Bt Anjiyografi Nasıl Çekilir?

bt anjiyografi nasıl çekilir işleme giren hasta ve hemşire

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bt anjiyografi nasıl çekilir? sorusu, uygulamayı ilk defa yaptıracaklar veya yaptırmayı düşünenler için merak konusu olur. Anjiyografi uygulamasının aşamaları, neler yapıldığı ve ne kadar sürdüğü hakkında detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bt Anjiyografi Nedir?

Bt anjiyografi uygulaması, vücudun tümündeki kan damarları, yumuşak doku ve kemiklerin görüntülenmesini sağlayan işlemdir. Üç boyutlu görüntüleme işleminin daha net yapılması adına iyot içeren kontrast madde enjekte edilerek, kontrastlı bt anjiyografi uygulaması yapılabilir. X- ışını kullanılarak yapılan görüntülemeyle ilgili bilinmeyenler veya yanlış bilinenler, kişilerin tomografi cihazına girmek istememesine neden olabilir. Sanal anjiyo aşamalarını içeriğimizden inceleyerek, anjiyo öncesi hazırlık yapabilirsiniz.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Bt Anjiyografi Nasıl Çekilir?

Bt anjiyo testi aşamaları; hazırlık, tarama ve tamamlanma bölümleri olarak işlenmektedir. Prosedürün öncesinde doktor ve sağlık personelleri tarafından uygulanması gereken talimatlar hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. Ancak daha önce böyle bir uygulamaya girmediyseniz, aşağıdan aşamaların tüm detaylarına ulaşabilirsiniz.

Bt Anjiyografi Öncesi Hazırlık;

 • Bt anjiyografi uygulaması öncesinde, tıbbi geçmişiniz incelenecektir.
 • Operasyon öncesi, EKG (elektrokardiyografi) cihazı sayesinde, kalp atış hızınız ölçülecektir.
 • Çıkan ekg sonuçlarısonrasında kardiyolog ve radyoloji uzmanları sonuçlarınız gözden geçirecektir. Kalp ritminde bir sıkıntı olmaması durumunda, IV olarak anılan intravenöz kanül damarlarınızdan birine yerleştirilecektir.
 • EKG sonuçlarına göre kalp atış hızınız dakikada 60’ın üzerinde çıkarsa, kalp atış hızını yavaşlatmak için beta bloker isimli ilaçlar ağız ve damar yoluyla verilecektir. Kalp atış hızının azaltılması, bt koroner anjiyografi sonuçlarının ve bt anjiyo sonuçlarının daha net olmasını sağlayacaktır. Tansiyon ve nabzınızın bt tarama cihazına girmeye uygun hale gelmesiyle birlikte bt taraması için gerekli odaya alınabilirsiniz.

Bt Anjiyografi Taraması;

 • Değerleriniz bt taramasına girmek için uygun hale geldiğinde, anjiyo uygulaması için bir yatağa yatacaksınız.
 • Yataktayken, uygulamaya başlamadan önce IV kanülden, iyotlu kontrast madde enjeksiyonu yapılacaktır. Bt anjiyografi esnasında kontrast maddenin enjekte edilmesinden sonra, kan damarları daha net bir şekilde görüntülenebilecektir. İyotlu kontrast maddenin enjektesinden sonra bt tarama işlemine başlanabilir.
 • Bu işlemler sırasında hareket etmemeniz oldukça önemli. Hareket etmeniz durumunda görüntülerin net çıkmaması ve tekrarlanması gerekebilir.
 • Bilgisayarlı tomografi uygulaması sırasında, cihaz görüntülerinizi alırken cihaz içerisinden sesler gelebilir. Bu sesler normal olup, korkmanızı gerektirecek bir durum yoktur.
 • Bt anjiyo çekimi esnasında odada sizden başka kimse olmayacaktır.
 • Uygulamaya başlandığında, radyoloji teknisyenleri sizi cam bir bölgenin ardından izleyecek ve interkom isimli iletişim aracıyla size seslerini duyuracaklardır. Bazen sizden farklı pozisyonlarda durmanızı veya nefesinizi tutmanızı bu interkom aracılığıyla söyleyebilirler.
 • Bilgisayarlı tomografi cihazı, dairesel bir deliğe sahip olan büyük bir makine görünümündedir. Bu makine içerisindeki yatağa yattığınızda, yatak cihazın içerisine doğru ileri ve geri şekilde hareket eder. Bu hareketler esnasında kan damarlarının üç boyutlu ve farklı açılardan görünümü elde edilir.
 • Görüntüler çekildiği esnada , bt tarama cihazı aynı anda EKG bilgilerini de kaybedecektir. Böylelikle hem EKG kaydı hem de bt taraması elde edilebilir. Bt taraması süresi 10 ila 20 dakika içerisinde tamamlanacaktır. Bt anjiyografi ne kadar sürer? yazımızdan, bt taraması uygulama süresi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Görüntülerin toplanmasının ardından, bilgisayar programları  kullanılarak radyoloji uzmanları tarafından görüntüler analiz edilir. Kan damarlarında tıkanıklık, zedelenme, yumuşak doku problemleri veya diğer sorunların varlığı, tarama sonrası kesinleşebilir.

Bt Anjiyografi Sonrası İyileşme;

 • Bt anjiyografi uygulamasının tamamlanmasının ardından kısa bir süre gözlem altında kalmanız gerekmektedir.
 • IV kanülün çıkarılmasından sonra kalp atış hızı kontrol altına alınmalıdır. Yavaşlatıcı ilaçları etkisi geçene kadar gözlem odasında kalabilirsiniz.
 • Uygulama sonrası kontrast maddenin yarattığı alerji veya benzeri reaksiyonların oluşup oluşmadığı kontrol edilir. Bt anjiyografi zararları yazımızdan, anjiyo sonrası olabilecek yan etkiler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sonuç

Bilgisayarlı anjiyo uygulaması, kan damarlarının görüntülenmesi işleminin en hızlı yoludur. Tanı ve teşhis konulabilmesinde güvenilir bir yol olan bilgisayarlı anjiyo işleminde son teknoloji cihazlardan faydalanılmaktadır. Bu sayede radyasyon yayımı azalırken tüm operasyon süresi yaklaşık 20 dakikada tamamlanmaktadır. Bt anjiyografi nasıl çekilir? sorunun cevabını, tüm aşamalarıyla sizlere aktarmaya çalıştır. Bt anjiyografi uygulaması öncesi ve sonrası hakkında tüm merak edilenler makalemizden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, bt anjiyo tomografi muayenesi olmak için aşağıda yer alan Radyoloji uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt anjiyo sonrası ne kadar süre dinlenmeliyim?

Bt anjiyografi uygulaması sonrası, kalp atış hızının normale dönmesi ve yan etkilerin kontrol edilmesi için bir süre gözlem altında olmalısınız. Operasyon sonrası 1 – 2 saat içerisinde değerlerin normale dönmesiyle, günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.

Sanal anjiyo güvenli mi?

Sanal anjiyo uygulaması, son teknoloji cihazların kullanıldığı güvenli bir uygulamadır. Sanal anjiyo sayesinde en hızlı şekilde tanı ve tedavi sağlanabilir.

Bt anjiyoda verilen ilaç nedir?

Bt anjiyografi uygulamasında, iyotlu kontrast bir madde verilmektedir. Bu renkli madde damarların daha net görüntülenmesini sağlamak amacıyla ağız veya damar yoluyla enjekte edilmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣