Hipersomnia Nedir? Uykusuzluk Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Hipersomnia hastası kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Avicenna Hastanesi Nöroloji bölümü uzman hekimleri, gündüz uykusuzluğu olarak da bilinen ve bir uyku bozukluğu hastalığı olan hipersomnia hakkında bilgi verdiler. Toplumda yaygın görülen hipersomnia hastalığı, insanların hayatlarını tehdit eden, oldukça riskli bir hastalıktır. Ev, iş ya da trafik kazalarına sebebiyet verebilen bu hastalığın, kişinin sosyal hayatını, hayat kalitesini ve fiziksel performansını da derinden etkilediği bilinmektedir.

Hipersomnia Nedir?

Gündüz uykusuzluğu ve çok fazla uyuma isteği olarak tanımlanabilen hipersomnia hastalığı, uykusunu 7 saat ve üzerinde aldığı halde gündüz uyku ihtiyacı duyan insanlarda teşhis edilmektedir. Bir diğer deyişle, hastalar gece boyunca kesintisiz bir uyku çekmiş olsalar dahi, gündüzleri uyku atakları yaşarlar ve uyuma ihtiyacı ile karşı karşıya kalırlar. Bu hastalığın en büyük özelliği, hastalar ne kadar uyurlarsa uyusunlar, tam olarak dinlenmiş hissedemediklerinden yakınmalarıdır. Bu hastalık üç alt kolda incelenmektedir. Bu üç alt kol genel olarak hipersomnia ile birlikte görülür.

Narkolepsi

Narkolepsi, genellikle 20’li yaşlarda görülen bir hastalıktır. Kadınlarda ve erkeklerde eşit şekilde görülmektedir. Gündüzleri dayanılamayacak seviyelerde uyku atakları geçiren insanlarda görülür. Hastalar zamanla daha da kötüleşir ve geceleri halk arasında karabasan olarak bilinen uyku paralizisi ve uyurken ya da uyanırken halüsinasyon görme gibi kötü sonuçlarla karşı karşıya kalabilirler. Narkolepsi hastalarında bir süre sonra katapleksi problemi baş göstermeye başlar. Katapleksi, hastanın bilinci açıkken kaslarının boşalması ve buna bağlı olarak yere düşmesi problemidir. Katapleksi, ani gelişen üzüntü, sevinç veya korku gibi durumlarda kendisini gösterebilmektedir.

İdiopatik Hipersomnia

Genellikle 15 ile 30’lu yaşlar arasında görülen bu tür, genellikle kesintisiz ve uzun bir gece uykusu çeken insanların, gündüzleri de uykulu hissetmeleri ile kendisini gösterir. Genellikle sabahları uyanma güçlüğü ve uyku sarhoşluğu gibi durumlarla karşı karşıya kalınır. Hastalık uzun süreli gündüz uykuları ile devam eder. Zamanla hastalığa mikro uyku denilen 1 ile 4 saniye arası uyumalar eklenir.

Klein Levin Sendromu

10 ile 20’li yaşlar arasındaki erkeklerde görülen bu tür, hastanın duygularını, uykusunu, iştahını ve cinsel davranışlarını doğrudan etkilemektedir. Konuşma, hafıza, okuma ve konsantrasyon problemleri kendisini gösterebilir. Anksiyete, terleme, baş ağrısı, ateş gibi hastalıklar doğurabilir ve koku tat duyularında değişiklikler yapabilir.

Hipersomnia Belirtileri

Hipersomnia belirtileri de kendi içerisinde hastalığın türüne göre yine üçe ayrılmaktadır.

Narkolepsi belirtileri şunlardır:

 • Uyku atağı geçirme ve sonucunda dinlenmiş hissetme
 • Katapleksi atakları geçirme
 • Uykuya geçiş ve uyanış esnasında halüsinasyon görme
 • Uyku paralizisi

İdiopatik belirtileri şunlardır oluşur:

 • Uzun süren uyku atakları
 • Yoğun yorgunluk ve aşırı uyuma isteği
 • Gece uykularının uzun sürmesi ve gündüzleri sık sık uyku atakları geçirme
 • Şikayetlerin en az 6 ay boyunca devam etmesi

Klein Levin sendromu belirtileri ise şöyledir:

 • Uykudan sonra çok yemek yeme
 • Değişken cinsel hareketlilik
 • Algılarda değişiklik
 • Psikiyatrik hastalık oluşumu

Hipersomnia Nedenleri

Hipersomnie nedenleri genellikle nörolojik ve psikolojik nedenlerden oluşmaktadır. Genel olarak aşağıda yer alan sebeplerden kaynaklı olarak görülür:

 • Başa alınan şiddetli travma
 • Baş içerisindeki basıncın yükselmesi
 • Kronikleşmiş yetersiz gece uykuları
 • Üst solunum yolu direnci sendromu (Uyurken)
 • Depresyon
 • Kronik yorgunluk
 • İlaç ve uyuşturucu madde kullanımı
 • Uyku apnesi

Hipersomnia Tedavisi

Hipersomnia tedavisi ilk olarak hastanın öyküsünü dinlemekle başlar. Daha sonra yapılan fizik muayeneleri, uyku testleri takip eder. Teşhisin konmasıyla birlikte, hastaya yönelik ilaç tedavisi başlamaktadır. İlaç tedavisi ile birlikte hasta bilgilendirilir, geceleri uykusunu etkileyebilecek tüm ihtimalleri değerlendirmesi ve ortadan kaldırması istenir. Rutin egzersizler yapması ve dengeli beslenmesi önerilir. Hastanın şartları uygunsa, planlı bir gündüz uykusu takvimi çıkarılabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Hipersomnia hastalığı nedir?

Aşırı uyku isteği olarak bilinen bu hastalık, kişinin 7 saat ve fazla uyumasına rağmen aynı gün içerisinde tekrar uyuma isteğinin gelmesine denir.

Sürekli uyku hali hangi vitamin eksikliği?

Kansızlık problemi yaşayan kişilerde genellikle görülür. Kansızlığın temel sebebi de demir eksiliğidir. Bunların dışında kalsiyum eksikliği, B12 ve 12 vitaminleri ile aynı kategoride yer alan B6 vitamini eksikliği de uyku bozukluklarına yol açar.

Uyku bozukluğu düzelir mi?

Bedensel veya ruhsal bir hastalığın belirtisi olmayan hipersomnia, uyku hijyeni adındaki verimli uyku için gereken şartlar sağlandığında düzelir.

 

Paylaş:

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣