Uyku Laboratuvarında Yapılan Testler Nelerdir?

uyku laboratuvarında yapılan testler

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Uyku laboratuvarında yapılan testler yazımızda uyku bozukluklarının tespiti için kullanılan uygulamaları inceleyebilirsiniz. Dilerseniz, daha fazla detaya makalemizden ulaşabilirsiniz.

Uyku Testi Nedir ?

Uyku bozukluklarının varlığı, günlük yaşantımızı etkilediği gibi fiziksel ve zihinsel yorgunluğa neden olmaktadır. Bozuklukların teşhisi için uyku laboratuvarında uyku testi veya diğer adıyla polisomnografi kullanılmaktadır. Uyku testi sayesinde gece deliksiz bir uyku uyumanıza engel olan durumun teşhisi sağlanabiliyor.

Test esnasında, tüm fiziksel hareketleriniz; kamera, ses ve sensörlerle izlenen uyku odalarında, gece boyunca hareketleriniz analiz edilmektedir. Uyku sırasında nefessiz kalma gibi uykudan uyanmanıza neden olabilecek ciddi sorunların tespiti ile daha kaliteli bir uyku çekmeni sağlanabilir. Çoğu kişi tarafından önemsiz görülse de iyi bir gece uykusu tüm hayatınızı etkilemektedir. Uykunuzdan dinç ve enerji dolu uyanmak, güne daha iyi konsantre şekilde devam etmenizi sağlamaktadır. Bu nedenle gece uykunuzu bölen veya uykuya geçmekte zorluk yaşatan sebebin teşhisi oldukça önemlidir.

Uyku çalışmanız sırasında bir uyku teknisyeni sizi beyin dalgalarınızı, solunumlarını, horlamanızı, kas hareketlerinizi, kalp atışlarınızı, oksijen seviyenizi ve vücut pozisyonunuzu izleyecek ekipmanlara bağlayacaktır. Doktorunuz ile yapacağınız ön görüşmede gerekli görülmesi durumunda uyku kliniğinde gözlemlenmeniz istenebilir. Uyku testi için randevunuz varsa, Avicenna Hastanesi Uyku Kliniği laboratuvarında bir uyku teknisyeninin size gerekli ekipmanı gösterecek ve uyku odasına kadar eşlik edecektir. Vücudunuza yerleştirilecek sensörler sayesinde tüm fiziksel hareketlerin kontrol edilecektir.

Uyku Testi İle Tespit Edilebilen Hastalıklar

Doktorunuzla ön muayene esnasında fiziksel bulgular ve belirtiler görülmesi durumunda uyku testi istenebilir. Uyku testi sonucunda tespit edilebilecek uyku bozuklukları;

 • Obstrüktif uyku apnesi
 • Uykusuzluk hastalığı
 • narkolepsi
 • uyurgezerlik
 • uyku terörü
 • Horlama
 • Uyku sırasında anormal davranışlar
 • Huzursuz bacak sendromu
 • Uyku/uyanıklık döngüsü ve sirkadiyen ritmin bozulması

Uyku Laboratuvarında Yapılan Testler Nelerdir ?

İlk defa uyku testi uygulaması yaptıracak kişiler, uyku polikliniği içerisinde nasıl uygulamalar yapıldığını bilmiyor olabilirler. Uyku ünitesi olan hastaneler içerisinde uygulanan testlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Uyku testleri arasında;

 • EEG: Beyin dalgası aktivitesini ölçmek ve kaydetmek için kullanılmaktadır.
 • EMG: Yüz seyirmeleri , diş gıcırdatma ve bacak hareketleri gibi kas aktivitesini kaydetmek ve REM evresi uykusunu aramak için kullanılmaktadır. REM uykusu sırasında , beynin artan aktivitesi nedeniyle yoğun rüyalar sıklıkla görülür.
 • EOG: Göz hareketlerini kaydetmek için tercih edilmektedir. Bu hareketler, farklı uyku evrelerinin, özellikle REM evresi uykusunun belirlenmesinde önemlidir.
 • EKG: Kalp atış hızını ve ritim kaydetmek için elektrokardiyografi kullanılmaktadır.

Yukarıda bahsedilen testler, uykunuz esnasında hem fiziksel hem de kalp ritminizi ölçülerek analiz etmektedir. Siz uyurken sensörler sayesinde takip edildiği için normal uykunuza devam etmeniz yeterlidir. Bu nedenle uyku testleri oldukça konforlu geçmektedir.

Uyku Testinde İlaç Verilir mi?

Uyku testleri, uyku odalarında gerçekleştirilen gözetime dayalı testlerdir. Klinikte yapılan testler öncesinde herhangi bir ilaç verilmemekte, iğne kullanmayı gerektirecek işlem yapılmamaktadır. Bu nedenle ‘’ Uyku testinde ilaç verilir mi? ‘’ sorusunun cevabı, hayır olmaktadır. Uyku testleri öncesinde herhangi bir ilaç verilmeyerek kişinin kendi uykuya dalış süresi incelenmektedir. Herhangi bir ilaç kullanımı uyku düzeninizi etkileyebilir ve yanlış teşhise neden olabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan, farklı bir ilaç kullanmamaya özen göstermelisiniz. Uyku testi randevu almanız durumunda doktorunuzla yapacağınız ön muayene sonrasında uyku laboratuvarında yapılan testler için gün alabilirsiniz.

 

SONUÇ

Uyku sorunlarının kalıcı olması durumunda her gün devam eden halsizlik ve enerji düşüklüğü kaçınılmaz hale gelmektedir. Uyku bölümü olan hastaneler arasında olan Avicenna Hastanesi’nde, konforlu bir uyku çekerken sessiz sedasız kontrolleriniz sağlanmaktadır. Sensörler takılı halde uyuduğunuz sırada uykuya dalma süreniz ve uyurken yaptığınız hareketler kontrol altına alınacaktır. Bu sayede uyku apnesi gibi uykuda nefessiz kalma sorunları yaratan hastalıkları teşhis edebilir, buna uygun bir tedavi seçilebilir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı bölümü uzman doktorlarımızdan randevu alarak, uyku polikliniği hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku laboratuvarı için hangi bölümden randevu alınır?

Uyku bozuklukları, nefes tıkanması ve uyku apnesi gibi hastalıklar için Göğüs Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz ve Nöroloji bölümlerine gidilir.

Uyku polikliniği olan hastaneler neresidir?

Uyku kliniği her hastanede olmamakla beraber, güncel teknolojiyi takip eden hastanelerde bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Avicenna Hastanesi’nde uyku kliniği bulunmaktadır. Özel uyku odalarında yapılan uyku testleri ile hastalıkların teşhis ve tedavisi sağlanabilmektedir.

Polisomnografi testi nedir?

Polisomnografi uyku testi, uyku problemleri yaşayan kişilerde görsel ve fiziksel kontroller sağlayarak yapılan uyku incelemesidir.

Uyku polikliniği nedir?

Uyku polikliniği; uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk sorunu, uyurgezerlik gibi gece davranışlarının tespiti sağlamaktadır.

Uyku polikliniği nedir?

Uyku polikliniği; uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk sorunu, uyurgezerlik gibi gece davranışlarının tespiti sağlamaktadır.

Uyku laboratuvarı fiyatları nelerdir?

Uyku odası fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik gösterecektir. Uyku laboratuvarı randevu oluştururken, fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı fiyatları için 0216 574 10 00 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Uyku laboratuvarında neler yapılır?

Uyku laboratuvarında, gece uykunuz gözlemlenerek uyku esnasında ortaya çıkan sorunların tespiti sağlanır. Gece uykusunda kamera, ses ve ritim kaydedici cihazlar kullanılarak kontrol sağlanmaktadır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣