar Nedir?

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI), tüm dünyada kullanılan en popüler görüntüleme testlerinden biridir. Mr görüntüleme, vücudun iç organlarının yüksek çözünürlüklü görüntülerinin alınmasını sağlayan bir uygulamadır. Uygulamada görüntüleri oluşturmak için bilgisayar ve radyo dalgalarından faydalanılmaktadır. Manyetik alanda yapılan çekimler bilgisayara aktarılarak, üç boyutlu görüntüler elde edilmektedir. Ayrıntılı görüntülerin oluşmasını sağlayan mr çekimi sayesinde tanı konulması ve tedavi takibi kolaylaşmaktadktır.

Birçok kişi hastalıkların tespiti için ön muayene olduğunda, kesin teşhis için emar uygulamasına yönlendirilebilir. Mri görüntülemesi, muayene esnasındaki bulguların ve semptomların kesin teşhisine yardımcı olmaktadır. Radyo dalgaları kullanılan mr testinde görüntüler bilgisayar ortamında birleştirilerek üç boyutlu hale getirilmektedir. Ancak daha önce emar çekimi yaptırmamış kişiler, operasyon esnasında neler ile karşılaşabilecekleri hakkında tedirgin olabilirler. Emar çekiminde dikkat edilmesi gerekenler içeriğimizden, detaylara ulaşabilirsiniz.

Mr Çekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mr makinesi, vücudunuzun görüntülerini kesitler halinde elde eden ve bilgisayar ortamına aktaran bir cihazdır. Radyo dalgaları kullanılarak elde edilen görüntüler, doktorunuzun organ ve dokularını farklı açılardan görmenize olanak sağlar. Sebebi bilinmeyen ağrı, hastalığın ilerleme durumu ve doğru teşhis için emar çekiminden sıklıkla faydalanılıyor. Ancak emar çekimi yaptırmamış kişiler, uygulama esnasında ne ile karşılaşacaklarını bilmemeleri nedeniyle tedirginlik yaşayabilir. Bu nedenle aşağıda bahsettiğimiz durumlara karşı dikkatli olabilirsiniz.

Emar Çekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Sesler: Emar cihazı, tarama esnasında yüksek sesler çıkarabilmektedir. Vurma sesleri veya yüksek sesle çarpma sesine benzeyen gürültü tarama esnasında oldukça rahatsız edici olabilir. Yüksek desibele sahip emar cihazı sesi kulaklar için rahatsız edici olabileceğinden dolayı, uygulama öncesi kulak koruyucu veya kulak tıpası verilebilir. Emar Cihazı Neden Sesli? yazımızdan, emar cihazının çıkardığı yüksek ses hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hareketsiz Kalmak: Manyetik rezonans görüntüleme çekimi esnasında hareket etmemeniz oldukça önemlidir. Tarama esnasında vücudumuzdan sayısız görüntü çekilmektedir. Bu görüntülerin net çıkması için operasyon esnasında hareketsiz kalmanız önemlidir. Bazı durumlarda radyoloji teknisyenleri farklı pozisyona geçmenizi veya nefesinizi tutmanızı isteyebilir. Bu durumlar dışında hareket etmemeniz, doğru teşhisin konulabilmesi ve görüntü netliği açısından oldukça mühimdir. Hareketsiz kalmakta zorlanıyorsanız, örneğin çocuklarda mr uygulaması yapıldığında gerekli görülürse sakinleştirici veya sedasyon yapılarak emar uygulaması sağlanabilir.

Kontrastlı Boya: Doktorunuz ilaçlı emar uygulaması yapmak isterse, mr öncesinde kan damarlarından birine bağlanan IV kanül içerisinde kontratlı madde enjeksiyonu yapılabilir. Gadolinyum bazlı kontrast madde sayesinde, görüntülerde damarlarınızın daha aydınlık görüntülenebilir. Kontrastlı görüntüleme sayesinde multipl skleroz ve kanser gibi sorunlar çok daha kolay teşhis edilebilir. Ancak ilaçlı emar sonrası yan etkiler hakkında dikkatli olmanız gerekmektedir. İlaçlı mr sonrası görülebilecek etkiler arasında;

  • ısınma hissi
  • ağızda metalik tat
  • baş ağrısı
  • kaşıntı
  • kolda ağrı
  • mide bulantısı

görülebilecek durumlar arasındadır. Bu durumlar nedeniyle operasyon sonrası bir süre gözlem altında tutabilirsiniz. İlaçlı emar sonrası vücudunuzda farklılık hissediyorsanız, durum doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

Klostrofobi ve Anksiyete: Mr çekiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında emar cihazının kapalılığı gelmektedir. Emar makinesi iki ucu açık tüpe benzeyen bir görünüme sahiptir. Bu nedenle içerisine doğru ilerlediğimizde etrafınız kapalı gibi hissettiğiniz için fobiniz tetiklenebilir. Eğer ki klostrofobiniz bulunuyorsa veya kapalı alanda kalmak sizi tedirgin ediyorsa, operasyon öncesinde durumu doktorunuzu bildirmelisiniz. Doktorunuz klostrofobi durumunuza karşı operasyon öncesi sakinleştirici veya sedasyon uygulaması yapılması önerilir. Aynı zamanda kapalı emar ve açık emar cihazları olarak farklı seçenekler bulunuyorsa bunları değerlendirebilirsiniz.

 

Sonuç

Emar görüntülemesi, sebebi bilinmeyen ağrıların teşhisi ve tedavi takibi için tüm dünyada kullanılan yaygın bir testtir. Radyo dalgaları ve bilgisayar yardımı ile yapılan çekimler bilgisayarlı tomografi uygulamasından farklı olarak radyasyon yaymamaktadır. Radyasyon nedeniyle oluşabilecek riskleri bir kenara bırakan emar uygulaması sayesinde erken tanı ve tedavi şansı yükselmektedir. Ancak emar taraması yaptırmamış kişiler, uygulama esnasında neler ile karşılaştıkları hakkında bilgi sahibi olmayabilirler. Bu nedenle tedirgin olabilecekleri durumları Emar çekiminde dikkat edilmesi gerekenler içeriğimizde sizlerle paylaştır. Operasyon öncesi yapılacak olan ön muayenede merak ettiklerinizi doktorunuza sorabilir, testle ilgili daha fazla detaya ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Radyoloji bölümü uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Emar taraması kaç dakika sürer?

Emar görüntüleme; diz mr, beyin emar, servikal mr gibi birçok bölümde yapılabildiği gibi tüm vücutta da yapılabilmektedir. Bölgeye özel emar uygulamalarında tarama süresi 30 dakika kadar sürmektedir. Ancak tüm vücut emar çekimi 60 – 90 dakika arasında yani daha uzun sürebilir.

Kapalı emar ve açık emar farkı nedir?

Açık emar ve kapalı mr uygulamalarında prosedür aynı işlemektedir. uygulamanın temel farkı emar cihazının hareket alanıyla ilgilidir. Kapalı emar cihazında makinenin üst ve yanları kapalı olurken, açık emar cihazında yan kısımlarda daha fazla hareket alanı bulunmaktadır.

Mr fiyatları 2022 nedir?

MR fiyatları, uygulamanı yapılacağı sağlık kuruluşuna göre değişmektedir. Ancak emar uygulaması, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣