Boyun MR çekimi

Boyun MR: Nedir & Nasıl Yapılır?

Boyun ve omurgadaki yumuşak dokuları taramaya yarayan görüntüleme tekniğine boyun MR denir. Güçlü mıknatıs ve radyo dalgaları kullanarak görüntüyü bilgisayara aktaran boyun emarı, fıtık, sinirlerin sıkışması, tümör, kemik kanseri, kırık ve travma gibi rahatsızlıkların hem tanısına hem de tedavisine yardımcı olur. Özellikle fıtık rahatsızlıkları konusunda son derece ayrıntılı görüntüler elde edilir. Peki daha detaylı bahsetmek gerekirse boyun MR nedir? Boyun fıtığı MR nasıl çekilir? Hepsi ve daha fazlası için Avicenna Sağlık Grubu olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Boyun Emarı Nedir?

Boyun emar, zararlı ışınlara maruz bırakmadan açık ya da kapalı olarak yapılan görüntüleme tekniklerinden biridir. Günümüzde pek çok insan boyun ağrılarından şikayetçi olur ve bu durum çok fazla önemsenmez. Ancak boyun ağrıları bazen ciddi sorunların habercisidir. Bu nedenle boyun ağrısı yaşayanlara boyun emarı önerilir. MR çekimi sayesinde vücuttaki kemik, damar ve yapıların ne durumda olduğu gözlemlenir.

Boyun MR Nasıl Çekilir?

İlk olarak hasta çekim için hazırlandıktan sonra, MR cihazının içerisindeki yatağa yatırılır. Çekim boyunca kişilerin hareketsiz kalması gerekmektedir. Eğer hasta sabit duramayacak gibiyse, boynu sabit tutan aparatlar kullanılarak hastanın sabit kalması amaçlanır. İşlem ortalama 15 – 20 dakika arasında tamamlanır.

Boyun MR Neden Çekilir?

Boyun MR çekimi boyun ve baş bölgesinde meydana gelen ağrılar, kürek kemiği arasında kalan bölgede meydana gelen servikal segmentlerden dolayı oluşan ağrılar, kürek kemiğinin arasındaki göğsün ön kısmında meydana gelen ve hem omuz hem de kollara doğru yayılan ağrıların nedenini araştırmak için tercih edilir. Özellikle de baş ve boyun bölgesinde meydana gelen ağrıların sebebini ve ağrıların büyüklüğünü tespit etmek amacıyla sık sık başvurulur. Boyun servikal MR ile boyun hareketleri esnasında hissedilen ağrılar ve bu ağrıların dereceleri kontrol edilir. Aynı zamanda boyun bölgesinin ne derecede zarar gördüğü öğrenilir. Öte yandan servikal daralma ya da genişleme olup olmadığına da servikal boyun MR ile bakılır.

Boyun MR Ne Kadar Sürer?

Boyun emarı kaç dakika sürüyor sorusu pek çok kullanıcı tarafından merak edilip araştırılıyor. Boyun MR görüntüsü için süre, çekilen bölgeye göre değişmektedir. Çoğunlukla 10 – 30 dakika arasında işlem gerçekleşmektedir. Ancak çekim yapılan alanın ayrıntılı görüntüleri istenirse, yine sürede değişkenlik yaşanabilir. Tüm bunların dışında kişinin hareket etmesi ya da doğru pozisyonu bulamaması gibi durumlarda çekimin yeniden yapılması gerekir ve bu da süreyi uzatır.

Boyun MR ile Hangi Hastalıklar Teşhis Edilir?

 • Boyun fıtığı
 • Kemik ile ilgili hastalıklar
 • Yumuşak doku bölgeleri
 • Bel fıtığı
 • Belde ve sırtta meydana gelen kanal darlığı
 • Beyin hastalıkları
 • Omurilik ve omurga tümörleri
 • Servikal daralmalar
 • Bel kayması
 • Skolyoz
 • Beyin tümörleri
 • Beyin damarlarında tıkanıklık
 • Hidrosefali gibi durumların teşhis edilmesinde MR boyun tercih edilir.

Boyun Emar Çekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İlk olarak hastanın üzerindeki metal eşyaları ve giysileri çıkarması gerekmektedir. Ardından hasta önlüğü giymelidir.
 • Hastanın vücudunda kalp pili ve metal implant gibi durumlar söz konusu ise, işlemden önce mutlaka bunu doktora bildirmesi şarttır. Çünkü bu gibi durumlarda MR çekimi gerçekleştirilmesi doğru olmaz.
 • İşlem sırasında hastanın hareket etmemesi gerekmektedir.
 • Doktorunuz tarafından aksi bir durum söylenmediği takdirde normal yeme içme düzeninize devam edebilirsiniz.
 • Kapalı alan korkunuz ya da alerjik reaksiyon gibi durumlarınız varsa, bu durumu da işlemden önce doktorunuza bildirmelisiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Boyun emarı hangi amaçla çekilir?

Boyun bölgesindeki tüm problemlerin teşhis edilmesini sağlayan emar boyun, boyundaki tümör oluşumunu görüntülemek, kemik kanserini tespit etmek, kırıkların durumunu kontrol etmek, sinir sıkışmasının olduğu kısımlara ve fıtık olup olmadığına bakmak amacıyla çekilir.

Boyun emarı zararlı mıdır?

İnsan sağlığına herhangi bir zararı yoktur. Sadece kapalı alan korkusu olan kişilerde psikolojik etki edebilir. Aynı zamanda kontrastlı boyun MR çekilecekse, alerjik reaksiyon ile karşı karşıya kalınabilir.

Boyun MR sonucu kaç günde çıkar?

Boyun MR sonuçları, radyoloji hekim sayısına ve hastanenin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir. Boyun emar görüntüleri, çok acil durumlarda birkaç saat içerisinde de çıkabilir. Ancak acil olmadığı sürece genellikle 5 – 10 gün içerisinde sonuçlar çıkar.

Boyun fıtığı için hangi MR çekilir?

Boyun fıtığında kesin tanı boyun MR ile konulur.

Boyun emarı neden istenir?

Kanser, tümör, fıtık ve benzeri sağlık sorunlarından şüphelenildiğinde ve kontrol amacıyla boyun emarı istenir.

İlaçlı boyun MR neden çekilir?

İlaçlı boyun emarı, dokuların daha detaylı görüntülenmesi gerektiğinde başvurulan bir yöntemdir. Dokularda ortaya çıkan anomalilerin tam olarak anlaşılması için tercih edilen ilaçlı MR, hastaya damardan kontrast madde enjekte edilerek çekilir.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman Doktorları

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.