6 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

6 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Benmerkezci gelişimin en önemli evresi olan 6 yaş, çocuğun bireyselleştiği ve özgüvenini kazandığı yaştır. Gelişimi ve motor becerileri desteklenen çocuğun, okula geçiş ve topluma karışma noktasında 6 yaş çocuk psikolojisi çok önemlidir.

6 yaş, çocuğun bağımsızlığını kazanmaya başladığı bir dönemi kapsar. Bu dönemde çocuklar son derece kolay bir şekilde motive olurlar. Kesme, yapıştırma gibi el işçiliği gerektiren işlere ve dramaya yatkınlık gösterirler. Daha farklı pek çok gelişim göstergesini içerisinde barındıran 6 yaş psikolojisine dair sık sorulanlar şu şekildedir:

6 yaş çocuğu neler yapar?

6 yaşındaki çocuklar, fallik dönemden çıkış ve okul başlangıcı ile birlikte büyümenin farklı bir evresine geçiş yaparlar. Bu dönemde çocukların sorumluluk alma duyusu gelişir, somut düşünceler hakimdir. İyi kötü kavramlarını ayırabilir ve basit matematik işlemlerini gerçekleştirebilir. Bu noktada çocuğun gelişiminin bir hayli ileri olduğu görülebilmektedir.

6 yaşındaki çocuğa nasıl davranmalıyız?

Çocuklar bu yaşlarında beğenilmekten, ilgi görmekten ve sorularının yanıtlanmasından hoşlanırlar. Aynı zamanda ayrı bir birey olduklarının farkında olduğunuzu belli etmeniz de onları mutlu etmektedir. Çocukların gelişim evrelerinin tümü çok önemli olsa da somut düşünme, basit işlemleri yapma ve iyi-kötü gibi basit ayrımları yapabilme gibi süreçler için bu yaşını sağlıklı atlatması önemlidir. Somut gerçeklikle ve değişik bilgilerle zihni donatmak için en önemli dönemdir.

6 yaş sendromu belirtileri nelerdir?

6 yaş sendromu belirtileri şu şekildedir:
* Asi ve saldırgandır, 
* Kendi istekleri ön plandadır, ebeveyn yönlendirmesinden hoşlanmaz,
* Kalabalık gruplar hâlinde oynamaktan keyif alır, yalnız oynamak istemez,
* Eşya paylaşımına kapalıdır,
* Benmerkezci bir düşünce tarzına sahiptir,
* Eleştiriye kapalı ve çok daha kırılgandır. Kendisi hakkında yapılan yorumlar onu kolayca ağlatıp öfkelendirebilmektedir.

6 Yaş Çocuk Eğitim Psikolojisi

Çocukların bu dönemde doğru yönlendirilmesi eğitsel açıdan çok önemlidir. Doğru gelişimin sağlanabilmesi ve çocuğun ileriki dönemlerde problem yaşamaması için 6 yaş çocuk eğitim psikolojisine dair merak edilenlerin üzerinde durulmalıdır.

6 yaş çocuğu nasıl eğitilir?

6 yaşındaki çocuğu eğitmek için özellikle ince ve kaba motor becerilerini dikkate alarak bir program çıkartmak gerekmektedir. Benlik duygusunu keşfeden ve kendilerinin bağımsız bir birey olduklarını hissetmeye başlayan çocuklar, bu dönemde sevginin yanında fikirlerine saygı duyulmasını da beklerler. Övülmekten keyif alırlar fakat eleştirilmek onlar için son derece yaralayıcıdır. Bu nedenle eğitim süresince eleştirmek yerine yönlendirmelerle çocuğun gelişimi desteklenmelidir. 

6 yaş çocuğu kaça kadar sayabilir?

Bu yaş aralığındaki çocukların takılmadan ve arada sayı atlamadan 20’ye kadar sayabilmeleri mümkündür. Ayrıca bu çocuklar, 1-5 arasındaki rakamlar, yazım şekillerini kopyalayarak yazabilmektedir. 

6 yaş çocuğu neler yapabilir?

6 yaşındaki çocuğun yapabileceklerini şu şekilde sıralamak mümkündür:
* Kendi etrafında tam tur döner,
* Kesme, yapıştırma gibi basit işleri gerçekleştirir, 
* Tek ayak üzerinde 10 saniyeye kadar düşmeden durur,
* İsmini ve 1’den 5’e kadar sayıları kopyalama yetisi geliştirir,
* Haftanın günlerini bilip sırayla sayar,
* Okuma-yazmaya başlar,
* Yaşadığı sokak ve semtin adını ezberden söyler,
* Mevsimlik kıyafet seçimini doğru bir şekilde yapar (genel olarak kıyafetlerini kendisi seçer),
* Olayları oluş sıralamasına sokar,
* Sağ-sol ayrımını yapar.

6 yaş çocuğa neler öğretilmelidir?

Bu yaştaki çocuğa yalnızca okul bazında değil, günlük yaşamla ve davranış biçimleri ile ilgili de detaylı bir eğitim vermek gerekmektedir. Eşyalarını düzenli kullanma, ev işlerine katkı sağlama, büyüklerine saygı duyma, arkadaş ve kardeşleri ile iyi anlaşma gibi davranışlar, çocuğa özellikle bu dönemde kazandırılmalıdır. Sorumluluklarını bilme, toplu yaşama katılma ve doğa sevgisi de bu yaşta aşılanmalıdır.

İlgili Yayınlar

Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

2 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

4 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

10 Yaş çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

Ergenlik Öncesi Psikolojisi Sık Sorulanlar

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣