10 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

10 Yaş Çocuk

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Çocukluk yıllarının hemen her biri farklı bir psikoloji ile geçmektedir. Özellikle ergenliğe giriş öncesindeki son durak olarak da nitelendirilen 10 yaş, son derece kritik geçmektedir. 10 yaş çocuk psikolojisi doğru yönlendirilmediği takdirde ergenlik döneminde problemlere neden olabilmektedir. İşte bu yaş aralığı ile ilgili en çok sorulanlar!

10 yaş hangi dönem?

7-11 yaş aralığı, ikinci çocukluk dönemi olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde çocukların ergenlik öncesindeki gelişmeleri yaşadığı görülebilmektedir. Ergenliğin hemen öncesini kapsadığı için zorlayıcı bir dönemdir.

9-10 yaş çocuk psikolojisi nedir? Çocuğa nasıl davranılmalıdır?

Gelişimini pekiştirmiş ve bir benlik algısı yaratmış olan 9-10 yaş aralığındaki çocuklara saygı ile yaklaşılması son derece önemlidir. Mahremiyetlerine saygı duyulması, konuşurken dinlendiklerinin hissettirilmesi onlar için bir hayli önemlidir. Özellikle ebeveynler, çocuğun sergilemesini istediği davranışlarda bir numaralı örnek ,rol model olduğunu unutmadan ilerlemelidir. 

Çocukların ergenlikten bir iki yıl öncesini kapsayan bu dönemde gelişimi destekleyici ve yapıcı tavırlarla ilerlemek gerekmektedir. Çocuğun ergenliğe girişini zorlaştırmamak ve bu süreci daha kolay atlatmasını sağlamak için cinsellik konuşmalarının yapılması, vücuttaki değişimlerin sebeplerinin ve neler olacağının anlatılması önemlidir.

10 yaşındaki çocuğu nasıl disipline edebilirim?

Çocukların en asi dönemleri olan ergenlik öncesinde isyan duygusunun kabardığı görülebilmektedir. Bu yaş, temelde bir geçiş yaşıdır ve çok fazla krizi beraberinde taşımaz. Ancak ergenlik öncesi hormonal değişimler çocuğun agresif olmasına sebep olabilir. Bu nedenle çocuğa olabildiğince sakin bir şekilde yaklaşılmalıdır. 

10 yaşındaki çocuğu disipline etmek için onunla birebir iletişim kurmak gerekir. Gerektiğinde fikrini almak, dinlemek ve gerekçelerle konu ile ilgili açıklamalar yapmak önemlidir. Çocuğa aksi bir şekilde yaklaşıp kendisini tamamen iletişime kapatmasına izin verilmemelidir. Aksi durumda çocuk ergenliğe giriş öncesi travmatize olarak ergenlik sırasında bu içe kapanıklığı çok daha yoğun yaşayabilmektedir.

10-12 yaş grubu çocuklarının psikolojik özellikleri nelerdir?

Ergenliğe girişin hemen öncesi olan bu dönemde çocukların daha içe dönük, titiz ve meraklı oldukları görülebilir. Psikolojik olarak çok daha hassas olan çocuklar, alınganlık ve özgüvensizlik gibi olumsuz psikolojik durumları bu dönemde sık sık yaşayabilmektedir. 

Depresyona girmeye ve iletişim kanallarını kapamaya meyilli oldukları da görülebilmektedir. Ebeveynlerin dönemi psikolojik olarak hasarsız atlatmak adına bu duruma dikkat etmesi ve çocuğu zorlamadan farklı konularda konuşmaya teşvik etmesi, çocuğa destek olması gerekmektedir. Çocuğun aşırı içine kapandığı durumlarda bir uzman desteği almaktan da kaçınılmamalıdır.

10 Yaş Sendromu Psikolojisi Sık Sorulanlar

Her yaşın ayrı bir sendromu bulunmaktadır. 10 yaş, diğer yaşlara göre sakin geçse de sendromlara yatkın bir yaş olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle de süreci doğru yürütmek önemlidir. 

10 yaş erkek çocuğuna nasıl davranmalıyım?

Ergenliğe giriş eşiğinde olan erkek çocukları bu dönemde çok daha hassas ve tedirgin olmaktadır. Mahremiyet onlar için son derece önemlidir. Henüz çözümleyemediği değişimleri paylaşmak adına çocuğu zorlamadan teşvik etmek, bir arkadaş gibi yaklaşmak etkili olmaktadır. Ancak çocuğun konuşmak istemediği hiçbir konuda zorlanmamasına veya imada bulunulmamasına özen göstermek gerekmektedir. 

9-10 yaş gelişim özellikleri nelerdir?

Bu dönemde gelişim hem psikolojik hem de fizyolojik olarak hızlı ilerlemektedir. 9-10 yaş; ergenlik öncesi ikincil çocukluk dönemi olmasıyla çocuğun benlik kazancını sağladığı önemli bir dönemdir. Erkek çocuklarda da kız çocuklarda da yavaş yavaş kıllanmalar, tomurcuklanmalar bu yaşta başlar.

Kendi kendine çalışma ve öğrenme, soyut-somut ayrımında bulunarak anlamlandırma gibi beceriler bu yaşta oturur. Gelişime boy uzaması gibi fiziksel değişimler de eşlik edebilmektedir.

10 yaş erkek çocuğu sendromu nasıl geçer?

Ergenliğin hemen öncesi olan bu dönemde yoğun bir sendrom yaşanabilmektedir. Bu sendromu sağlıklı atlatabilmek için otokontrol önemli bir etkendir. Ebeveynlerin çocuğa kendini frenlenme ve kontrol etme becerisini kazandırması sendromun şiddetinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. 

Sendrom doğru yönetilmediği takdirde ergenliğe giriş ile birleşerek daha uzun yıllara yayılan bir karmaşaya sebep olabilir. Bu nedenle de gerekli görüldüğünde bir uzman desteği almak son derece önemlidir.

10 yaş sendromunda çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

Olabildiğince sakin bir şekilde iletişim kurmak, anlaşıldığını hissettirmek çocuğa kendisini daha rahat hissetmesi için yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bağımsızlık arayışında olan çocuğa biraz alan tanımak onun kendini özgür hissetmesini sağlayarak süreci daha kolay bir hâle getirecektir. 

İlgili Yayınlar

  • Ergenliğe Giriş Dönemi Psikolojisi Sık Sorulanlar

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣