Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu, hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkan, oldukça yaygın bir sinir sistemi problemidir. Hastaların her ne kadar tam tarif edemediği bir hastalık olsa da, bacaklarda ya da ayaklarda ve kimi zaman da kollarda kaşıntı, ağrı, yanma, ürperme, karıncalanma ve titreme gibi belirtilerle görülmektedir.

Huzursuz ayak sendromu zaman zaman kaslara kramp girmesiyle ya da kasların uyuşmasıyla karıştırılabilir. Bu yüzden hastalığın teşhisini yapmak zorlaşabilir ya da tanı erken koyulamayabilir. Eğer ayaklarda ya da bacaklarda huzursuzluk belirtileri varsa, hastaya çok detaylı bir muayene yapılması gerekmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu, bir sinir sistemi hastalığıdır. Hastalar, dinlenirken bile bacaklarında ya da ayaklarında huzursuzluk hissederler. Restless leg sendromu olarak da bilinen bu hastalık, hemen hemen her yaştan insanda görülebilir. Yaş ilerledikçe, şikayetler de artar. Rahatsız bacak sendromu hastaları, hareketsiz kaldıkları ya da dinlendikleri sırada, hastalıktan etkilenen bölgeyi hareket ettirme ihtiyacı duyarlar. Huysuz bacak ya da ayak, ancak hareket ettirilince hastaya kendisini rahat hissettirir. Hastalığın yaşam kalitesini düşürdüğü bilinmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

Huzursuz ayak sendromu belirtileri genel olarak şunlardır:

 • Bacaklarda ve ayaklarda rahatsızlık hissedilmesi
 • Rahatsızlık hissine bağlı olarak devamlı bacakları hareket ettirme ihtiyacı
 • Özellikle akşamları artan ağrılar ve rahatsızlıklar
 • Ağrıların ve rahatsızlığın, hareket ettirme ya da sallama anlarında azalması
 • Bacakların kontrolsüzce ve istemsizce seğirmesi

Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?

Huzursuz ayak sendromu, nedeni bilinemeyen (idyopatik) hastalıklardan bir tanesidir. Ancak genellikle bu hastalığın görüldüğü kişilerde, başka faktörler de gözlemlenmektedir. Genel olarak huzursuz bacak sendromu nedenleri şunlardır:

 • Genetik yatkınlık
 • Antidepresan ve antipsikotik ilaç kullanımı
 • Dopamin seviyesi dengesizliği
 • Anemi
 • Fazla alkol tüketimi
 • Nöropati
 • Demir eksikliği
 • Hamilelik

Hamilelik

Kadınlarda huzursuz ayak sendromu genellikle hamilelikle birlikte başlar. Ancak yüzde 60’ında hamilelik sonlandıktan sonra bile hastalık devam etmektedir. Bu hastalık gebelikle birlikte birleşince, çok sayıda uykusuz geceye neden olmaktadır. Öte yandan bu hastalık, hem anne hem de bebek için bir takım riskler oluşturmaktadır. Huzursuz ayak sendromunun bir tedavisi vardır ancak, gebelerde tedavinin uygulanması bebek açısından sakıncalıdır. Bu yüzden tedaviye başlamak için doğumun beklenmesi gerekebilir.

Gebeliğin tamamlanmasıyla birlikte, eğer hastalık devam ediyorsa tedaviye başlanır. İlaç tedavisi, hastalığı iyileştirebilmektedir. Ancak tam iyileşme için yıllarca ilaç kullanmak gerekebilir. Hatta hastalar, hayatları boyunca ilaç kullanmak zorunda kalabilir. Önceden değil de, özellikle gebelikle birlikte bu hastalığa yakalanan kadınlar, ömür boyu rutin bir ilaç tedavisi almak zorunda kalıyor.

Çeşitleri

Huzursuz ayak sendromu idyopatik ve ikincil tip (sekonder) olmak üzere ikiye ayrılır. İdyopatik türde, hastalığın sebebi bilinememektedir. İdyopatik tip de kendi içerisinde genetik ve genetik olmayan olarak ikiye ayrılır. İkincil tip yani sekonder tip ise, hastalığın başka hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkmasıyla ilgilidir. Hastalığa polinöropati, parkinson, böbrek hastalığı, anemi, gebelik, mineral ya da vitamin eksiklikleri neden olabilmektedir. Romatizma hastalıklarının da bacaklarda huzursuzluk sendromu nedeni olabildiği düşünülmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Hastaların kafasında iki farklı soru bulunmaktadır. Bunlardan birisi, huzursuzluk bacak sendromuna ne iyi gelir? İkincisi ise, huzursuz bacak sendromu nasıl geçer? Öncelikle bu hastalığın bir tedavisi olduğunu ve tedaviyi alınca hastalığın iyileşebildiğini belirtmemiz faydalı olacaktır. Tedavide hastaya verilen ilaçlar, rutin bir şekilde uzun yıllar kullanıldığında, hastalığı azaltmakta ve hatta yok etmektedir. Ancak, gebelik ya da çeşitli hastalıkların olması halinde ilaç tedavisi uygulanamayabilir. Aynı zamanda her hastanın ilaç tedavisini alacak kadar yoğun şikayetleri de olmayabilir. Bu yüzden tedavide farklı yöntemler de uygulanabilir.

Huzursuz bacak sendromu tedavisi için öncelikle hastalığın türünün çok iyi belirlenmesi gerekmektedir. Hastalığa neden olan diğer hastalıklar ya da eksiklikler doğru belirlendiği durumlarda tedaviye hızlıca başlanabilir. Varsa hastalığa neden olan diğer hastalık tedavi edilir ya da vitamin eksikliği giderilir.

Hastaların huzursuzluk hissettikleri bölgelere masaj yapmaları, sıcak ve soğuk kompres uygulamaları gerçekleştirmeleri de oldukça faydalı olmaktadır. Aynı zamanda beslenme düzeni, bu hastalığın şikayetleri açısından çok önemlidir. Kafein gibi maddeler, bu hastalığı tetiklemektedir. Kafeinli ve rahatsızlık, şişkinlik yapan gıdalardan ve içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Aynı zamanda stresten ve sigaradan uzak durmak da oldukça faydalı olacaktır.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.