Uyku Laboratuvarı Hangi Hastalıklara Bakar?

Uyku Laboratuvarı Hangi Hastalıklara Bakar? uykusuz kalan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Uyku Laboratuvarı Hangi Hastalıklara Bakar? sorusu, uyku testi yaptırmayı düşünenlerin merak ettiği durumlar arasında yer alıyor. Dilerseniz, vakit kaybetmeden uyku laboratuvarı hastalıkları hakkında detaylara birlikte göz atalım.

Uyku Laboratuvarı Nedir?

Uyku laboratuvarı, uyku bozukluklarının kesin tanısının konulabilmesi adına uygulamalar yapılan birimdir. Doktorunuz bir uyku çalışması veya polisomnografi yaptırmanızı önerirse, bu testte neler olduğunu ve ne bekleyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Uyku çalışmaları, doktorların uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, narkolepsi, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk ve uyurgezerlik ve REM uykusu davranış bozukluğu gibi sorunların teşhisinde kullandığı testlerdir. Çoğu zaman bu bozukluklar normal bir muayene esnasında tespit edilemediği için uyku laboratuvarında

Uyku çalışması, beyninizde ve vücudunuzda neler olup bittiğini görmek için doktorların siz uyurken sizi izlemesini sağlayan, müdahalesiz, gece boyunca yapılan bir muayenedir. Bu test için, genellikle bir hastanede veya uyku merkezinde, gece kalmak üzere ayarlanmış bir uyku laboratuvarına gideceksiniz. Siz uyurken, bir EEG uyku evrelerinizi ve gece boyunca geçirdiğiniz REM ve REM olmayan veya NREM uyku döngülerini izleyerek uyku düzeninizdeki olası bozulmaları tespit eder. Bir uyku çalışması ayrıca göz hareketleri, kanınızdaki oksijen seviyeleri, kalp ve solunum hızları, horlama ve vücut hareketleri gibi şeyleri de ölçecektir. Uyku çalışmanızdan elde edilen veriler genellikle bir teknoloji uzmanı tarafından alınacak ve daha sonra doktorunuz tarafından değerlendirilecektir. Sonuçları tartışmak için bir takip planladığınızda bu iki hafta kadar sürebilir.

Uyku Çalışmaları Türleri

Uyku çalışmaları, uyku sırasında bir kişinin vücudunda neler olduğu hakkında veri toplar. Kişinin semptomlarına ve mevcut olabilecek uyku bozukluklarına bağlı olarak farklı tipte uyku çalışmaları mevcuttur.

  • Polisomnografi (Uyku testi): Polisomnografide, bir uyku teknisyeni, gece boyunca uyku odasında kalan bir hastayı izler. Çeşitli işlevler göz hareketleri, beyin ve kas aktivitesi, solunum çabası ve hava akımı, kan oksijen seviyeleri, vücut pozisyonu ve hareketleri, horlama ve kalp atış hızı dahil olmak üzere gece boyunca ölçülür.

  • CPAP Titrasyonu: Sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP), uyku apnesi için yaygın bir tedavi yöntemidir. CPAP titrasyonunda, bir teknoloji uzmanı, makinelerinin evde kullanım için uygun şekilde programlanabilmesi için hastanın CPAP’sinden ihtiyaç duyduğu hava basıncı miktarını belirler. CPAP titrasyonu genellikle ikinci bir uyku çalışmasını gerektirir. Uyku apnesinden kuvvetle şüphelenildiğinde, bölünmüş gece uyku çalışması bir seçenek olabilir. Bölünmüş gece çalışmasında, gecenin ilk yarısında uyku apnesini teşhis etmek için polisomnografi kullanılır ve gecenin ikinci yarısında CPAP titrasyonu yapılır.

  • Evde Uyku Apnesi Testi: Evde uyku apnesi testi, hastanın gece boyunca nefes alması, kalp atış hızı ve diğer değişkenler hakkında veri toplar. Ancak polisomnografi ile karşılaştırıldığında evde yapılan testler daha az bilgi sağlar ve süreç bir teknoloji uzmanı tarafından denetlenmez. Avicenna Hastanesi evde uyku testi olanağı sunan hastanelerden biridir. Dilerseniz, uyku laboratuvarı randevu kısmından nasıl randevu alabileceğinizi inceleyebilirsiniz.

Uyku Laboratuvarı Hangi Hastalıklara Bakar?

Aşağıdakiler dahil birçok uyku bozukluğunu teşhis etmek için bir uyku çalışması kullanılır:

Uyku Laboratuvarı Hangi Hastalıklara Bakar? diye merak ediyorsanız, uyku testi sonucunda teşhis edilebilecek sonuçlar yukarıda bahsedildiği gibidir. Uygulama sonuçlarının analiz edilmesi ardından doktorunuzla tedavi seçenekleri hakkında görüşme sağlayabilirsiniz.

Uyku Testi Hangi Uyku Bozuklukları Arar?

  • Arada boşluklar olan yüksek sesli horlama ile karakterize uyku apnesi
  • Kişinin gece boyunca aralıklı olarak nefes almayı bıraktığı bu durumdaki insanlar
  • Hastanın gece nöbet geçirdiği gece epilepsisi
  • Huzursuz bacak sendromu, özellikle geceleri bacaklarda hoş olmayan hisler ile karakterize bir bozukluk
  • Narkolepsi, gündüz aşırı uyuşukluğa neden olan ve genellikle insanların gün içinde beklenmedik bir şekilde uykuya dalmalarına neden olan bir uyku bozukluğudur.
  • Uykusuzluk veya düşme ve / veya uykuda kalma zorluğu
  • Uyurgezerlik ve uykuda yemek yeme dahil, uyurken meydana gelen anormal davranışlar kategorisi olan parasomnia.

Kimler Uyku Çalışmasına İhtiyaç Duyar ?

Uyku çalışmaları, birçok uyku bozukluğu için hayati bir teşhis aracıdır, ancak her durumda gerekli değildir. Bir doktor, bir kişinin semptomlarına ve genel sağlığına bağlı olarak bir uyku çalışması reçete edebilir. Uyku sorunları veya yorgunluk, uyuşukluk, depresyon veya konsantrasyon güçlüğü gibi gündüz semptomları yaşıyorsanız doktorunuzla konuşun. Uyku sorunu olan obezite hastalarına uyku apnesi taraması yapılmalıdır. Doktorunuz bir uyku çalışmasının sizin için uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Bir uyku bozukluğu teşhisi konduysa ve semptomlarınız tedavi ile düzelmiyorsa, bir takip uyku çalışması doktorunuzun bakımınız için sonraki adımları belirlemesine yardımcı olabilir.

Uyku Laboratuvarı Fiyat Ne Kadardır?

Bir uyku çalışmasının maliyetini tahmin etmek zordur. Kullanılan testin türüne ve tesisin ne kadar ücret aldığına bağlıdır. En doğru bilgi için uyku çalışmanızı yöneten klinikle doğrudan konuşmanız önemlidir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşarak, uyku merkezi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Sonuç

Uyku laboratuvarı içerisinden birden çok test uygulanarak, gece uykunuzu bölen sorunların teşhisi sağlanmaktadır. Uykusuz kalmanız nedeniyle ortaya çıkan stres ve yorgunluğun bir getirisi olarak gün içerisinde odaklanma sorunu yaşayabilirsiniz. Zihinsel yorgunluğunuzun yanı sıra artan fiziksel problemler ile birlikte enerjisiz günler yaşamanız muhtemeldir. Uyku apnesi laboratuvarı içerisinde yapılan işlemler sabah saatlerinde sona sürecek olup, derin uyku esnasındaki tüm hareketleriniz gözlemlenecektir. Bu sayede hayatınızı etkileyebilecek uyku bozukluklarının teşhisi sağlanabilir ve tedavisi sağlanabiliyor. Uyku Laboratuvarı Hangi Hastalıklara Bakar? yazımızda bahsedilen sorunları yaşıyorsanız, Avicenna Sağlık Grubu Uyku Laboratuvarı bölümümüze randevu alabilir, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku polikliniği olan hastaneler neresidir?

Uyku kliniği her hastanede olmamakla beraber, güncel teknolojiyi takip eden hastanelerde bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Avicenna Hastanesi’nde uyku kliniği bulunmaktadır. Özel uyku odalarında yapılan uyku testleri ile hastalıkların teşhis ve tedavisi sağlanabilmektedir.

Polisomnografi testi nedir?

Polisomnografi uyku testi, uyku problemleri yaşayan kişilerde görsel ve fiziksel kontroller sağlayarak yapılan uyku incelemesidir.

Uyku laboratuvarında neler yapılır?

Uyku laboratuvarında, gece uykunuz gözlemlenerek uyku esnasında ortaya çıkan sorunların tespiti sağlanır. Gece uykusunda kamera, ses ve ritim kaydedici cihazlar kullanılarak kontrol sağlanmaktadır.

Uyku polikliniği nedir?

Uyku polikliniği; uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk sorunu, uyurgezerlik gibi gece davranışlarının tespiti sağlamaktadır.

Uyku laboratuvarı fiyatları nelerdir?

Uyku odası fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik gösterecektir. Uyku laboratuvarı randevu oluştururken, fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı fiyatları için 0216 574 10 00 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣