uyku testi uyuyan kadın

Uyku Testi: Nedir? Tüm Merak Edilenler

Uyku testi, bir süredir iyi bir gece uykusu çekmediğinizde gerekli olabilecek kontrolleri sağlayacaktır. Bir uyku bozukluğundan muzdarip olup olmadığınızı belirleyebilmek için uygulanabilecek uyku testleri hakkında merak edilenler, uyku testi aşamaları ve daha fazlasına makalemizden ulaşabilirsiniz.

Uyku Testi Nedir?

Uyku testi, katılımcı uykudayken vücuda ne olduğunu belirlemek ve kaydetmek için gece boyunca yapılan bir tanı testidir. Çalışma, bir hastane veya doktor muayenehanesindeki bir uyku laboratuvarında gerçekleştirilebilir. Uyku odası, yatak, nevresim, lamba ve sehpa içeren bir otel odasına çok benzer şekildedir. Uyku polikliniği içerisinde yapılan testler akşam saatlerinde başlayarak, sabah gün aydınlanana kadar devam etmektedir. Uzun gece uykunuzun kontrolünde yapılabilen testler ile gerekli tanının konulması sağlanmaktadır. Uyku bozukluklarının teste tabi tutulması için öncelikle doktorunuz ile yapacağınız birebir muayene gereklidir. Muayene esnasında karşılaşılan belirtiler sonrasında teste gerek duyulması ile uyku kliniğine aktarabilirsiniz.

Uyku Testi ile Tespit Edilebilen Hastalıklar Nelerdir?

Bir uyku çalışması, tipik olarak tedavi gerektiren aşağıdaki bozuklukları tespit edebilir. Uyku çalışması ile tespit edilebilen bozukluklar arasında;

Uyku Çalışması Sonuçları

Uyku testi sonuçları, uygulamanın yapıldığı ertesi gün doktorunuza iletilecektir. Uyku çalışması sonrası doktorunuz sonuçları konuşmak ve uygun tedaviyi belirlemek adına sizinle tekrar görüşmek isteyebilir. Uyku testi randevu oluşturarak tekrar doktorunuzla birebir görüşme sağlayabilirsiniz.

Uyku Testi Ne Kadar Sürer?

Uyku çalışması, planlanan randevu saatinden kısa bir süre sonra 20:00 ile 22:00 arasında başlar ve sabaha kadar devam eder. Çalışmanız, televizyon, özel banyo ve duş ile donatılmış özel bir uyku odasında gerçekleştirilir. Test prosedürü tipik olarak 20:00 ile 22:00 arasında başlar ve yaklaşık 06:00’ya kadar devam edecektir. Uyku laboratuvarı teknisyeni, gece boyunca yatak odasının yanındaki koridordaki izleme odasında bulunacaktır. Ancak sizinle aynı odada kimse olmayacağı için kişisel alanınız korunacaktır.

Çalışma sırasında banyoyu kullanması gereken hastaların sadece teknoloji uzmanına haber vermeleri yeterlidir. Kalkıp banyoya yürümenizi sağlayacak bir veya iki merkezi bağlantıyı çözecektir. üzerinizde vücut fonksiyonlarını kaydeden sensörler olduğu için ayağa kalkıp lavaboya ulaşmanızda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Uyku Testi Ne Kadar Sürer? yazımızdan daha fazla detaya ulaşmanız mümkün.

Uyku Testi Acıtıyor mu?

Test non-invaziv bir işlemdir ve ağrı hissedilmez. İğne kullanılmayan bu işlemde sadece yapışkan sensörlerden yardım alınmaktadır. Uyku laboratuvarı ortamı karanlık ve sessizdir aynı zamanda uyumaya elverişlidir. Ancak tellerin ve elektrotların varlığı zaman zaman bazı hastaların uykusunu etkiler. Test prosedürü sırasında uykuya dalma konusunda endişeleriniz varsa, testten önceki gece normalden daha erken kalkarak kendinizi biraz uykudan mahrum bırakmanızı öneririz.

Uyku Testine Kendi Yastığımı Getirebilir miyim?

Kendi yastığınız gibi eşyaları yanınızda getirmeniz sizi daha rahat ettirebilir. Uyku odasında kendi odanızdan eşyalar olması uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır. Bu nedenle yanınızda kişisel eşyalarınızı getirmenizde bir sakınca yoktur.

Gizliliğim Nasıl Korunur?

Hastanelerde yapılan tüm uyku çalışmaları rutin olarak, hastane doktorunun uyku pozisyonunu, hareketlerini, solunumu ve uykuyla ilgili diğer bilgileri görsel olarak gözlemlenmesini sağlayan dijital olarak kaydedilmiş bir video içerir. Uyku çalışmasını gerçekleştirmek ve videoyu kaydetmek için yazılı onayınız alınacaktır. uyku laboratuvarında kaydedilen veriler sadece sağlık kontrolleri ve tanısı için kullanılacak olup, üçüncü kişilerle paylaşılmayacaktır.. Bu veriler, sağlık verilerinin güvenliği ve gizliliği için ulusal standartlar oluşturan yasalar tarafından korunmaktadır.

SONUÇ

Polisomnografi (uyku çalışması), kalp atış hızı ve solunum çabası gibi fizyolojik verilere ek olarak, uykuya dalmanızın ne kadar sürdüğü, her uyku evresinde geçirilen süre, toplam uyku süresi ve gece uyanmaları hakkında analiz yapılmasını sağlamaktadır.. Uyku çalışmasından sonra veri sonuçlarına göre doktorunuz, altta yatan bir uyku bozukluğuna işaret edip etmediğini görmek için sonuçları gözden geçirir. Uyku ünitesi olan hastaneler arasında bulunan Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde sonuçlar en kısa sürede analiz edilmektedir. Örneğin, uykunuzda düzenli olarak nefes almayı bıraktıysanız, size uyku apnesi teşhisi koyabilirler. Uyku sırasında aşırı bacak hareketleri tespit ederse, periyodik uzuv hareket bozukluğu teşhisini düşünebilirler. Fiziksel hareketler sergileyen veya rüyalar sırasında konuşan kişiler için, uyku uzmanı bir hızlı göz hareketi (REM) uyku davranışı bozukluğu vakası belirleyebilir. Bahsedilen tüm sonuçlar geceleri uykusuz kalmanıza neden olan sorunun tedavisine yönelik önemli bulgulardır. Bulgulara ulaşıldıktan tedavi için gerekli işlemler yapılabilir. Uyku testi randevu oluşturmak ve muayene olmak için Avicenna Sağlık Grubu Uyku Laboratuvarı bölümü uzmanlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku laboratuvarı için hangi bölümden randevu alınır?

Uyku bozuklukları, nefes tıkanması ve uyku apnesi gibi hastalıklar için Göğüs Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz ve Nöroloji bölümlerine gidilir.

Uyku polikliniği olan hastaneler neresidir?

Uyku kliniği her hastanede olmamakla beraber, güncel teknolojiyi takip eden hastanelerde bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Avicenna Hastanesi’nde uyku kliniği bulunmaktadır. Özel uyku odalarında yapılan uyku testleri ile hastalıkların teşhis ve tedavisi sağlanabilmektedir.

Polisomnografi testi nedir?

Polisomnografi uyku testi, uyku problemleri yaşayan kişilerde görsel ve fiziksel kontroller sağlayarak yapılan uyku incelemesidir.

Uyku polikliniği nedir?

Uyku polikliniği; uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk sorunu, uyurgezerlik gibi gece davranışlarının tespiti sağlamaktadır.

Uyku laboratuvarı fiyatları nelerdir?

Uyku odası fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik gösterecektir. Uyku laboratuvarı randevu oluştururken, fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı fiyatları için 0216 574 10 00 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Uyku laboratuvarında neler yapılır?

Uyku laboratuvarında, gece uykunuz gözlemlenerek uyku esnasında ortaya çıkan sorunların tespiti sağlanır. Gece uykusunda kamera, ses ve ritim kaydedici cihazlar kullanılarak kontrol sağlanmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı Bölümü Doktorlarımız

Uyku Laboratuvarı bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.