klostrofobi nedeniyle mr korkusu yaşayan kadın hasta

Klostrofobi Nedeniyle MR Korkusu

Klostrofobi nedeniyle mr korkusu yaşayanlar, emar taraması öncesinde stresli durumlar yaşıyor olabilir. Dilerseniz, emar operasyonunda kapalı alan korkusunu yenmek için neler yapılabileceği hakkında detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Klostrofobi Nedir?

Klostrofobi veya diğer adıyla kapalı alanda kalma korkusu olarak adlandırılan bir fobidir. Kapalı alanda kalma korkusu olan kişiler dar alanlar, asansör, uçak, mağara veya kilitli alanlar gibi ortamlarda durmaktan hoşlanmazlar. Bu mekanlarda bulunma veya bulunma düşüncesi kişinin duygularını tetikleyebilir ve paniklemesine neden olabilir. Kişinin kapalı alanda kalmaya başlamasıyla beraber gelişen iç sıkıntısı, terleme, stres beraberinde fizyolojik etkileri de getirebilir. Kapalı alan korkusu nedeniyle titreme veya el ayak sallama gibi belirtiler görülebilir. Sabit durmayı zorlaştıran klostrofobi nedeniyle, kişi bulunduğu ortamı hemen terk etmek isteyebilir. Çocukluk veya ergenlik dönemlerinde fark edilen fobi kişide endişeye yol açtığı için emar, tomografi gibi kapalı görüntüleme testlerine girmek de stres verici olabiliyor.

Emar Cihazı Neye Benzer?

Emar cihazı, manyetik alan yaratarak radyo dalgaları ile vücudun görüntülerinin alınmasına olanak vermektedir. İki ucu açık bir tüpe benzeyen emar makinesinin iç kısmında bir masa bulunmaktadır. Bu masaya uzanan kişi, taramanın başlamasıyla beraber emar cihazının içerisine doğru ilerlemektedir.

Emar cihazının etrafını kapatmasıyla beraber dar bir alanda hareketsiz beklemeniz gerekmektedir. Basit bir prosedüre sahip olan emar çekimi, kapalı alan korkusu olan kişiler için oldukça zor geçmektedir: Emar çekimi esnasında hareket edilmemesi gerekmektedir. Bu durum da fobi atağı geçiren kişiler için oldukça zor olabilir. Bu nedenle klostrofobisi olan kişiler emar ve bilgisayarlı tomografi öncesinde neler yapılabileceği hakkında detayları merak edebilirler. Klostrofobi Nedeniyle MR Korkusu içeriğimizi okumaya devam ederek, yapılabilecekler hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Klostrofobi Nedeniyle MR Korkusu İçin Neler Yapılabilir?

Klostrofobisi olan kişiler için emar uygulamasında geçirilen süre oldukça stresli olabilir. Bu nedenle kapalı alan korkusu olan kişiler için yapılabilecekler;

  • Anestezili MR: Uygulama öncesinde kapalı alan korkunuzdan doktorunuza bahsetmelisiniz. Gerekli görüldüğü durumlarda doktorunuzun onayıyla sedasyon uygulanarak, anestezili mr işlemi gerçekleştirilebilir. Emar çekimi boyunca uyumanızı sağlayacak olan anestezi sayesinde hiçbirşey hissetmeden operasyon tamamlanacaktır.
  • Açık Emar: Emar çeşitleri arasında kapalı emar ve açık emar makinesi bulunmaktadır. Aynı prosedüre sahip olan uygulamalarda sadece cihazlarda farklılık bulunmaktadır. Kapalı alanda kalmaktan hoşlanmayan kişiler için açık emar uygulaması tercih edilebilir. Ancak açık emar her bölgede çekime uygun olmadığı için bu uygulamayı yaptırıp yaptıramayacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Bahsedilen durumlar dışında operasyon esnasında daha rahat hissetmeniz için öncesinde sakinleştirici verilebilir. Aynı zamanda uygulama boyunca kendinizi gergin hissederseniz, istediğiniz zaman operasyonun durmasını isteyebilirsiniz. Çıkabileceğinizi bilmek, emar cihazını kilitli ve kapalı bir alan gibi hissetme hissinizi azaltabilir.

Emar Kaç Dakika Sürer?

MR görüntülemesi, hızlı tamamlanabilen bir uygulamadır. Uygulama süresi yaklaşık 25-30 dakika kadar sürmektedir. Ancak tüm vücut veya birden fazla bölgede emar çekimi durumunda 60 – 90 dakika içerisinde tamamlanabilir. Çekim yapılacak bölgeye göre değişiklik gösterebilen emar süresi, klostrofobisi olan kişiler için uzun sürüyor gibi hissettirebilir. Ancak operasyon süresi kısadır ve çekimlerin net çıkmasıyla beraber hızlı şekilde tamamlanabilir.

 

Sonuç

Görüntüleme testleri, tanı ve tedavi yönteminin seçilmesi için tüm dünyada kullanılan bir yöntemdir. tanı cihazlarının genellikle büyük silindire benzeyen cihazlarda yapılması, kapalı alan korkusu olan kişiler için endişe verici durumlardan biridir. Klostrofibisi olan kişiler emar uygulamasının faydalarına rağmen uygulamayı yaptırmaktan çekinebilirler. Bu nedenle taramadan önce doktorunuzla kapalı alan korkusunu paylaşarak, yapılabilecekler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alarak, ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Emar kim tarafından çekilir?

Emar uygulamasını yapan kişiler radyoloji uzmanları ve radyoloji teknisyenleridir. Emar taraması boyunca teknisyenler yardım ederken, sonuçların analiz ve raporlanması radyoloji uzmanı doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Mr görüntülemesi ilaçlı yapılabilir mi?

İlaçlı mr uygulaması, daha parlak ve net görüntüler elde edilebilmesi adına yapılabilmektedir. Kanserli dokularda tam teşhisin ve detaylı görüntülemenin sağlandığı ilaçlı mr doktorunuzun onay vermesiyle birlikte uygulanabilir.

Mr fiyatları 2022 nedir?

MR fiyatları, uygulamanı yapılacağı sağlık kuruluşuna göre değişmektedir. Ancak emar uygulaması, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.