Emar 1.5 Tesla Görüntüleme

emar 1.5 tesla görüntüleme inceleme yapan radyologlar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Emar 1.5 Tesla Görüntüleme, vücudun tümünde veya bir kısmında detaylı görüntüleri elde etmek için kullanıla ileri teknoloji bir testtir. Radyo dalgaları, manyetik alan ve bilgisayar kullanılarak uygulanan emar hakkında tüm merak edilenler, içeriğimizde sizlerle…

Emar 1.5 Tesla Görüntüleme Nedir?

Emar 1.5 Tesla görüntüleme, vücudumuzun iç organlarının ayrıntılı resimlerini çekmek için radyo dalgaları kullanılan teknolojik testtir. Bu görüntüleme testi sayesinde; göğüs, karın, beyin, akciğer, diz, kalp ve pelvis gibi birçok bölgede var olan hastalıkların tespiti sağlanabilir: Aynı şekilde hastalıkların takibi ve evresinin belirlenmesi için de tesla görüntüleme faydalı olabilir. Emar görüntülemesinde maruz kalınan manyetik alan vücuda zararlı değildir. Ancak mri görüntülenmesine metal aksesuarlar ile girmek, manyetik alanın bozulmasına ve metallerin hareket etmesine neden olabilmektedir. İmplant ve benzeri aksesuarlarla emara girmek, hem çekilen görüntülere hem de kişinin implant takılan eklemine zarar verebilir.

Çoğu ortopedik implant risk oluşturmayabilir, ancak vücudunuzda herhangi bir cihaz veya metal varsa, operasyon öncesi kesinlikle tüm parçaları radyoloğunuza bildirmelisiniz. Tarama operasyonunda çekilen görüntüler, bilgisayar ortamında bir araya getirilerek üç boyutlu mr görüntüsü oluşturulmaktadır. Vücut dokularının değerlendirilmesinde önemli bir yere sahip olan emar taraması sayesinde istenilen bölgede detaylı ve ayrıntılı inceleme yapılabilir.

Emar 1.5 Tesla görüntüleme sayesinde şüphelenilen durumların kesin tespiti yapılabilir veya hastalığın tedaviye cevap verip vermediği görülebilir. Emar sonuçlarında; yumuşak dokular, kemikler, sinirler ve kan damarlarında oldukça detaylı görüntüleme sağlanabildiği için sonuçların doğruluk oranı oldukça yüksektir. Tüm uygulama noktalarında görüntüleme sağlanması sayesinde tümör ve kanserli dokuların tespiti kolaylıkla tespit edilebilmekte. Tarama yapılıp yapılmaması gerektiğine doktorunuzla yapacağınız ön muayene sonrası karar verilecektir.

Emar Avantajları Nelerdir?

MR 1.5 Tesla görüntüleme uygulaması, açık emar ve kapalı emar olmak üzere iki farklı prosedüre sahiptir. Doktorunuz uygulama yöntemi olarak hangi prosedürün daha faydalı olacağına karar verecektir. Klostrofobiniz bulunuyorsa, çekim yapılacak bölgeye göre açık emar uygulaması tercih edilebilir.

Emar avantajları arasında;

 • Emar taraması kaliteli görüntüleri daha hızlı yakalamaktadır.
 • Ayrıntılı görüntüler için 1.5 Tesla görüntüleme ile 3.0 Tesla görüntüleme cihazları ile yapılabilmektedir.
 • Emar uygulaması iç organlarda detaylı görüntüleme olanağı sunmaktadır.
 • Kemik, yumuşak doku ve eklemlerde daha detaylı sonuçlara olanak sunduğu için emar görüntüleme sıklıkla tercih edilir.
 • Klostrofobisi olan kişiler sanal anjiyo yerine emar tercih ederek, açık emar operasyonundan faydalanabilir. Uygulama hem açık emar hem de kapalı emar olarak yapılabilmektedir.
 • Radyo dalgalarından faydalanarak çekim yapılan emarda radyasyon riski bulunmamaktadır. Bu nedenle sanal anjiyo operasyonuna göre tercih edilme oranı daha yüksektir.

Doktorunuza yapacağınız ön muayene esnasında hangi prosedürün seçileceğine doktorunuz karar verecektir. Tarama yapılacak olan uygulama, çekimin yapıldığı bölgedeki en net ve ayrıntılı görüntüleme sağlayacak prosedür olacaktır.

Emar Kim Tarafından Çekilir?

Emar operasyonu, radyoloji uzmanları ve radyoloji teknisyenleri eşliğinde uygulanan bir tarama testidir. Radyoloji teknisyenleri uygulama öncesi ve uygulama esnasında yardımcı olurken, görüntülerin çekimini yapacaklardır. Taramada alınan görüntüler, radyoloji uzmanı tarafından incelenir ve emarı isteyen ilgili doktorunuza iletilir. Emar sonuçlarının raporlanması ardından doktorunuz tarafından yorumlanır ve gerekli bilgiler tarafınıza aktarılır.

Emar 1.5 Tesla Görüntüleme Nasıl Çekilir?

Emar operasyonu, öncesinde ve sonrasında hazırlık gerektirmeyen bir operasyondur. Tarama operasyonu öncesi yapılması gerekenler hakkında bilgilendirileceksiniz. Emar öncesinde çekim hakkında detaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Emar çekimi nasıl yapılır?

 • Emar operasyonu yapılacağı gün, üzerinizdeki tüm metal aksesuarları çıkarmanız gerekmektedir.
 • Çıkarabileceğiniz rahat kıyafetler tercih etmeniz önemlidir. gerekli durumlarda hastane önlüğü giymeniz istenebilir.
 • Operasyon, iki ucu açık bir tüpe benzeyen emar makinesi ile yapılmaktadır. Emar makinesinin ortasında masa bulunmaktadır.
 • Bu masaya uzanmanızla beraber tarama çekimi başlayabilir.
 • Emar tarama operasyonu boyunca hareketsiz kalmanız önemlidir. Hareket etmeniz durumunda görüntülerde netlik sağlanamaz ve operasyon tekrarlanabilir.
 • Tesla görüntüleme işleminde, gerekli durumlarda ilaçlı emar uygulaması yapılabilir. ilaçlı emar için kan damarlarınızdan damar yolu giriişi yapılarak, ilaçlı kontrast madde enjeksiyonu sağlanır. Bu sayede istenilen bölgede daha kaliteli ve net görüntüler elde edilebilmekte.
 • Tarama görüntülerinin net çıkmasıyla beraber operasyon tamamlanacaktır. Operasyon sonrası dinlenme odasında emar sonuçları çıkana kadar beklemeniz yeterlidir.

Tesla 1.5 görüntüleme sonrası, iyileşme süresi yoktur. Operasyon sonrasında kısa bir süre bekledikten sonra günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Tarama sonuçlarının alınması ile beraber doktorunuz gerekli bilgilendirmeyi yapmak için sizinle iletişime geçilecektir.

Emar Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Emar taraması, aynı gün sonuçlanabilen hızlı bir uygulamadır. MR 1.5 Tesla görüntüleme sonuçları, radyoloji uzmanları tarafından analiz edilmektedir. Analizler, emar taraması isteyen ilgili doktorunuza raporlanır ve sonuçlar teslim edilir. Doktorunuz tarafından sonuçların incelenmesi ardından, mevcut durum hakkında detaylı bilgi tarafınıza aktarılacaktır.

 

Sonuç

MR görüntüleme, tüm dünyada tercih edilen en yaygın tanı testlerinden biridir. Operasyonun yüksek doğruluk oranına sahip olması sıklıkla tercih edilmesinin nedenleri arasındadır. Operasyon sayesinde var olan hastalıkların evresi ve ilaçların hastalığa etki edip etmediği görüntülenebilir. Tarama sonuçlarına göre karar verilen tedavi sayesinde en etkili yöntem tercih edilebilir ve gerekli uygulamalara erkenden başlanabilir. Dilerseniz, güvenli operasyon için aşağıda yer alan Avicenna İnternational Hospital Radyoloji uzmanlarından randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Emar operasyonu kaç dakika sürer?

Mr operasyonu, tarama yapılan bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Taramanın bölgesel olması durumunda operasyon 25 – 30 dakika kadar sürecektir. Anck tüm vücutta emar operasyonu gibi geniş kapsamlı taramalar 60 – 90 dakika kadar sürebilir.

Tesla görüntüleme radyasyon içerir mi ?

Emar taraması, radyo dalgaları ve bilgisayar kullanılarak yapılan bir operasyondur. Bilgisayarlı tomografi işleminden farklı olarak x- ışını yerine radyo dalgaları kullanıldığı için radyasyon içermez. Radyasyon içermeyen uygulama güvenli bir prosedüre sahiptir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣