Genç yaşta diz protezi tedavisi

Genç Yaşta Diz Protezi Olanlar

Diz protezi ameliyatı, yaşlı hastalarda şiddetli artriti tedavi etmek için kullanılır. Bununla birlikte 40 ve 50’li yaşlarındaki bir hastada daha basit ve cerrahi olmayan tedaviler ile rahatlamayan ciddi diz artritleri daha fazla endişe uyandırır. Genellikle yaşlı hastalar için uygulanan total diz protezi ameliyatı, genç ve aktif popülasyonda da yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak genç hastalarda bu işlemin yapılmasında endişeler vardır. Genç yaşta diz protezi olanlar veya olmak isteyenler, hem bu süreci hem de sürecin sonrasını merak etmektedir.

Genç Yaşta Diz Protezi

Genç yaşta diz protezi ameliyatı olan hastalar, risklerinden daha çok faydalarını görmektedir. Örneğin kişinin yaşam kalitesi artar, ağrıları azalır ve zindelikleri korunur. Aynı zamanda kardiyovasküler hastalık gibi zayıf kondisyon ile ilişkili diğer sorunların gelişme riski de azalır. Bunun dışında diz protezi ameliyatının başlıca riski, implantın yıpranmasıdır. İmalattaki son gelişmeler bu sorunu büyük ölçüde azaltmaya çalışsa da, yine de bu hastalar tarafından endişe kaynağıdır.

Ayrıca diz eklemi replasmanındaki aşınma miktarı, hareket miktarı ile aynı orantıdadır. Bu yüzden eklem replasmanı olan genç hastalar, daha fazla dikkatli olmalı ve yalnızca tavsiye edilen hareketleri yapmalıdır. Diz replasmanı olan hastaların,

 • bisiklet sürmek,
 • fitness gibi sporlar,
 • yüzme,
 • düşük dirençli kürek çekme,
 • kayak makineleri,
 • yürüyüş ve tırmanış,
 • düşük dirençli halter gibi özel aktivitelerde bulunması önerilir.

Önerilen aktiviteler dışında genç hastaların kaçınması gereken faaliyetler de bulunmaktadır. Bunlar aşağıda yer almaktadır:

 • beyzbol
 • basketbol
 • futbol
 • hokey
 • yüksek etkili aerobik
 • jimnastik
 • koşu yapmak
 • güç kaldırmak

Öte yandan diz protezi ameliyatı sonrası hastalar ne beklediklerini doktorlarına sorarak öğrenebilirler. Nitekim yeni bir egzersize başlamadan önce, mutlaka doktora danışarak fikrini almaları gerekmektedir. Listede yer alan veya yer almayan aktiviteler ile ilgili merak ettiklerinizi uzman doktorunuza danışabilirsiniz.

Genç Hastalarda Replasman Sonuçları

Diz replasmanı için genç düşünülen hastalar, pek çok sayıda yapılan araştırmalara konu olmuştur. ABD’de diz protezi yaptırmanın ortalama yaşı 65’tir. Ancak cerrahlar diz protezi ameliyatı için 50 yaşın altındaki herkesi genç kategorisine koyarlar. Buna bağlı olarak 50 yaşın altındaki hastalar, bu ameliyatın en hızlı büyüyen kesimidir.

Aynı zamanda bu yaş aralığındaki hastaların sonuçları genellikle olumlu olmuştur. Örneğin bu yaş grubunda ameliyat olanların %85’inden daha fazlası sonuçlarını olumlu olarak değerlendirir. Ve meydana gelebilecek komplikasyon oranı da oldukça düşüktür. Hatta bu yaş aralığındaki hastalara yerleştirilen diz protezlerinin %98’inden fazlası, ameliyattan 10 yıl sonra bile işlev görmektedir.

Ameliyat Riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi diz protezi ameliyatında da bazı riskler vardır. Yukarıda da söylediğimiz gibi daha genç ve daha aktif popülasyondaki ilk risklerden biri, diz protezi implantlarının erken aşınmasıdır. Bunun dışında enfeksiyon, sertlik ve kan pıhtısı gibi riskler de bulunmaktadır. Aynı zamanda “Diz Protezi Ameliyatı Zararları & Riskleri Nelerdir?” adlı yazımızdan daha kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Genç Yaşta Diz Protezi Sonuçları

Diz protezi ameliyatı büyük bir cerrahi operasyondur ve bazı ciddi riskleri bulunur. Yaş aralığı kaç olursa olsun bu ameliyatı olmak isteyen herkes, diz protezi yaptırmadan önce sağlık kuruluşları tarafından yapılan ve cerrahi işlem gerektirmeyen tedavileri denemelidir. Bu tedaviler denenmesine rağmen genç hastada hala şiddetli artrit varsa, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı için diz protezi etkili bir sonuç verebilir. Genç hastalara ağrı kesici ve gelişmiş işlev sağlayarak diz protezi yapıldığında, çoğunlukla mutlu ve sağlıklı olurlar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Diz protezi ameliyatı kaç yaşında takılır?

Çoğunlukla orta yaşı geçmiş hastalara uygulanır. 55 yaş ve sonrasında yapılan diz protezlerini ömür boyu kullanmak mümkündür. Ancak daha genç yaşlarda yapılan diz protezleri, eskime nedeniyle ikinci bir protez değiştirme ameliyatına ihtiyaç duyulabilir.

Diz protezi ameliyatı sonrası ne zaman iyileşir?

Maksimum 6 hafta içerisinde hastalarda tamamen iyileşme görülür. Daha detaylı için bu yazımızı okuyabilirsiniz: “Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Ağrı: Ne Kadar Sürer & Ne Zaman Geçer?

Diz protezinin ömrü kaç yıldır?

Diz protezinin ömrü yaklaşık olarak 15 – 20 yıl kadar sürmektedir. Ancak fazla kilolu veya çok hareketli bir yaşam süren kişiler, koşma, atlama, zıplama ve düşme sonucunda protezin ömrünü 5 yıl kısaltır.

Diz protezi ameliyatı kimlere yapılmaz?

Dizinde aktif bir enfeksiyon olan kişilere yapılmaz. Ayrıca diz protezi yapmak için genellikle hastanın 65 yaş üstü olması tercih edilir. Ancak romatoid artrit gibi romatolojik hastalıklarda daha erken yaşlarda bu ameliyat yapılabilir.

 

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Ortopedi ve travmatoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.