Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi, daha önce yaptırılmış olan dolgusu işlemini yok etmek için yapılmaktadır. Bununla birlikte kişiyi yanlış işlemin olası risklerinden korumak için de uygulanmaktadır.

Dolgu Eritme Nedir?

Kozmetik dermatoloji alanında sıkça kullanılan ve ameliyatsız estetik uygulamalarından biri olan dolgu işlemi, genellikle yüz, dudak ve elmacık kemiklerine uygulanmaktadır. Yüze uygulandığında kırışıklıkları, hafif çizgileri ve hacim kaybını gidererek yüze estetik bir görünüm kazandırmayı amaçlamaktadır. Alanında uzman kişilerce yapıldığında oldukça güvenli ve başarılı bir işlemdir. Ancak herhangi bir estetik prosedürde olduğu gibi dolgu işleminde de istenmeyen sonuçlar doğabilmektedir. Veya kişi yaptırdığı işlemden memnun olmayabilir. Bununla birlikte dolgu işleminden sonra işlem gören bölgede şişme, kızarma ve yanma gibi durumlar görüldüğü takdirde o dolgunun eritilmesi gerekmektedir. Dolgu eritme işlemi, vücuttan çeşitli dolgu maddelerinin güvenli ve etkili bir şekilde çıkarılması, eritilmesi durumudur. Belirli yöntemlerle uygulanan dolgu eritme işlemi ile enjekte edilen dolguların tamamı veya bir kısmı eritilebilmektedir. Ve dudaklar daha sağlıklı bir görünüme kavuşmaktadır.

Dudak Dolgusu Neden Eritilir?

 • Dolgunun beklenmedik ve istenmeyen bir şekilde şişliğe neden olması,
 • Dolgu işlemi sonrası küçük topakların görülmesi,
 • Uygulanan dolgunun gerekli olan derinliğe verilememesi,
 • Dolgunun gereğinden fazla uygulanması,
 • Estetik açıdan kötü görünmesi,
 • Dolgunun istenilen şekilde yapılamaması ve beğenilmemesi,
 • Dolgu uygulamasının eşit oranda yapılmaması, asimetrik görünmesi,
 • Dolgunun damarsal problemlere yol açması gibi pek çok neden bulunmaktadır.

Her Dolgu Eritilebilir mi?

Her dolgu maalesef eritilememektedir. Dolgu eritme uygulaması çoğunlukla hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri için geçerli bir işlemdir. Hyaluronidaz enzimi, hyaluronik asit moleküllerini parçalayarak etkisini azaltmaktadır. Bu sayede istenmeyen dolgunun görünümünü düzeltmektedir. Bu sebeple hyaluronik asit içerikli dolgu maddelerinin eritilmesi sağlanmaktadır. Ancak kalıcı dolgular yada kimyasal içerikli dolgular hyaluronidaz enzimi ile çözülemez ve eritilemezler. Bu tür dolgular ancak cerrahi müdahale gerektirmektedir. Bu nedenle dolgu yaptırmadan önce dikkatlice düşünmek ve işlem yaptırılacak yeri iyi seçmek oldukça önemlidir.

Dolgu Eritme İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Dolgu eritme işlemi, hyaluronidaz enzimi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Uzman bir dermatolog tarafından uygulanan ortalama 20-30 dakika arasında süren oldukça pratik bir işlemdir. Dolgu eritme işlemine başlamadan önce yaptırılmış olan dolgunun maddesi öğrenilmektedir. Aksi halde kalıcı veya kimyasal dolgu maddesi uygulandıysa bu işlem hyaluronidaz enzimi kullanılarak eritilemez. Muayene olumlu sonuç verdiğinde dolgu eritme işlemine geçilmektedir. İşlemden önce işlem bölgesine sedasyon krem uygulanarak bölge uyuşturulmaktadır. Ortalama 20 dakika bölgenin uyuşması beklenilmektedir. Sonrasında enzim dolguya enjekte edilerek eritme işlemi başlatılmaktadır. Dolgu eritme süreci kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Hyaluronidaz enzimi kullanılarak eritme yöntemi genellikle daha hızlı sonuçlar sağlarken, ısı tabanlı dolgu eritme veya yağ enjeksiyonu yöntemleri birkaç hafta sürebilmektedir. Hangi yöntemin kullanılacağına uzman doktor karar vermektedir.

Dolgu Eritildikten Sonra Ne Zaman Tekrar Dolgu İşlemi Yapılmaktadır?

Dolgu eritme işleminden sonra tekrar dolgu yaptırmak için belli bir süre beklenmesi gerekmektedir. Bu süre çoğunlukla birkaç hafta ila birkaç ay arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu süre, cilt yapısının tamamen iyileşmesine ve eriyen dolgunun etkisinin tamamen kaybolmasına bağlı olarak değişmektedir. Enzim maddesi dolguya uygulandıktan sonra ilk 24 saat içerisinde etkisini göstermektedir. İşlemden sonra uygulama bölgesinde özellikle dudaklarda hafif çatlaklar ve kızarıklıklar görülmesi oldukça normaldir. Sonrasında ise ortalama 1-2 aylık sürede tamamen doğal bir görünüme kavuşulmaktadır.

Hangi Dolgu Maddeleri Eritilemez?

Dolgu maddesi hyaluronik asit bazlı olan dolgular eritilebilmektedir. Ancak eritilemeyen ve cerrahi müdahale gerektiren bazı dolgu maddeleri de bulunmaktadır. Eritilemeyen dolgular şu şekildedir.

 • Sıvı formundaki silikonlar,
 • Sentetik veya yarı sentetik dolgu maddeleri,
 • Poliamid dolgu maddeleri,
 • Hidroksi apatit,

Dolgu Eritme Yöntemleri

Dolgu eritme uygulamaları uzman bir estetik doktoru veya dermatolog tarafından gerçekleştirilmektedir. Aksi halde beklenmedik ve istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Böyle durumlarda dolgu eritme işlemleri devreye girmektedir. Kendi aralarında ayrılan toplam üç tane yöntem bulunmaktadır.

Enzimatik Dolgu Eritme

dolgu maddelerinin parçalanması için hyaluronidaz enzimi kullanıldığı bir yöntemdir. Genellikle hyaluronik asit bazlı dolgu maddelerini çözmek için kullanılan bir uygulamadır. Enjeksiyon yardımıyla eritilmek istenilen dolgu maddesinin üzerine uygulanmaktadır. Bu yöntem dolgu maddesini eriterek vücuttan en hızlı şekilde atılmasını sağlamaktadır.

Isı Tabanlı Dolgu Eritme

Bu işlem ultrason veya lazer gibi enerjilerin kullanıldığı bir yöntemdir. Bu yöntemde, uygulanmış olan dolgu maddesi, ayarlanmış ve kontrollü bir şekilde ısıtılmaktadır. Bu sayede dolgu maddesi parçalanmaktadır. Sonrasında ise vücut dolgu maddesini zamanla doğal yollarla emerek vücut dışına atmaktadır.

Yağ Enjeksiyonu ile Dolgu Eritme

Dolgu maddesinin eritilip çıkarılmasında kullanılan diğer bir yöntem ise yağ enjeksiyonudur. İşlem yaptıran kişinin kendi yağ dokusu, dolgu maddesinin üzerine enjekte edilerek fazla dolgu malzemesi vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Oldukça pratik ve etkili bir yöntemdir.

Dolgu Eritme İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 • Uygulamadan sonra kan sulandırıcı etkisi olan aspirin, yeşil çay gibi içerikler tüketilmemelidir,
 • İşlem sonrasında aşırı sıcak veya soğuk yemek ve içecekler tüketilmemelidir,
 • İşlem gören bölgeye temastan kaçınılmalı ve ovuşturulmamalıdır,
 • Operasyon sonrası iyileşme evresinde güneş ışığına uzun süre maruz kalınmaması oldukça önemlidir,
 • Tedaviden sonraki 5-6 saatlik sürede bölgenin su ile temas etmemesi önerilmektedir,
 • Uygulama sonrası ruj gibi makyaj ürünleri kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Dolgu Ne Zaman Erir?

Dolgu eritme işleminden sonraki 24 saatte etkisini göstermeye başlamaktadır. Ortalama 3-7 gün içerisinde dolgu erimektedir.

Dudak Dolgusu Eritmenin Riskleri Var mı?

Dudak dolgusu eritme işleminin ardından ortalama 1-3 gün işlem gören bölgede şişlik, kızarıklık veya hafif morarmalar görülebilmektedir. Ancak bunlar geçici durumlardır. Bu işlemin bilindik yan etkisi bulunmamaktadır.

Kaç Seans Uygulanmaktadır?

Bu işleminin kaç seans gerekeceği kişiye, uygulama yöntemine, dolgu maddesine ve miktarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama 1-2 seans yeterli olmaktadır.

Paylaş:

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣