Saç Ekimi Sonrası Güneşe Çıkmak: Ne Zaman Güneşe Çıkabilirsiniz ?

saç ekimi sonrası güneşe çıkmak için aynaya bakan erkek

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç ekimi sonrası güneşe çıkmak, saç ekim operasyonu yaptıran kişilerin dikkatli olması gereken durumlardan biridir. Saç ekimi sonrasında günlük hayata geri dönmek ve güneş altında seyahatlere devam etmek istiyorsanız, detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Güneşe Çıkmak: Yapılmalı mı?

Saç ekimi sonrası güneşe maruz kalmak, dikkat edilmesi gereken durumlardan biridir. Sağlığınızı ve operasyon sonucunu etkilemesi adına hayat tarzınızda birkaç değişiklik yapmanız önerilir. Makalemizde, saç ekimi sonrası güneşe maruz kalmak hakkında temel tavsiyelere ulaşabilirsiniz.

Saç ekimi operasyonu sonrası ilk birkaç aylık dönemde güneşe çıkmadan önce özen gösterilmesi gerekmektedir. İlk aylarda saç restorasyonu devam ederken, saç kökleri ve saç derisi de yenilenmeye devam eder. Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmak, tedavi sağlanan bölgede kalıcı hasara yol açabilir. Saç derisinde lekelenmeler ve saç ekiminden sonra saç köklerinin iyileşmesini riske sokmamak için dikkatli olmalısınız. Saç ekimi sonrası güneşe çıkmak için saç ekim uzmanının uyarılarına uymak ve güneş ışığına karşı önlem almak gerekmektedir.

Güneş Işınları Saç Ekimini Nasıl Etkiler?

Saç ekiminde en sık kullanılan iki yöntem bulunmaktadır. FUE ve FUT yöntemleri, sağlıklı saç köklerini alarak, alıcı bölgeye yerleştirildiği uygulamalardır. Saç derisinde yapılan küçük kesiler sayesinde saç greftleri yerleştirirler ve bu işlemde az da olsa saç derisi hasar görür. İyileşme dönemi bulunan saç derisinin bu süreçte güneş, kimyasal ürün, kesici alet gibi daha fazla hasar oluşturabilecek durumlardan korumak önemlidir.

Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmak, cilt hücrelerinin ölmesine neden olmaktadır. Kafa derisinde cildin güneşe maruz kalması, iyileşmeye zarar verir ve iyileşme sürecini uzatabilir. Hatta bazı durumlarda cilt lekelenmelerine neden olup, iz kalmasına neden olabilmekte. Güneşin zararları sadece cildin üst yüzeyinde oluşmuyor. Özellikle cilt derisinin altında saç köklerine kadar uzanan ultraviyole ışınlar, greftlere zarar verebilir.

Çok katmanlı cildin en üst kısmı yani gördüğümüz kısmı daha hızlı iyileşirken, alt katmanlarda iyileşme daha geç gerçekleşmekte. Bu nedenle gözle görülür iyileşme olması dize tedavinin tamamlandığını düşündürmemeli. Kendini onarması uzun süren cilde gerekli zamanı vermek ve bu dönemde cildimizi korumak sizin elinizde. Tedavi edilen bölgenin güneş hasarının korunması, saç köklerinin iyileşmesine yardımcı olur. Alttaki dokuların korunması ve saçın hızlı iyileşmesi için gerekli önlemleri almanızda fayda var. Saç ekimi sonrası güneşe çıkmak için ne kadar süre geçmesi gerektiğini öğrenmek için bir sonraki başlığımızı inceleyebilirsiniz.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Güneşe Çıkılır?

Saç ekiminden sonra hastaların güneşe çıkacakları süre, saç ekimi uzmanları tarafından belirlenmektedir. Uygulanan teknik, uygulanan bölge ve greft yoğunluğu gibi birçok faktörün etkileyebileceği bu süreç genellikle 1 ay ile 3 ay arasında olmaktadır. Saç greftlerinin zarara görmemesi ve iyileşmenin tam olarak tamamlanması adına bu süre uzatılabilir. Ancak, iş durumu veya diğer faktörler nedeniyle güneşe maruz kalmanız kaçınılmazsa, operasyonu yatıracağınız dönemi buna göre ayarlayabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası güneşe maruz kalmamak, bahsedilen surenin çok uzun olması anlamına gelmektedir. Kısa süreli güneş teması sorun yaratmayabilir ancak 1 saatten fazla direkt güneşle temas, cilt hasrına neden olabilir. Bu nedenle yeterli önlemler almadan fazla güneşe maruz kalmamanız önerilir.

Saç Ekimi Sonrası Saç Derisini Korumak

Saç derisinin oldukça hassas olduğu bu dönemde, cildimizi güneş ışınlarından korumak çok önemlidir. Normal zamanlarda da güneşe karşı savunmasız olan cilt, güneşe karşı savunmasız kalabilir. Özellikle işlem gören kafa derisi, bu dönemde daha savunmasız bir haldedir. Saç ekiminde doğal sonuçlara ulaşabilmek adına aşağıda yer alan önerileri dikkate alabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Güneşe Maruz Kalma Durumunda;

Şapka veya Başörtü Kullanın

Saç ekimi operasyonu sonrası, operasyon üzerinden bir hafta geçtikten şapka kullanmaya başlayabilirsiniz. Operasyon sonrası şapka takmak zorunda kaldığınızda ise bol ve başı sıkmayan bir şapka tercih etmeniz önemlidir. Bol şapkalar, ekim yapılan greftlerin zarar görmemesi açısından önemlidir. Güneşin tepede olduğu saatlerde şapka, başörtüsü tercih edilerek güneş ışınlarının direkt kafa derisine temas etmesi engellenebilir.

Güneş Kremi Kullanın

Yüksek koruma sağlayan 30- 50 faktör arası güneş kremleri, güneşin zararlı ışınlarından cildimizi korur. Saç ekimi operasyonu sonrası kesilerin iyileşeceği dönemine kadar güneş kremsiz dışarı çıkmak önerilmemektedir. Ancak güneş kremi kullanımı için, operasyondan sonraki 15 gün beklemeniz önerilir. Yaraların kapanmasının ve greftlerin iyileşme göstermesinin ardında, kafa derisine nazikçe uygulamalarla kullanılabilir.

Öğlen Saatlerinde Güneşe Çıkmayın

Güneşin en tepede olduğu 11:00 – 15:00 saatleri arası, güneş ışınlarına en çok maruz kalınacağı saatlerdir. Bu saatler arasında güneşe çıkmak yoğun hasara neden olabilir. Saç ekiminden sonraki ilk üç ay boyunca tedavi edilen bölgenin direkt güneş ışığına maruz kalması risklidir ve önlem alınmalıdır. Bu nedenle saç ekimi sonrası güneşe çıkmak için güneşin tepede olmadığı sabah veya akşamüstü saatlerini tercih edebilirsiniz.

Sonuç

Sağlıklı, gür ve kalın saçlara sahip olma hayalinizi saç ekimi operasyonu sayesinde kavuşabilirsiniz. Saç ekimi operasyonları, kapsamlı bir işlemdir, öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken dudular bulunmaktadır. Operasyon sonrası vakit kaybetmeden dışarı çıkıp, günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Ancak operasyonunun başarısını etkilememek amacıyla güneşin en çok hissedildiği saatlerde dikkatli olmak önemlidir. Saç greftlerini ve kafa dersinde oluşabilecek hasarı önlemek adına yukarıda bahsettiğimiz unsurlara dikkat etmeniz önemlidir. Detaylı bilgi için Avicenna Hastanesi Saç Ekimi Merkezi uzmanlarımızdan randevu alabilir, birebir görüşme sağlayabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi sonrası ne zaman güneşe çıkabilirim?

Saç ekimi operasyonundan sonra dilediğiniz zaman güneşe çıkabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken husus işlem yapılan bölgeyi direkt güneş ışığından korumak ve kafayı sıkmayan bir şapka ile gölge sağlamaktadır.

Saç ekimi yapılan bölgeye güneş kremi uygulanır mı?

Saç ekiminden sonra kesi izleri ve saç köklerinde yaralar oluşabilir. Operasyon sonrası 15 günlük sürede yaraların kapanması beklenmeli ve güneş kremi kullanılmamalıdır. İyileşme sağlandığında sprey şeklinde güneş kremleri kullanılıp, nazik hareketlerle kafa derisine yedirilebilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣