Ergenlik Öncesi Psikolojisi Sık Sorulanlar

Ergenlik Öncesi Psikolojisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Çocukluğun bitişine ve ergenliğe geçişe yaklaşırken hem psikolojik hem de fizyolojik olarak değişimler başlamaktadır. Ergenlik öncesi psikolojisi, son derece kritik ve önemli bir dönemdir. Bu dönemde kişilerin ergenliği rahat atlatabilmesi için dikkat etmesi gereken pek çok noktaya rastlanmaktadır.

Ergenliğin psikolojik belirtileri nelerdir?

Asi davranışlar, öfke patlamaları, saldırganlık veya bunların tam tersi olacak şekilde içe kapanıklık ergenlik döneminin sinyallerini verebilmektedir. Bu belirtiler, ergenliğe gelmeden önce belirli yaşlarda yaşanan sendromlarda da görüldüğü için çocuğun ve ebeveynlerin ergenliği tespit etmesi her zaman kolay olmaz. Ergenlik, yalnızca psikolojik değil aynı zamanda fizyolojik değişimlerle de kendisini belli etmektedir. Belirtilen semptomlar ve yoğun melankoli, utangaçlık, yalnızlık hisleri fiziksel değişimlerle de desteklendiğinde, ergenlik dönemine girişe yaklaşıldığını anlamak mümkün olmaktadır. Ergen psikolojisini iyi anlamak, süreci daha rahat geçirmek için önem taşımaktadır.

Ergenliğin bittiği yaş nedir?

Ergenlik, ortalamaya göre 12-21 yaş aralığında devam eden bir dönem olarak öne çıkmaktadır. Yaşantının önemli bir bölümünü kapsayan ergenlik dönemi sonrasında yetişkinlik dönemine geçiş sağlanır. Bireysel farklılıklara göre 20-22 yaş aralığını ergenliğin bitişi olarak düşünmek mümkündür. Ergenlik bu yaşta bitse dahi bazı davranış biçimlerinin orta yaşa kadar devam edebildiği de görülmektedir. 

Ergenliğin aşamaları nelerdir?

Ergenlik kendi içerisinde 3 alt döneme ayrılmaktadır. Bu dönemler erken ergenlik (12-14 yaş), orta ergenlik (14-17) ve geç ergenlik (17-20) olarak adlandırılmaktadır. Erken ergenlik dönemi, ergenliğe ilk giriş yıllarının  ve ilk gelişim düzeyinin yaşandığı dönemdir. Hem psikolojik hem de fiziksel değişme ve gelişmelerin yoğun görüldüğü bir yaştır. Ergen, değişimleri anlamlandırmaya çalıştığı bu yaşta son derece hassas ve utangaçtır. Cinsellik, felsefe ve din üzerine sorgulamalar bu yaşta başlar. Kızlarda meme tomurcuklanması, genital bölge ve koltuk altında kıllanma gibi semptomlar; erkeklerde ise cinsel organ büyümesi, sabah ereksiyonu ve genital bölge, koltuk altı kıllanması görülür.

Orta ergenlik dönemi ise ses kalınlaşması, boy uzaması ve kimlik kazanımı ile geçen bir dönemdir. Bu dönemde ergenler ailelerine karşı çok daha asi davranabilmektedir. Depresyon, bağımsızlık arayışı ve aykırılık orta ergenliğin temelini oluşturmaktadır. Bireyselleşme arzusu, dengesizlik ve anlam arayışı bu yaşta yoğun görülür.

Geç ergenlik, ergenin bedensel dürtülerine ve hormonlarına alıştığı, artık bir yetişkin olmaya doğru ilerlediği dönemdir. Kimlik ve iç görüşler tutarlıdır. Ergen bu dönemde isteklerini, becerilerini ve hedeflerini belirleyerek ergenliğin sonuna ilerler. 

Ergenlik Öncesi Fiziki Gelişim Sık Sorulanlar

Fiziksel gelişim de en az ergenlik öncesi psikolojisi kadar önemlidir. Çocuğun kendini ve vücudunu tanımaya başladığı bu dönemde hem fizyolojik hem de psikolojik durumlarını ebeveynlerin yakından takip etmesi gerekmektedir.

Vajinada kıllanma kaç yaşında başlar?

Vajina kıllanması, erken ergenlik yani ergenliğe giriş dönemi olan 10-12 yaş aralığında görülür. Bu yaştan çok daha önce kıllanma görülmesi, çocuğun ergenliği daha erken bir yaşta yaşamaya doğru ilerlediğini gösterebilmektedir. 

Erkekler ergenliğe nasıl girer, beyaz sıvı nedir?

Erkeklerin ergenliğe girişi kıllanmalar ve sabah ereksiyonları ile başlar. Ergenliğe tam giriş noktasında erkeklerin cinsel bölgelerinden beyaz bir sıvı gelmektedir. Bu sıvı, yeni başlayan ereksiyonun ve cinsel organ büyümesinin işaretidir. 

Erkek çocuğun ergenliğe girdiğini nasıl anlarız?

Erkek çocukta; beyaz sıvı gelmesi, ani boy uzaması ve cinsel organda büyüme görülmesi ergenliğe girişi göstermektedir. Bunun yanı sıra psikolojik olarak aşırı utangaçlık, çekingenlik de erkek çocuklarını ele veren değişimlerdir. 

9 yaşında adet olmak normal mi?

Kız çocukların 8-9 yaşlarında adet olması erken ergenliğe işaret etmektedir. Erken ergenlik, günümüzde çok daha yaygın hâle gelen bir durumdur. Beslenme şekli, çevresel faktörler, alışkanlıkların değişmesi gibi sebepler adetin erken olmasını ve çocuğun erkenden ergenliğe girmesini tetikleyebilmektedir. 

Bazı durumlarda beyinsel rahatsızlıklar veya hormonal bozukluklar da erken ergenliği ve adeti etkileyebilmektedir. Çocukta hipofiz ve beyin kaynaklı hastalıklar, böbrek üstü bezi veya yumurtalık problemleri olup olmadığının kontrol edilmesi bu nedenle önemlidir.

Kemik yaşı kaç olursa boy uzaması durur?

Kız çocuklarında kemik yaşının 15’e ulaşması hâlinde boy uzaması %99 oranında durmaktadır. Erkeklerde ise bu 17 yaşa denk gelmektedir.

İlgili Yayınlar

Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

2 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

4 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

6 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

10 Yaş çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kimyasal Gebelik

Kimyasal Gebelik

Kimyasal gebelik halk arasında sessiz düşük olarak ta bilinmektedir. Bu gebelik, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmeden önce, genellikle implantasyon sırasında ortaya çıkan bir gebelik türüdür. Hamilelik

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı halk arasında bilinen ismi ile hollywood gülüş tasarımı, çeşitli nedenlerden dolayı estetiği bozan diş ve diş etindeki değişikliklerin kişinin yüz şekline göre

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerin sağlıklı

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣