tmu tedavisi yapılan kadın

Tmu Tedavisi: Nedir? Nasıl Yapılır?

TMU tedavisi, depresyon başta olmak üzere birçok psikolojik rahatsızlığın tedavisinde kullanılan ameliyatsız tedavi yöntemidir. Bu prosedür hakkında tüm merak edilenlere, makalemizden ulaşabilirsiniz.

TMU (Transkraniyal Manyetik Uyarım) Nedir?

TMS, beynin majör depresyonla ilişkili olduğu bilinen bölgelerindeki sinir hücrelerini uyarmak için bir dizi kısa manyetik atım uygulamayı içeren, girişimsel olmayan bir teknolojik atılımdır. Depresyon tedavisine bazen tekrarlayan TMS (rTMS) denir, çünkü tekrarlayan manyetik darbeler verilir. Ataştırmalar, tekrarlayan TMS’nin majör depresyon semptomlarını iyileştirmede antidepresan ilaçlar ve konuşma terapisinden iki kat daha etkili olduğunu göstermiştir. Transkraniyal manyetik stimülasyon uygulaması (TMS) , beynin hedeflenen bölgelerine yumuşak manyetik darbeler (bir MRI makinesinde kullanılan manyetik alana uygulama yapmaktadır. Beyni bu şekilde uyarmak, “nöroplastisiteyi” veya beynin kendini değiştirme yeteneğini geliştirir ve normal işlevi geri kazanmaya yardımcı olur. TMS, ilaçlardan farklı çalışır ve birçok hasta için ilaçlardan daha etkilidir. TMS vücudun diğer bölgelerini etkilemez, bu nedenle çoğu insan için ilaçlardan daha az yan etkisi vardır.

TMS Depresyona Nasıl Yardımcı Olur?

Manyetik darbeler, nöronların ateşleme modellerini değiştiren, depresyonla ilişkili işlevsiz beyin modellerini değiştiren küçük elektrik akımlarını indükler. Basit bir ifadeyle, TMS, rahatlama sağlamak ve depresyon döngüsünü kırmak için beynin belirli alanlarını uyarır.

TMS Güvenli mi?

TMS uygulaması güvenli bir prosedürdür. Avicenna Hastanesi’nde uygulanan TMS tedavileri FDA onaylıdır, güvenlidir ve uzun süreli yan etkileri olmaksızın iyi tolere edilir. Bazı insanlar tedavi sırasında istemsiz göz kırpma veya yüz kas kasılması yaşayabilir. Diğerleri, tedaviyi takiben stimülasyon bölgesinde hafif baş ağrıları veya hafif ağrı olduğu söylenmektedir. Bahsedilen yan etkiler genellikle 24 saat içinde kaybolur.

Depresyon için TMS Ne Kadar Etkili?

Her insan tedaviye farklı yanıt verir. Bununla birlikte, insanların yaklaşık üçte biri ila yarısı, TMS tedavisini takiben semptomsuz hale gelir. Diğerleri ruh halinde bir iyileşme yaşayabilir ve ardından antidepresanların, konuşma terapisinin ve yaşam tarzı değişikliklerinin (diyet ve egzersiz gibi) ek rahatlama sağladığını görebilir. Dilerseniz, TMS uygulaması kalıcı mıdır? yazımızı inceleyerek, uygulamanın etkisi ve kalıcılığı hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

TMS Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir?

Bazı hastalar, bobinin yerleştirildiği yerden hafif bir baş ağrısı veya rahatsızlık bildirir, ancak bu, reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlarla giderilebilir ve kısa sürede ortadan kalkacaktır. Hatta ilk etapta ağrıyı önlemek için işlem başlamadan otuz dakika önce ilaç alabilirsiniz. Ancak ağrı devam ederse, doktorunuz bir sonraki seansınızda manyetik alan gücünü azaltabilir.

Hastaların yüzde beşinden daha azı ağrı veya rahatsızlık nedeniyle TMS tedavisini bırakmaktadır. Aslında, klinik deneyler altında hepsi güvenli bir şekilde gerçekleştirilen 17.000’den fazla tedavi var. Kilo alımı, cinsel sorunlar, mide sorunları, uyku hali veya ağız kuruluğu gibi yan etkiler bildirilmemiştir. Aynı şekilde yapılan deneyler, çoğu hastanın dördüncü haftaya kadar sonuç aldığına işaret ediyor. Ayrıca, tedavi boyunca ilerlerken bir grafikte gösterilen bir depresyon envanteri aracılığıyla ilerlemenizin görsel bir resmini göreceksiniz. Genel olarak, TMS tedavisi gören kişiler, depresyon semptom puanlarında ortalama %22.1’lik bir düşüş görülmüştür. TMS almayan kişilerin gördüğü ortalama %9’luk azalmanın iki katından çok daha fazla.

Sonuç

Avicenna Hastane Grubu’nda uygulanan tms tedavisi ile uzun süreli depresyon ve psikolojik hastalıkların tedavisinde yardımcı olmaktadır. İlaç kullanımının getirdiği olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması konusunda büyük fayda sağlayan tmu tedavisi sayesinde, beyin sinirleri uyarılarak tedavi sağlanmaktadır. Genellikle 20 dakika kadar süren seanslar ile 20 – 30 uygulama sonrasında TMU tedavisinden istenilen etki alınmış olmaktadır. Kalıcı ve güvenilir bir uygulama olan manyetik uyarım tedavisi alabilmek için öncelikle Nöroloji uzmanı doktorlara muayene olmanız gerekmektedir. Aşağıda yer alan Avicenna Sağlık Grubu Nöroloji uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anksiyete derin tms tedavisi ile düzelebilir mi?

Anksiyete, depresyon ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde manyetik uyarım tedavisi fayda sağlamaktadır. Nöroloji doktorunuz ile görüştükten sonra gerekli görülmesi durumunda manyetik uyarım tedavisine başlayabilirsiniz.

Manyetik uyarım tedavisi hangi hastanelerde var?

Tmu tedavisi yapan hastaneler arasında İstanbul Ataşehir Avicenna Hastanesi bulunmaktadır. Nöroloji bölümü uzmanlarımıza randevu alarak, ön muayene için gün alabilirsiniz.

TMS tedavisi SGK karşılıyor mu?

TMU tedavisi hem özel sağlık kurumlarında hem de devlet hastanelerinde uygulanabiliyor. Manyetik uyarım tedavisi, anlaşmalı özel hastanelerde sgk tarafından karşılanabilmektedir. Bunun yanı sıra kapsamlı bir özel sağlık sigortanız bulunuyorsa, manyetik stimülasyon tedaviniz sigorta dahilinde ücretsiz yapılabilir.

Transkraniyal manyetik uyarım kaç seans yapılır?

Manyetik uyarım tedavisi seans sayısı hastalığınızın mevcut durumuna göre değişiklik gösterecektir. TMU seans sayısı genellikle 4 – 5 hafta boyunca devam edip, 20 ve 30 seans arasında olmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Nöroloji Bölümü Doktorlarımız

Nöroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.