Saç Ekiminde saç kökleri muayenesi

Saç Ekiminde Saç Kökleri Nereden Alınır?

Saç ekiminde saçlar genellikle köklerin en güçlü ve yoğun olduğu donör alalardan toplanmaktadır. Bu işlemlerde başarı yakalamak için hastanın ve hekimin paralel olarak uyumlu bir şekilde aşamaları uygulaması gerekmektedir. Operasyondan önce işlemin yapılacağı merkez, işlemi yapacak olan hekim ve diğer detaylar hakkında detaylı bilgi edinen hastaların süreç içinde ciddi bir sorunla karşılaşma olasılığı çok azdır.

Saç Ekimi Nedir?

Herhangi bir neden bağlı olarak saç dökülmesi yaşayan bireylerde oluşan açıklık ve seyrekliklerin yeni saç kökleri ile doldurulması işlemine saç ekimi adı verilmektedir. Bu işlem genellikle 20-65 yaş arasındaki sağlıklı bireylere uygulanmaktadır. Operasyon için mevcut bir yaş skalası bulunmamakla birlikte, uzmanlar tarafından önerilen en sağlıklı saç ekimi döneminin 30’lu yaşlar olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni ise, gelişime bağlı olarak belirli dönemlerde yoğun saç dökülmelerinin yaşanması ve bu durumun otuzlu yaşlara kadar devam etmesidir. Doğal olarak otuz yaş öncesinde yaptırılan saç ekimlerinde ileri yaşlarda yeniden seyreklik problemleri yaşanabilmektedir. Bu nedenle en ideal yaşın 30 ve sonrası olduğu uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.

Saç Ekimi için Nereden Saç Alınır?

Saç ekiminde saçlar, vücudun herhangi bir yerinde çıkan sağlıklı ve güçlü kıl köklerinden seçilebilmektedir. Bununla birlikte en yoğun ve güçlü saç köklerinin bulunduğu alan olan ense bölgesi, işlemler esnasında en sık kullanılan donör bölgedir. Bununa birlikte sakal, göğüs, ve koltuk altı kıllarından saç ekimi yapılabilmektedir. Bununla birlikte saç ekiminde saçlar, öncelikli olarak genetik olarak dökülmeye yatkın olmayan bölgelerden seçilmektedir. Vücutta genetik olarak dökülme özelliği bulunmayan bölgenin ense olması nedeniyle yine en sık tercih edilen donör alan olarak bu bölge kullanılmaktadır.

Saç Ekiminden Kaç Gün Sonra Kökler Tutar?

Saç ekiminde saçlar genellikle 10 gün içinde ekildikleri bölgeye uyum sağlarlar. Bununla birlikte ilk on gün içinde saç kökleri çok hassas olacağından özellikle bu bölgelerin iyi korunması gerekmektedir. Aksi halde dökülme sorunu ile karşılaşma olasılığı vardır. On günden sonra ise yeni yerine adapte olan saç köklerinin hasar görmesi çok kolay olmaz. Bu nedenle ilk günlerdeki kökleri koruma hassasiyetinin aynı derecede olmasına gerek yoktur. Yine de ilk üç ay işlem bölgesinin travmalardan, aşırı terleme ve baskıdan korunması gerekmektedir.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Saç Ekiminde Alınan Kökler Tekrar Çıkar mı?

Saç ekimi operasyonunda kökler alındıktan sonra bir daha çıkmaz. Özellikle ense bölgesinde bu durum daha belirgin olarak karşımıza çıkmaktadır. Ne kadar greft alınmışsa donör alanda o kadar seyreklik meydana gelmektedir. Ancak donör alan yoğun saç köklerine sahip olduğundan alınan saçlar o bölgede gözle görülür bir azalmaya neden olmaz.

Saç Ekiminde Kökler Nereden Alınır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere saç ekiminde saçlar, genellikle vücudun farklı bölgelerinden alınmaktadır. Sakal bölgesi, göğüs, koltuk altı ve ense bölgesi yoğun olarak kullanılan donör alanlardır. En kullanışlı ve verimli sonuçlar veren ense bölgesi en sık tercih edilen donör alanlar arasındadır. Buradan saç köklerinin alınarak saç kaybı yaşanan bölgeye bu köklerin nakledilmesi şeklinde işlem gerçekleştirilmektedir. Köklerin yeterli olmadığı durumlarda alternatif donör alanlarından kök alınabilmektedir. Donör bölgelerin kapanma süreleri ve bu alanlar hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, ”Saç Ekiminden Sonra Donör Bölge Ne Zaman Kapanır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Sık Sorulan Sorular

Saç ekiminde kıllar nereden alınır?

Öncelikle kayıp yaşanan bölgeye yeni ekilecek saç köklerinin güçlü ve yoğun olması gerekmektedir. Bu nedenle vücutta en güçlü kıl köklerine sahip alanlar donör bölge olarak tercih edilmektedir. Saç ekimi operasyonu esnasında kullanılan donör alanlar sırasıyla ense, sakal, göğüs ve koltuk altı bölgeleridir.

Saç ekimi için göğüs kılları olur mu?

Eskiden kullanılan yöntemler ile saç ekiminde köklerin göğüs bölgesinden alınması mümkün değildi. Ancak gelişen teknolojiler sayesinde kullanılan cihazların yetkinliğinin artması, bunu olanaklı hale getirmiştir. Artık modern yöntemler kullanılarak göğüs bölgesinden kıl kökü alınabilmektedir.

Saç ekimi sonrası saçlar neden çıkmaz?

Bu işlem alınan saç köklerinde travmatik bir etki yarattığı için bu alanlarda bir daha saç çıkmamaktadır. Bununla birlikte lokal işlem yapılan ve yara bölgesi olan alanlarda saçların çıkmaması gibi bir durumla da karşılaşılabilmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Saç Ekimi Merkezi Uzmanlarımız


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.