Klinik Psikolog ve Psikolog Farkı

Klinik Psikolog ve Psikolog Farkı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde terapi oldukça etkili bir yöntemdir. İlaçlara ek olarak veya doğrudan uygulanan terapi için bir uzmandan yardım almak gerekmektedir. Yardım almak için psikolog mu yoksa klinik psikolog mu tercih edilmeli, sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Bu noktada doğru kararı vermek için klinik psikolog ve psikolog farkı hakkında bilgi edinmek önemlidir.

Klinik psikolog ve psikolog arasındaki başlıca farklar şu şekildedir:

  • Klinik psikolog, lisans ve yüksek lisans veya doktora şeklinde toplamda 6 yıllık üniversite okunmasını gerektirirken; psikolog olmak için 4 yıllık Psikoloji mezunu olmak yeterlidir. 
  • Klinik psikoloji, uygulamaya yönelik psikoloji alt dallarından birisidir. Psikoloji ise doğrudan bölümün kendisini okuyarak elde edilen ve daha teorik kalan bir bölümdür. 

Her iki meslekte de hedeflenen hasta sağlığını ve psikolojisini daha iyi bir noktaya getirmek, iyileştirmektir. 

Psikolog Kimdir?

Üniversitelerin Fen Edebiyat fakültelerinin Psikoloji Bölümü mezun olmuş kimselere psikolog denmektedir. Bu meslek grubunun başlıca görevi davranış terapisi gibi farklı alanlarda gelişim göstererek uygulamalı çalışmalar sergilemektir. Mesleği icra etmek için psikolog derecesi yeterli olsa da yüksek öğretim fırsatları ile gelişip klinik ve uzman psikolog derecelerine çıkmak da mümkündür. 

Klinik Psikolog Kimdir?

4 yıllık psikoloji eğitimi üzerine 2 yıllık master eğitimi almış olan kimselere klinik psikolog denmektedir. Klinik psikolog; ruhsal bozukluklar, psikolojik testler ve terapi yöntemleri, tanısal değerlendirme gibi görevleri yerine getirmektedir. Yüksek lisans tezi ile eğitimini tamamladıktan sonra staj+tam zamanlı işlerle alanda kendisini geliştirir.

Psikolog Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Klinik psikolog olarak çalışabilmek için kişide sahip olması beklenen bazı özellikler bulunmaktadır. Öncelik sakinlik ve dinleme yetisinin gelişkin olmasıdır. İyi bir klinik psikoloğun, danışanlarına, anlaşıldıklarını ve birinin onları dinlediğini hissettirmesi gerekmektedir. 

Empati yeteneği de klinik psikolog olmanın gerekleri arasında yer almaktadır. Danışanın verdiği reaksiyonları anlamlandırmak ve tedaviyi doğru şekilde yönlendirmek için direnç de önemlidir. 

Eleştirellik, analitik bakış bir klinik psikologda olmazsa olmaz özelliklerdendir. Son olarak bir klinik psikologda olması beklenen özelliklerden olan etkili iletişim becerileri de tedavinin sağlıklı ilerleyebilmesi için mühimdir.  Psikolog ve klinik psikolog farkı olsa da bu özellikler iki meslek grubu için de sahip olunması beklenen ortak niteliklerdir.

Klinik Psikologların Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Klinik psikologların pek çok görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Başlıca klinik psikolog görevlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Psikolojik ve davranışsal sorunların tespitini yaparak doğru bir tedavi planı çıkartmak,
  • Terapötik süreçleri geliştirip korumak,
  • Danışanlarla düzenli görüşme sağlayarak tedavi sürecini yürütmek,
  • Hasta durum takibini yaparak gerektiğinde psikiyatri bölümü ile iş birliği içerisinde çalışmak,
  • Mülakat, psikometrik test gibi yöntemlerle danışanların durum ve davranışlarını değerlendirerek plan oluşturmak,
  • Danışan mahremiyetini ve ilgili dosyaları, verileri KVKK gereğince saklamak, hasta gizliliğine sadık kalmak,
  • Hastalığın boyutuna ve danışanın tavırlarına göre gerekli durumlarda doğru bölümlere yönlendirmelerde bulunarak farklı bölümlerle (psikiyatri, nöroloji gibi) iş birliği içerisinde çalışmak.

Sık Sorulan Sorular

Klinik psikolog ilaç yazar mı?

Ana eğitime ek olarak 2 yıllık master eğitimi alan klinik psikologlar, ilaç yazma yetkisine sahip değildir. Psikologlardan daha uzun bir eğitim almış olsalar da klinik psikologlar doktor olmadıkları için ilaç yazamazlar. Ancak bir psikiyatr ile iş birliği içerisinde çalışarak ilaç yazımında yönlendirme yapabilir, mutabakat kurabilirler.

Klinik psikolog ne tür hastalıklara bakar?

Klinik psikologlar ilaç tedavisi gerektirmeyen yahut ilaç tedavisine ek terapötik bir tedavi gerektiren hastalıklarla ilgilenmektedir. Depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıklar buna örnektir.

Uzman klinik psikolog nasıl olunur?

Uzman klinik psikolog olmak için öncelikle kişilerin doğru bir eğitim süresini geride bırakması gerekmektedir. 4 senelik Psikoloji eğitimine ek 2 yıllık master eğitimi alınması ve tez sunulmasıyla klinik psikolog olunabilmektedir. 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣