4 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

4 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Çocukların yaş aralıklarına göre psikolojik farklılıklar göstermesi mümkündür. Gelişimin fallik döneme geçiş kısmı olan 4 yaş da çocuk psikolojisinin zorlayıcı bir dönemidir. Anne ve babalar, bu dönemde çocuklarının psikolojilerini yakından takip etmeli ve ters eylemler gördüklerinde bir uzmana başvurmalılardır. 

4 yaş çocuk psikolojisi ile ilgili ebeveynlerin merak ettiği ve araştırdığı konular bulunmaktadır. İşte 4 yaş çocuk psikolojisi sık sorulanlar!

Bu dönemde çocukların korkuları nelerdir?

Çocuklar 4 yaş döneminde değişikliklerden, rutinlerinin dışına çıkmaktan korkar ve rahatsızlık duyarlar. Örneğin, sakallı bir babanın sakalını kesmesi 4 yaşındaki çocuğunu korkutmaktadır.

Fallik dönem nedir?

Cinsel organ dönemi olarak da bilinen fallik dönem, çocukların kendi vücutlarını keşfettikleri 2-3 yıllık bir süreçtir. Bu dönemde çocuk cinsel organını, cinsel farklılıklarını ve karşı cinse duyulan sevgiyi keşfetmektedir.

4 yaşındaki çocuğum sözümü dinlemiyor ne yapmalıyım?

Sakin fakat kararlı bir tavırla yaklaşmak çocuk üzerinde etki bırakmayı sağlayacaktır. Aynı zamanda çocuğu kendisini ifade etmeye teşvik etmek de iletişimi iyileştirmekte etkili olmaktadır. 

Bu dönemde neden özellikle arkadaşlarına karşı kötü sözler kullanma eğilimleri vardır?

Çocuklar yalnızca öfkelerini yansıtmak için değil, aynı zamanda dikkat çekmek ve ilgiye ihtiyaç duymak gibi gereksinimlerle de arkadaşlarına kötü sözler söyleme eğiliminde olmaktadır. Arkadaşlarına gösterilen ilgi de çocuğu rahatsız edebildiği için kötü sözler söyleme davranışının buna bağlı olarak geliştiği de söylenebilir.

4 yaş çocuğun dikkat eksikliği nasıl anlaşılır?

Çocuklar gelişme süreçlerinde dikkat dağınıklığı yaşayabilmektedir. Bu hemen her çocukta görülen bir durumdur. Çocuğun çok fazla şeyi aynı anda öğrenme isteği ve dünyayı tanıma arzusu buna sebep olmaktadır.

4 yaş çocuğun zeka gelişimi için neler yapılmalıdır?

4 yaşındaki çocuğun zeka ve hafıza gelişimini sağlayacak aktivitelerin yapılması önemlidir. Kart, eşleştirme ve bulmaca gibi oyunlarla gelişim desteklenebilmektedir. Ayrıca çocuğa  kısa ve basit hikayeleri okumak da zihinsel gelişimi desteklemektedir. 

4 Yaş Sendromu Çocuk Psikolojisi

Fallik dönem olarak da bilinen 4 yaş çocukluk sendromu, çocukların kendilerini huysuz ve huzursuz hissetmelerine sebep olmaktadır. Çocuklar bu dönemde meraklı, dik başlı ve öfkeli bir ruh hali içerisine girebilmektedir. Cinsel organı tanıma güdüsü ve cinsellik duygusu, karşı cins ayrımı bu yaşta ortaya çıktığı için çocukta utangaçlık, çekingenlik de görülebilmektedir. 

4 yaş sendromu ne demek?

4 yaş sendromu, çocukların kendilerini tanırken çevrelerine karşı davranışlarını farklılaştırdığı bir dönemdir. Bu dönemde ebeveynler çocuklarını tanımakta güçlük çekmektedir. Fallik dönemin başlangıcı olan ve psikoseksüel gelişim evrelerinin üçüncüsü olan bir süreçtir.

4 yaş sendromu belirtileri nelerdir?

Çocuğun sık sık hayır demesi, eski davranışlarını tekrarlamak yerine çok daha farklı davranışlar sergilemesi, sürekli soru sorması ve farklı ilgi alanları edinmesi bu sendromun en ayırt edici özelliklerindendir. Hayali arkadaşlar bu dönemde ortaya çıkmaktadır. Sır saklama ve yalan söyleme, ağlama krizleri gibi belirtiler de 4 yaş sendromuna işaret etmektedir. 

4 yaşındaki çocuğun davranışları nasıl olmalı?

Çocukların davranışları dönemsel olarak farklılık gösterebilmektedir. 4 yaş döneminde en çok; huysuz, yalan söylemeye meyilli, sürekli sorular sorup dünyayı keşfeden çocuklarla karşı karşıya kalınır. Çocukta değişikliklere bağlı tedirginlik ve korkaklık da görülebilmektedir.

4 yaş sendromu nasıl atlatılır?

4 yaş sendromunu sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için çocukla doğru iletişim kurulduğundan emin olunmalıdır. Çocukla kızmadan konuşarak ve onu doğru aktivitelere yönlendirerek sendromun hafif atlatılmasını sağlamak mümkündür. Bu noktada özellikle de ebeveynlere büyük iş düşmektedir. 

İlgili Yayınlar

Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

2 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

6 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

10 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

Ergenlik Öncesi Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣