Kalp Damar Hastalıkları

Kalp ve Damar Hastalıkları

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Tüm dünyada ölüm sebepleri arasında birinci sırada kalp damar hastalıkları yer almaktadır. Alınabilecek kolay önlemlerle kalp sağlığını korumak mümkün. Peki, kalp ve damar hastalıkları nelerdir ve kalp hastalıkları belirtileri nelerden oluşmaktadır?

Kalp ve Damar Hastalıkları

Kalp ve damar hastalıkları listesinin başında koroner arter hastalıkları, mitral kapak hastalıkları, aort kapak hastalıkları, aort anevrizmaları ve Atriyal Septal Defekt yani ASD hastalıkları yer almaktadır. Avicenna Hastanesi hemen hemen tüm kalp ve damar hastalıkları için tanı ve tedavi hizmeti vermektedir. Peki, kalp hastalıkları nelerdir? Kalp ve damar hastalıkları ne demek? Kalp damar hastalıkları belirtileri nelerdir? Damar hastalığı ne demek? Kalp damar hastalıklarından korunmak için neler yapılmalıdır?

Koroner Arter Hastalığı

Kalp damar hastalığı kaynaklı ölümlerin ilk sırasında koroner arter hastalığı bulunmaktadır. Peki, koroner arter hastalığı nedir? Koroner arter hastalığı, kalbin çevresinde yer alan ve kalbi beslemekle görevli damaların daralması sonucu görülen bir hastalık olarak tanımlanabilmektedir. Hastalık genellikle göğüs ağrısı ya da kalp krizi ile ortaya çıkmaktadır. Öte yandan uyku ya da dinlenme esnasında göğsün sol tarafından başlayan ve çeneye kadar devam eden ağrılar da belirtilerin içerisinde bulunmaktadır. Damarlarda tıkanma var ise, 3 tedavi yönteminden birisinin seçilmesi gerekiyor. Bunlar; ilaç, balon ya da stent tedavileri olarak karşımıza çıkıyor.

Mitral Kapak Hastalıkları

Kalbin sol kulakçık ile sol karıncık bölgeleri arasında bulunan ve kanın geriye gitmesine mani olan mitral kapaklarda yaşanan problemler, iskemik, romatizmal veya dejeneratif mitral kapak hastalıkları olarak karşımıza çıkmaktadır. Mitral kapak kalp damar hastalıkları genellikle nefes daralması, kondisyon düşüklüğü ve çarpıntı gibi belirtiler ile kendisini göstermektedir. Gece uyurken nefes darlığı yaşamak ve uyanmak gibi şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Genellikle tedavide balon tedavisi uygulansa da, kimi hastanın cerrahi operasyon geçirmesi gerekmektedir.

Aort Kapak Hastalıkları

Aort kapağı denilen bölüm, kalbin sol karıncığı ve aort arasındaki bölgede yer alan, yarım ay görüntüsündeki 3 bölümden oluşmaktadır. Aort yetmezliği ya da aort daralması gibi türleri ile görülebilmektedir. Belirtileri genelde bayılma, göğüs bölgesinde ağrı, nefes daralması ya da çarpıntı gibi olaylarla ortaya çıkmaktadır. Aort kapağının bulunduğu yer bilindiği üzere 2.5 ve 3.5 santimetre aralığındadır. İşte bu bölge eğer 1 santimetre ve altına inerse, ciddi bir daralmadan söz edilmektedir. Aort daralması tedavisinde kapak değiştirme ya da kapağı onarma gibi tedaviler uygulanmaktadır.

Aort Anevrizması

Aort anevrizması, bedenin ana arteri olarak kabul edilen aortun genişlemesi olarak açıklanabilmektedir. Aort damarı, kalp içerisinden vücudun çok sayıda organını beslemektedir. Eğer bu genişlemenin yanında var olan bir aort kapak hastalığı da var ise, hasta göğüs ağrıları ve nefes daralması gibi semptomlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Aort anevrizması basit bir tabirle, damarın aşırı genişlemesi ve damar duvarının incelmesi sonucu patlama ya da damar içerisinde yırtılma gibi sonuçlarla karşı karşıya kalınabiliyor. Her iki durum da oldukça risklidir ve ölüme sebebiyet verebilmektedir. Tedavisinde, genişlemiş olan damar çıkartılmakta ve yerine yapay damar takılmaktadır.

Atriyal Septal Defekt (ASD)

Delik kalp hastalığı olarak da bilinen ASD, sıklıkla çocukluk çağında görülmekte ve yine çocukluk çağında kapanmaktadır. Fakat bazı insanlarda yetişkinlik çağında dahi kapanmamış olarak görülebilmektedir. Böyle durumlarda ameliyata başvurulmaktadır. Küçük çocuklarda nefes daralması, kolay yorulma, genel halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkar. Tanı ekokardiyografi ile koyulabilmektedir. Kulakçıklar arasında yer alan bu deliğin, genellikle kasıktaki giriş yapılarak şemsiye metodu ile kapatıldığı bilinmektedir. Fakat deliğin büyük olduğu durumlarda bu tedavi mümkün olmamaya başlıyor. İşte böyle zamanlarda devreye dikme ya da yama yapma tekniği girmektedir. Yama için hastanın kendi kalp zarından bir parça, özel hazırlanan dokular ya da yapay yamalar gerekebilmektedir. Kalp hastalıkları arasında ASD, aileleri oldukça korkutan hastalıklardan birisi olmaktadır.

Kalp Damar Hastalıkları Belirtileri

Kalp hastalıkları bedenin bütün organlarını besleyen ve onlara kan götüren kalbin ya da damarların daralması, tıkanmış olması veya kireçlenmesi ile görülmektedir. Kadınlarda kalp damar hastalıkları belirtileri ve erkeklerdeki belirtiler birbirlerinden farklı olabilirler. Fakat her iki cinsiyet için de genellikle şu belirtiler ile görülür:

  • Göğüste ağrı
  • Nefeste daralma
  • Çarpıntı yaşama
  • Baygınlık
  • Tıkalı damar kaynaklı olarak bacak ağrıları, üşüme, uyuşma ya da güçsüz düşme durumları

Kalp Damar Hastalıkları ve Kalp Krizi

Kalp damar hastalıkları ve kalp krizi arasında oldukça önemli bir bağlantı vardır. Üstte yer alan belirtilerle birlikte kalp krizi belirtileri biraz daha farklılık gösterebilmektedir. Aniden soğuk ter basması, nedensiz yorgunluk, mide bulantısı ve kusma, aniden başın dönmesi, diğer şikayetlerin artarak devam etmesi gibi belirtiler de kalp krizi belirtileri arasında yer almaktadır. Kalp krizleri bilinenin aksine bir anda aniden gelişen çok şiddetli göğüs ağrısı ile oluşmamaktadır. Özellikle diyabet hastalarının belirtisiz ve hissedilmeyecek şekilde kalp krizi geçirebildikleri gözlemlenmiştir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣