Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Ne Zaman Geçer?

Ana sayfa / # avicenna YAZILARI / Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Ne Zaman Geçer?
Saç ekimi sonrası kaşıntı yaşayan adam

Saç ekimi sonrası kaşıntı meydana gelmesi normaldir. Saç ekiminin olduğu kısımlarda yaralar oluşur ve bu yaralar genellikle kaşınır. Ancak saç ekiminin başarılı bir sonuç vermesi adına yaraların kaşınmaması gerekmektedir. Özellikle erkeklerin favori estetik işlemi olan saç ekiminde sonuçlar her ne kadar tatmin edici olsa da, asıl sonuca varabilmek için uzun süre uğraşmak ve bakım ritüellerinin yapılması şarttır. Aksi takdirde saç ekiminde beklenen sonuca ulaşılmaz. Peki saç ekimi sonrası kaşıntı ne zaman geçer? Saç ekim sonrası kaşıntı neden olur? Daha detaylı bilgi için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nedir?

Kaşıntı, en sık rastlanan bulgulardan biridir. Ancak bu belirtinin herhangi bir zararı yoktur yani endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Saç ekiminden sonra meydana gelen kaşıntı çoğunlukla 1. haftada ortaya çıkar. Kaşıntı, ekim yapılan kısımda kabuklanma nedeniyle ortaya çıkar. Ancak bazı vakalarda enfekte olmuş saç kökü veya yanlış ürün kullanımından dolayı da ortaya çıkabilir. Saç ekiminden sonra meydana gelen kaşıntı, genellikle 2 hafta içerisinde kendi kendine geçmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Neden Olur?

Saç ekim sonrası ortaya çıkan kaşıntı, bazı belli sebeplerden ötürü meydana gelmektedir. FUE yöntemi ile yapılan saç ekiminden sonra daha net meydana gelen kaşıntılar, bazı zamanlarda rahatsızlık verebilecek duruma gelebilir. Bu kaşıntılar genel olarak 20 gün sürer.

Kafa derisinde ufak delikler açılır ve bu delikler yaralanma olarak ortaya çıkar. Saç diplerinde açılan deliklerin iyileşme belirtisi olarak kaşıntının meydana gelmesi aslında normal bir süreçtir. Açılan bu delikler sonrasında kabuklanma yaratır. Kabuklanma, kafa derisinde ince ve sert bir tabaka oluşturur ve kafa derisinin hem hava almasını hem de nemlenmesini yavaşlatır. Öte yandan saç ekimi sonrası donör bölgede kaşıntı, ekim işleminin yapıldığı saçsız alanlarda da bulunabilir. Bunun dışında kaşıntı,

 • Kabuklanma,
 • Büyüme,
 • Enfeksiyon,
 • Alerji gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Kaşıntı Nasıl En Aza İndirilir?

Saç ekiminden sonra meydana gelen kaşıntı, korkulacak veya endişe edilecek bir durum değildir. Ancak sürecin sorunsuz bir şekilde geçmesi adına bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Örneğin düzenli yıkama işlemi, kabukların ekim bölgesinden temizlenmesine ve nemsiz kalan bölgelerin nemlenmesini sağlar. Böylelikle aşırı kaşıntı hissini de geçirmiş olur. Saç derisine uygun şampuan ve bakım ürünleri tercih edilmelidir. Saç ekimi sonrası kaşıntı giderici bu ürünler, mutlaka doktor tarafından onaylanmış olmalı.

Bunların dışında saç ekiminden sonra yaklaşık 2 hafta boyunca kirli ve tozlu ortamlarda bulunulmamalı. Çünkü bu durum saç köklerinin kaşınmasını daha fazla artırır. Ekim bölgesini uygun bir yöntem ile nemlendirerek kaşıntılar hafifletilebilir. Doktorun verdiği saç ekimi sonrası kaşıntı ilacı sayesinde bölge rahatlatılır. Son olarak alovera bitkisi, kafada gerginlik hissini ve kaşıntıyı azaltabilir.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kaşınan bölgeye tırnak geçirilmemeli
 • Kaşınan bölgeye sert müdahale yapılmamalı
 • Kaşıntı aşırı derecede artarsa, rahatlamak adına yalnızca parmak uçları kullanılarak kaşınmalı
 • Enfeksiyon riskinden dolayı eller sürekli olarak saçlı deriye gitmemeli
 • İki haftadan sonra kafa derisi tamamen ölü deriden arındırılmalı

Çözüm Önerileri

 • Güneş ışığından uzak durulmalı
 • Saçlar düzenli olarak yıkanmalı
 • Doktorun söylediği tüm önerilere uyulmalı
 • Pis, tozlu, aşırı sıcak ve nemli ortamlardan uzak durulmalı
 • Aşırı kaşınma meydana gelirse, doktorun verdiği kaşıntı ilaçları kullanılmalı

Sonuç;

Genel olarak kabuklanma sona erse de, 2 ay sonra da hala kaşıntı devam edebilir. Kaşıntı ekim bölgesinin kabuklanmasından ziyade, ekilen saçların uzamasından dolayı da meydana gelebilir. Her ekilen saç aynı anda çıkmadığı için bazı durumlarda bu kaşıntı 6 aya kadar da uzayabilir. Sonuç olarak ekilen saçların çıkması ile birlikte kaşıntı da son bulur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekim sonrası kaşıntı ne zaman geçer?

En yoğun meydana gelen kaşıntılar, 14 günlük süreçte olanlardır. 2 haftalık sürecin ardından kaşıntılarda gittikçe azalma görülür. Ancak saç telleri yavaş bir şekilde çıktığı için, ara ara kaşıntılar devam edebilir.

Saç ekimi sonrasında meydana gelen kaşıntı normal bir durum mudur?

Evet iyileşme sürecinde bu gayet normal bir durumdur. Bu durumun normal olduğunu bilerek panik veya endişe yapmamalısınız. Sadece ekim yapılan bölgeyi kaşımamalısınız.

Saç ekim sonrası kaşıntı ne zaman başlar?

Operasyonunun 1. haftası ile başlar.

 

Avicenna Hastanesi Saç Ekim Uzmanlarımız

Saç ekim bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.