Göz İçi Lens Tedavisi

Göz İçi Lens Tedavisi

Göz içi lens tedavisi, katarakt tarzı göz hastalıklarının tedavisinde uygulanan iyileştirici bir tekniktir. Bu teknik, gözün içerisindeki doğal lenslerin bozulması sonucu, bozulan lenlerin yerine akıllı göz içi mercekler yerleştirilmesi prensibiyle uygulanır. Lens kelimesi, göze elle takılan kontakt lenslerle karıştırılmamalıdır. Lens, gözün arkasında bulunan ve berrak yapısıyla gözün içerisine gelmekte olan ışığın kırılarak, retinaya iletilmesi ve gözün görme görevini yerine getirmesini sağlayan yapıdır.

Göz İçi Lens Nedir?

Göz içi lens implantı, gözün doğal lensinin yerine takılan ve gözünüzün görüntüyü odaklama işlevini gerçekleştirmesini devam ettiren bir protezdir. Akıllı göz içi mercekler, tıpkı doğal lensler gibi, ışığın gözün içine alınmasını ve görme işlevinin yerine getirilmesini sağlarlar.

Önceki yıllarda katarakt hastaları tedavi edilirken, gözün kendi doğal lensi çıkarılır ve yerine yakını ya da uzağı net görmek için tasarlanmış olan tek odaklı lensler yerleştirilirdi. Bu tedavi yöntemiyle tedavi olan hastalar, ömürlerinin sonuna kadar yakın ya da uzağı görmelerini sağlayacak olan gözlükler kullanırlardı. Akıllı lens kullanımıyla birlikte, hastalar ameliyat sonrasında hem yakını hem de uzağı olabilecek en doğal seviyede görmeye başlarlar. Akıllı lens uygulaması ile, hastaların gözleri iki ve hatta üç odaklı görüşe sahip olurlar.

Akıllı lens operasyonu geçiren bir hasta, gözlük takmadan kitap okuma, film izleme ya da uzaktaki yazıları okuyabilme yeteneğine sahip olur. Bu lenslere trifokal lens adı da verilmektedir.

Göz İçi Lens Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Akıllı lens ameliyatı, gözün içerisinde doğuştan bulunan lensin bazı sebeplerle berrak yapısını kaybetmesi veya işlevsel olarak görevini yerine getirememesi sonucunda yapılır. En çok kullanıldığı hastalık, katarakt hastalığıdır. Katarakt tedavisi, eski berrak yapısını kaybeden lensin gözden çıkarılması ve yerine akıllı lens takılmasıdır. Bu lens oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ameliyat sonrası hasta, hayatının sonuna kadar bu suni lensle yaşayacaktır.

Akıllı Göz İçi Mercekler Nasıl Çalışır?

Akıllı lensler, göze uzak, orta ya da yakın mesafeden gelen giriş yapan ışığın kırılması ve retinaya aktarılmasını sağlar. Akıllı lens denmesinin sebebi, üç mesafe aralığı için de maksimum seviyede görüş yeteneği sunmasıdır. Günümüz teknolojisinin son örneği olan akıllı lens tedavisi, hastaların kontakt lens ya da gözlük gibi ürünleri kullanmak zorunda kalmamasını sağlar. Akıllı lensler, aynı reçete ile yazılan gözlüklerde olduğu gibi, sadece size özel olarak tasarlanır. Akıllı lensin amacı, hastanın en üst seviyede görüş yeteneğine sahip olmasıdır.

Akıllı Lens Taktırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemen hemen her teknoloji ürününde olduğu gibi, akıllı göz içi mercekler için de belli başlı seçim faktörleri vardır. Eğer diyabetik retinopati, glokom, diyabetik maküla ya da maküler dejenerasyon şeklindeki göz hastalıklarına sahipseniz, göz içi lens tedavisi sizin için uygun olmayabilir. Bu tarz göz hastalıkları, göz içi lens tedavisi sonrası lensin uyumsuzluk yaratmasına neden olabilmektedir. Eğer bu tarz hastalıklara sahipseniz, doktorunuz ile görüşmeli ve size uygun olan diğer tedavi seçeneklerini değerlendirmelisiniz.

Göz İçi Lens Tedavisi Komplikasyonları

Eğer göz içi lens tedavisi olma kararı aldıysanız, aşağıda yer alan komplikasyonlara karşı da önceden hazırlıklı olmanız gerekir.

Işık Fenomeni

Işık fenomeni, akıllı lenslerle bağlantılı bir yan etki örneğidir. 3 mesafeden de gelen ışığa karşı odaklanma sağlayan lens, yüksek derece görme problemi veya disfotopsi adıyla bilinen ışık olaylarına neden olabilmektedir. Aydınlatmaların az olduğu yerlerde parlamalara ve geceleri ışık kaynaklarının etrafında halolar görmenize neden olabilir. Bu durum, oldukça nadir görülür ve bu yan etkiyi yaşayan hastaların da çok az bir bölümü, ışık fenomenine karşı fazla hassas kalır. Işık fenomeni yan etkisiyle karşılaşan hastaların çok büyük bir bölümü, bu durumu fazla önemsemeden yaşamına devam eder. Işık fenomeni durumuna karşı büyük bir hassasiyet gösteren ve rahatsızlık hisseden hastaların hastaların sayısı çok azdır.

Kontrast Duyarlılığının Azalması

Göz içi lens tedavisi ile ortaya çıkan bir diğer olumsuz durum, görüntü kalitesinin azalmasıdır. Bunun birinci sebebi, hastanın doğal lensi ile katarakt olmadan önceki görüntü kalitesine geri döneceğine fazlasıyla inanmasıdır. İkinci ve aslında tek tıbbi nedeni, çeşitli yerlerden ve uzaklıklardan gelen ışıkların, retinada odaklanma esnasında ayrılmalarıdır. Bu yüzden, görüntü kalitesinden ödün verilerek, ışığın retinada ayrılmasının önüne geçmek gerekir.

Sonuç

Eğer gözünüzde katarakt problemi yaşıyorsanız ve göz içi lens tedavisi için doktorunuz tarafından uygun bir hasta olduğunuz teyit edildiyse, akıllı göz içi mercekler yardımıyla tedavi olmanızda hiçbir sakınca yoktur. Yukarıda yer alan yan etkiler, oldukça az karşılaşılan durumlardır. Öte yandan, bu yan etkilerle karşılaşan hastaların büyük bir bölümü de, bu yan etkileri bir problem olarak görmemektedir. Bulanıklaşan, puslu bir hal alan görme yeteneği yerini, katarakt olmadan önceki yıllardaki gibi keskin bir görüntüye bırakır. Avicenna Ataşehir Hastanesi Göz Hastalıkları uzman hekimleri, göz içi mercek ameliyatı (Akıllı lens ameliyatı) gibi tedavileri başarıyla gerçekleştirmektedir. Hastalar için herhangi bir akıllı lens yaş sınırı bulunmamaktadır. Katarakt, genellikle yaşlı insanlarda görülse de, çocuklarda da görülebilmektedir. Hatta doğuştan katarakt (Konjenital katarakt) olan bebekler de, Avicenna Göz Hastalıkları bölümü tarafından tedavi edilebilmektedir.