derin tmu tedavisi uygulanan hasta

Derin TMU (Derin TMS) Nedir?

Derin tmu tedavisinin uygulandığı hastalıklar ve kullanım alanları hakkında merak edilenler, Derin tms makalemizde sizlerle. Dilerseniz, daha fazla bilgi için vakit kaybetmeden yazımızı incelemeye başlayalım.

Derin TMU Nedir?

Derin tms uygulaması, ilaçsız ve cerrahi olmayan bir müdahale şeklidir. Hastanın uyanıkken yanı bilinci açıkken yapılan uygulamada, kafa derisine yerleştirilen elektronlar sayesinde beynin belirli bölgelerinde uyarım sağlanmaktadır. Elektriksel aktivite ile nöronların uyarımı sağlanmaktadır. Manyetik uyarım sayesinde gerçekleştirilen işlem ile ameliyata gerek kalmadan beyindeki hedef bölgeler uyarılabilir.

Acısız ve ağrısız bir işlem olan derin tms uygulaması, uzun zamandır devam eden bağımlılıkların ve psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Anksiyete, depresyon ve OKB uygulamalarının tedavisinde uzun süreli ilaç kullanımının yan etkileri bariz şekilde görebilmekte. Bu durumun oluşmasında, karaciğer ve kalp sorunlarını ortaya çıkmasıyla birlikte derin tmu tedavisi sağlanarak, ilaçsız psikolojik bozuklukların tedavisi sağlanabiliyor.

Derin TMU Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

 • OKB
 • Erişkin dikkat eksikliği
 • Hiperaktivite bozukluğu
 • Bipolar bozukluk
 • Şizofreni
 • Alkol bağımlılığı
 • Sigara bağımlılığı
 • Kokain bağımlılığı
 • Multipl Skleroz-Halsizliği giderme
 • Nöropatik ağrı
 • Otizm-İletişim becerilerini artırma
 • Parkinson hastalığı
 • Alzheimer Hastalığı

Özellikle derin tmu uygulamasında depresyon ve bipolar bozuklukların tedavisinde oldukça etkili sonuçlar görülmektedir. FDA onaylı olan teknoloji ile hastalıkların tedavisi dünyada birçok ülkede manyetik uyarım tedavisi ile sağlanıyor.

Derin TMU Bağımlılık Tedavisinde Etkili midir?

Derin tmu uygulaması, bağımlılık tedavileri için beynin belirli bölgelerine sinyaller yollayarak tedavi sağlayan teknolojidir. Beyin hastalığı olması durumunda uzun soluklu tedavilerde kronik hastalıklar meydana gelebilir. Bağımlılık durumlarının da kişilerde irade sorunları nedeniyle ortaya çıkması nedeniyle beynin derinlerinde bulunan ödül merkezinin uyarımı sağlanarak dopamin hormonunda değişiklikler sağlanır. Beynin uyarımı tedavide oldukça güçlü ve etkili sonuçlar sağlamakrtadır. Aynı zamanda Derin TMS kalıcı mıdır? sorusu da uygulama ile ilgili diğer merak edilen durumlardan biridir. Linkimize buradan tıklayarak, derin tms uygulamasının kalıcılığı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Derin TMS Yan Etkisi Var mı?

Uygulama esnasında, baş ağrısı ve geçici kulak çınlaması gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Ancak uygulama son derece güvenli bir prosedüre sahiptir. Bahsedilen uygulamalar kalıcı değildir ve aynı gün geçecektir. Kişi hastaneye yatmadan aynı gün günlük yaşamına devam edebilir hatta araba kullanabilir. Tms tedavisi geçici hafıza kaybına yada kilo alımına neden olmamaktadır. Bu açıdan incelendiğinde Derin TMU uygulaması en az riske sahip teknolojilerden biridir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anksiyete derin tms tedavisi ile düzelebilir mi?

Anksiyete, depresyon ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde manyetik uyarım tedavisi fayda sağlamaktadır. Nöroloji doktorunuz ile görüştükten sonra gerekli görülmesi durumunda manyetik uyarım tedavisine başlayabilirsiniz.

Manyetik uyarım tedavisi hangi hastanelerde var?

Tmu tedavisi yapan hastaneler arasında İstanbul Ataşehir Avicenna Hastanesi bulunmaktadır. Nöroloji bölümü uzmanlarımıza randevu alarak, ön muayene için gün alabilirsiniz.

TMS tedavisi SGK karşılıyor mu?

TMU tedavisi hem özel sağlık kurumlarında hem de devlet hastanelerinde uygulanabiliyor. Manyetik uyarım tedavisi, anlaşmalı özel hastanelerde sgk tarafından karşılanabilmektedir. Bunun yanı sıra kapsamlı bir özel sağlık sigortanız bulunuyorsa, manyetik stimülasyon tedaviniz sigorta dahilinde ücretsiz yapılabilir.

Transkraniyal manyetik uyarım kaç seans yapılır?

Manyetik uyarım tedavisi seans sayısı hastalığınızın mevcut durumuna göre değişiklik gösterecektir. TMU seans sayısı genellikle 4 – 5 hafta boyunca devam edip, 20 ve 30 seans arasında olmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Nöroloji Bölümü Doktorlarımız

Nöroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.