Genç Yaşta Diz Protezi Olanlar

Genç yaşta diz protezi tedavisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Diz protezi ameliyatı, yaşlı hastalarda şiddetli artriti tedavi etmek için kullanılır. Bununla birlikte 40 ve 50’li yaşlarındaki bir hastada daha basit ve cerrahi olmayan tedaviler ile rahatlamayan ciddi diz artritleri daha fazla endişe uyandırır. Genellikle yaşlı hastalar için uygulanan total diz protezi ameliyatı, genç ve aktif popülasyonda da yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak genç hastalarda bu işlemin yapılmasında endişeler vardır. Genç yaşta diz protezi olanlar veya olmak isteyenler, hem bu süreci hem de sürecin sonrasını merak etmektedir.

Genç Yaşta Diz Protezi

Genç yaşta diz protezi ameliyatı olan hastalar, risklerinden daha çok faydalarını görmektedir. Örneğin kişinin yaşam kalitesi artar, ağrıları azalır ve zindelikleri korunur. Aynı zamanda kardiyovasküler hastalık gibi zayıf kondisyon ile ilişkili diğer sorunların gelişme riski de azalır. Bunun dışında diz protezi ameliyatının başlıca riski, implantın yıpranmasıdır. İmalattaki son gelişmeler bu sorunu büyük ölçüde azaltmaya çalışsa da, yine de bu hastalar tarafından endişe kaynağıdır. Ayrıca diz eklemi replasmanındaki aşınma miktarı, hareket miktarı ile aynı orantıdadır. Bu yüzden eklem replasmanı olan genç hastalar, daha fazla dikkatli olmalı ve yalnızca tavsiye edilen hareketleri yapmalıdır. Diz replasmanı olan hastaların,
 • bisiklet sürmek,
 • fitness gibi sporlar,
 • yüzme,
 • düşük dirençli kürek çekme,
 • kayak makineleri,
 • yürüyüş ve tırmanış,
 • düşük dirençli halter gibi özel aktivitelerde bulunması önerilir.
Önerilen aktiviteler dışında genç hastaların kaçınması gereken faaliyetler de bulunmaktadır. Bunlar aşağıda yer almaktadır:
 • beyzbol
 • basketbol
 • futbol
 • hokey
 • yüksek etkili aerobik
 • jimnastik
 • koşu yapmak
 • güç kaldırmak
Öte yandan diz protezi ameliyatı sonrası hastalar ne beklediklerini doktorlarına sorarak öğrenebilirler. Nitekim yeni bir egzersize başlamadan önce, mutlaka doktora danışarak fikrini almaları gerekmektedir. Listede yer alan veya yer almayan aktiviteler ile ilgili merak ettiklerinizi uzman doktorunuza danışabilirsiniz.

Genç Hastalarda Replasman Sonuçları

Diz replasmanı için genç düşünülen hastalar, pek çok sayıda yapılan araştırmalara konu olmuştur. ABD’de diz protezi yaptırmanın ortalama yaşı 65’tir. Ancak cerrahlar diz protezi ameliyatı için 50 yaşın altındaki herkesi genç kategorisine koyarlar. Buna bağlı olarak 50 yaşın altındaki hastalar, bu ameliyatın en hızlı büyüyen kesimidir. Aynı zamanda bu yaş aralığındaki hastaların sonuçları genellikle olumlu olmuştur. Örneğin bu yaş grubunda ameliyat olanların %85’inden daha fazlası sonuçlarını olumlu olarak değerlendirir. Ve meydana gelebilecek komplikasyon oranı da oldukça düşüktür. Hatta bu yaş aralığındaki hastalara yerleştirilen diz protezlerinin %98’inden fazlası, ameliyattan 10 yıl sonra bile işlev görmektedir.

Ameliyat Riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi diz protezi ameliyatında da bazı riskler vardır. Yukarıda da söylediğimiz gibi daha genç ve daha aktif popülasyondaki ilk risklerden biri, diz protezi implantlarının erken aşınmasıdır. Bunun dışında enfeksiyon, sertlik ve kan pıhtısı gibi riskler de bulunmaktadır. Aynı zamanda “Diz Protezi Ameliyatı Zararları & Riskleri Nelerdir?” adlı yazımızdan daha kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Genç Yaşta Diz Protezi Sonuçları

Diz protezi ameliyatı büyük bir cerrahi operasyondur ve bazı ciddi riskleri bulunur. Yaş aralığı kaç olursa olsun bu ameliyatı olmak isteyen herkes, diz protezi yaptırmadan önce sağlık kuruluşları tarafından yapılan ve cerrahi işlem gerektirmeyen tedavileri denemelidir. Bu tedaviler denenmesine rağmen genç hastada hala şiddetli artrit varsa, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı için diz protezi etkili bir sonuç verebilir. Genç hastalara ağrı kesici ve gelişmiş işlev sağlayarak diz protezi yapıldığında, çoğunlukla mutlu ve sağlıklı olurlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Diz protezi ameliyatı kaç yaşında takılır?

Çoğunlukla orta yaşı geçmiş hastalara uygulanır. 55 yaş ve sonrasında yapılan diz protezlerini ömür boyu kullanmak mümkündür. Ancak daha genç yaşlarda yapılan diz protezleri, eskime nedeniyle ikinci bir protez değiştirme ameliyatına ihtiyaç duyulabilir.

Diz protezi ameliyatı sonrası ne zaman iyileşir?

Maksimum 6 hafta içerisinde hastalarda tamamen iyileşme görülür. Daha detaylı için bu yazımızı okuyabilirsiniz: “Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Ağrı: Ne Kadar Sürer & Ne Zaman Geçer?

Diz protezinin ömrü kaç yıldır?

Diz protezinin ömrü yaklaşık olarak 15 – 20 yıl kadar sürmektedir. Ancak fazla kilolu veya çok hareketli bir yaşam süren kişiler, koşma, atlama, zıplama ve düşme sonucunda protezin ömrünü 5 yıl kısaltır.

Diz protezi ameliyatı kimlere yapılmaz?

Dizinde aktif bir enfeksiyon olan kişilere yapılmaz. Ayrıca diz protezi yapmak için genellikle hastanın 65 yaş üstü olması tercih edilir. Ancak romatoid artrit gibi romatolojik hastalıklarda daha erken yaşlarda bu ameliyat yapılabilir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣