2 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Çocukluk dönemlerinin de kendi içerisinde ayrıldığı görülmektedir. Özellikle de çocukların en sancılı dönemlerinden biri olarak görülen 2 yaş çocuk psikolojisi oldukça hassastır. Çocuğun çevresini tanımaya ve anlamlandırmaya başladığı bu dönem köklü bir değişimi getirdiği için huzursuzluk yaratabilmektedir. 

2 yaş döneminin özellikleri nelerdir, nasıl davranmalıyız?

2 yaş, çocuğun dünyayı anlamlandırmaya çalıştığı ve ilk büyüme sancılarını çektiği bir dönem olarak öne çıkmaktadır. Bu yaş genellikle sendromlarla ve huzursuzluklarla geçer. Çocukların ağlama, vurma, bağırma ve ısırma gibi olumsuz özellikleri sık sık tekrarlayabildiği dönemde olabildiğince sakin bir ebeveyn tavrı sergilemek de önemlidir. 
Çocukların hırçınlaşmasının önüne geçmek için ebeveynlerin çocuğu azarlamadan, sakince iletişim kurması ve mümkün mertebe hayır kelimesini kullanmadan konuşması gerekmektedir.

2 yaş vuran çocuğa nasıl davranılmalıdır?

Çocuklar bu dönemde oldukça hırçındır. Vurma, bağırma, ağlama krizine girme gibi davranışların görülmesi son derece olağandır. Vuran ve fiziksel temasta bulunan çocuğa karşı azarlama yöntemi ile değil, sakince konuşarak ve yönlendirmeler yaparak yaklaşmak gerekir. 

2 yaş çocuğu renkleri bilir mi?

2 yaş çocuk, renkleri ayırt etmenin yanı sıra eşleştirme dahi yapabilmektedir. Doğru eğitim yöntemleri ile çocuğun bu yaşta renk, sayı sayma gibi bilgileri öğrenmesi mümkündür. 

2 Yaş Çocuk Eğitim Psikolojisi

2 yaşındaki çocukların zihinsel becerileri de yakından takip edilmelidir. Bu yaş aralığındaki çocuğun eğitsel gelişimi önem arz etmektedir. 2 yaş çocuk eğitim psikolojisi de bu nedenle sıklıkla araştırılmaktadır.

2 yaşındaki çocuğun eğitimi nasıl olmalı?

Çocuğa eğitim verirken zihin gelişme hızı ve kapasitesi düşünülerek hareket edilmelidir. Evde aktiviteler düzenlemek, sabırlı ve sakin olmak eğitim süreci için son derece önemlidir. 

2 yaş çocuğu neler çizebilir?

2 yaşındaki çocuğun yatay çizgi, daire ve hatta T ve V harflerini çizebilmesi mümkündür. Bu yaşta çizdiklerini anlamlandırmaya başlayan bebeklerin karmaşık çizgilerle şekilleri tanımaya başlaması mümkündür.

2 yaşındaki çocuğun zeka gelişimi için ne yapmalı?

Çocuğun zeka gelişimini desteklemek için oyuncaklardan ve aktivitelerden faydalanılabilmektedir. Şekiller, renkli çubuklar ve fasulyeler de ebeveyn kontrolünde kullanılabilmektedir.

2 yaş çocuğu kaça kadar sayabilir?

Bu yaş aralığındaki çocukların anlayarak 2’ye veya 3’e kadar sayması mümkündür. Bazı çocukların 10’a kadar da sayabildiği görülebilmektedir, ancak bu sayma işlemi anlamaktan öte ezber üzerine olmaktadır. 

2 yaşında bir çocuğun üstün zekalı olduğu nasıl anlaşılır?

Çocuğun üstün zekalı olup olmadığını anlamak için bir uzman görüşüne ihtiyaç duyulmaktadır. Çocukta üstün zeka belirtisi olarak görülen davranışlar her zaman üstün zekaya işaret etmediği için bu noktada nihai değerlendirmeyi ancak bir uzmanın yapması gerekir. Karar, testlere ve davranış incelemelerine bağlı olarak verilmektedir.

2 Yaş Sendromlu Çocuk Psikolojisi

Çocukların gelişim süreçlerindeki en zorlu dönemlerden birisi de 2 yaş sendromudur. Ebeveynlerin zorlandığı ve sık sık sorguladıkları 2 yaş sendromunu sağlıklı bir şekilde atlatabilmek de çocuğun gelişimi açısından önem arz etmektedir. 

2 yaş sendromunda ebeveyn nasıl davranmalıdır?

2 yaş sendromu sırasında ebeveynin bebeğe kızma, sitem etme gibi yaklaşımlarda bulunmaması önem taşımaktadır. Yönlendirici, konuşmaya ve sağlıklı bir iletişim kurmaya odaklı  hareket etmek gerekmektedir. 

2 yaş sendromu ne zaman biter?

2 yaş sendromunun 18 aylıkken başlayıp 42 aya kadar uzayabilen bir süreçtir. Bu sendromun en geç 3.5 yaşında bitmesi beklenmektedir.

2 yaş çocuğu neden hırçındır?

Bu yaş aralığındaki çocuklar, sendromdan kaynaklı olarak sinirli olabilecekleri gibi hastalık, ateşlenme, diş çıkartma gibi sebeplerle de huysuz ve hırçın olabilmektedir. Huy değiştirme dönemi olarak da anılan bu dönemde çocuğun agresif tavırlarını gözlemlemek mümkündür. 

İlgili Yayınlar

Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

4 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

6 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

10 Yaş çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

Ergenlik Öncesi Psikolojisi Sık Sorulanlar

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣