Pulmoner Emboli: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

akciğerlerde pulmoner emboli röntgeni inceleyen doktorlar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Pulmoner Emboli (PE), akciğer arterlerinde meydana gelen tıkanıklıklar sonucunda oluşan, akciğer dolaşımında sorunlara neden olan ciddi bir hastalıktır. Akciğerlerde kan pıhtısı olmasına neden olan durum, yaşamsal fonksiyonları tehdit etmeden tedavi edilmelidir. Makalemizden, Pulmoner emboli nedir? belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilen soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Pulmoner Emboli Nedir?

Akciğer embolisi rahatsızlığı, akciğerlerde meydana gelen kan pıhtısının damarları tıkaması durumudur. Akciğerdeki damarları tıkayan kan pıhtıları çoğu zaman bacaktaki damarlardan veya diğer organlarda oluşup, akciğere ulaşabilir. Burada önemli olan durum, kan pıhtılarının akciğerlerdeki kan akışını engellemesi ve yaşamı tehdit eder hale gelmesidir. Ölüm riski taşıyan akciğerlerde pulmoner emboli rahatsızlığı belirtileri fark edildiği anda, tedavi için yardım alınması gerekir.

Pulmoner Emboli Belirtileri Nelerdir?

Pulmoner emboli belirtileri, kan pıhtılarının çokluğu ve boyutlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Altında yatan başka hastalıkların da tetiklemesiyle semptomlarda artış görülebilir. En sık görülen pulmoner emboli belirtileri arasında;

 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Öksürük
 • Kalp ritminde bozukluk
 • Asiri terleme
 • Ateşlenme
 • Bayılma
 • Bacaklarda ağrı ve şişme
 • Cilt renginde bozulma (derin ven trombozu)

en yaygın görülen belirtiler arasında yer almaktadır. PE belirtileri, göğüs hastalıklarına benzer belirtiler gösterse de bacaklarda renk değişiklikleri ve şişkinlik kan pıhtısıyla ilgili şüphe uyandırmaktadır. Bu nedenle farklılık hissettiğiniz anda tıbbi yardım almak için doktorunuzla görüşmeniz önerilmektedir.

Pulmoner Emboli Tanısı

Kişiler genellikle nefes darlığı ve göğüs ağrısı sorunlarıyla tıbbi yardım almak için hastanelere başvururlar. Burada yapılan fiziki muayene sonrasında doğru ve kesin tanı için laboratuvar ve görüntüleme tetkiklerinden yararlanılabilir. Bunlar arasında;

 • Göğüs röntgeni
 • Elektrokardiyografi (EKG)
 • Bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiyografi (BTPA)
 • Vantilasyon Taraması (VQ)
 • Manyetik Rezonans Pulmoner Anjiyografi (MRPA)
 • Venografi
 • Pulmoner Anjiyografi
 • Dubleks Venöz Ultrason
 • D-dimer Testi

Akciğer embolisi teşhisi için istenebilecek testler arasında yer almaktadır. Bu testler sayesinde ciğerlerdeki tıkanıklık kan pıhtısı sebebiyle mi, altında yatan başka bir hastalıkla bağlantılı mı cevaplanabilir. Tanı sonrasında Pulmoner Emboli olması durumunda uygun tedavi yöntemi seçilerek, vakit kaybetmeden tedaviye başlanabilir.

Pulmoner Emboli Tedavisi Nasıl Sağlanır?

Akciğerlerde kan pıhtısı tespit edildiğinde, kan pıhtısı hayati tehlike oluşturabilecek boyutlara gelmeden tedavi edilmelidir. Akciğerlerde kan pıhtısı tedavi yöntemleri arasında;

1. İlaç Tedavileri

Kan pıhtısı tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar doktor tavsiyesine göre reçete edildiği şekilde kullanılmalıdır.

 • Antikoagülan

Doktorunuzun tavsiyesi üzerine kan sulandırıcı olarak bilinen ilaçlar kullanılarak, kan pıhtıları oluşmasının önüne geçilebilir. Reçeteli satılan kan sulandırıcıları kullanarak, akciğer arterlerindeki tıkanıklara sebep olabilecek yeni kan pıhtıları oluşumu engellenir.

 • Trombolitikler (Pıhtı Çözücüler)

Oluşan pıhtıların kaybolması için doktor tarafından reçete edilen trombolitikler kullanılabilir. Var olan pıhtıyı yok etmek ve damarlarda eski kan akışını sağlayabilmek için tercih edilir. Kan pıhtısı parçalanır damarlardaki tıkanıklık giderilir. Bahsedilen ilaçları kontrolsüz ve reçetesiz kullanmak ciddi yan etkilere yol açıp, tehlikeli tablolara neden olabilir.

2. Cerrahi Tedaviler

Akciğerlerdeki pıhtılar kan akışını büyük ölçüde engeller duruma geldiyse acil cerrahi müdahale gerekebilir. Minimal bazı cerrahi uygulamalar arasında;

 • Kateter Yöntemler

Arterlere girilerek pıhtıların parçalanmasını sağlayan kateter yöntemi ile, var olan kan pıhtıları temizlenebilir. İnce bir tüp şeklinde olan kateter isimli aletle yapılan yöntemdir.

 • Açık Ameliyat

Kan pıhtılarının acil durumlarında doktorunuz ameliyata gerek duyabilir. Ancak açık ameliyata gerek duyulacak durumlar arasında;

 • İlaçların kan pıhtılarına etki etmemesi
 • Hastanın ilaç kullanımına uygun olmaması
 • Kateter işlemlerin mevcut olmaması

durumlarında açık cerrahi tercih edilebilir. Ancak en son çare olarak tercih edilen açık ameliyat yönteminde kan pıhtıları damarlardan çıkarılarak, kan dolaşımının devamlılığı sağlanmaktadır.

Pulmoner Emboli Risk Faktörleri

Hareketsizliğin temel faktör olduğu akciğer embolisi rahatsızlığında, yatakta uzun süre yatmanıza neden olan birçok hastalık risk faktörü oluşturmaktadır. Ameliyat gerektirecek durumlara yol açabilecek pulmoner emboli riskleri arasında;

 • Bacaklarınızın uzun süre hareketsiz kalması
 • Beyin, pankreas, böbrek, yumurtalık kanseri gibi kanserler vücutta kan pıhtılaşmasını arttırmaktadır
 • Kalça, diz protezi gibi cerrahi işlemler sonrası uzun süre yatakta yatmak
 • Sigara kullanmak kan pıhtılaşması riskini arttırmaktadır
 • Hamilelikle birlikte gelişen vücut ağırlığının artması ve hareket azalması

akciğer embolisi riskinin artmasına neden olmaktadır.  Ameliyatlar sonrasında verilen fizik tedavi hareketlerini yaparak, bacak hareketliliğini sağlamak ve günlük düzenli yürüyüşler yapmak pulmoner emboli risklerinin temek faktörü hareketsizliği engelleyecektir.

Pulmoner Emboli: Sonuç

Vücudumuzda oluşan kan pıhtılarının genellikle nedeni hareketsizlik kaynaklıdır. Derin ven trombozundan kaynaklanan kan pıhtılarını kapsamlı değerlendirerek, nedenleri çözülmeye çalışılabilir. Masum gözüken kan pıhtıları oldukça tehlikeli olabilen boyutlara ulaşabilir.

Bu nedenle göğüs ağrısı, kan tükürme, uzuvlarda uyuşma ve nefes darlığı hissediyorsanız tıbbi yardım almak için doktorunuza başvurmanız oldukça önemlidir. Doktorunuzun reçete edeceği ilaçlarla pulmoner emboli önlenebilir ve tedavisi cerrahi işleme gerek kalmadan tedavi edilebilir. Bahsettiğimiz belirtileri kendinizde hissediyorsanız, Avicenna Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzman doktorlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Pulmoner emboli nasıl önlenebilir?

Hareketsizlik kaynaklı PE hastalığında; bacakları çalıştırmak, hareketliliği artırmak kan pıhtılarının oluşma riskini azaltabilir.

Pulmoner emboli riski taşıyan kişiler kimlerdir?

Kan pıhtıları orta ve ileri yaş hastalarda daha sık görülen bir problemdir. Kronik kalp ve akciğer hastalıklarının kan pıhtısı oluşturması ihtimali daha yüksektir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣