Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi, androgenetik alopesi olarak da bilinmektedir. Bu dökülme türü, genellikle genetik nedenlerle gelişmektedir. Çevresel etkilerin ve çeşitli hastalıkların da neden olabileceği kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi, erken teşhis edildiği durumlarda tedavi edilebilir. Tedavide gecikilmesi durumunda, saç ekimi yöntemiyle sorun ortadan kaldırılabilir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Saç Ekimi Merkezi uzmanları, bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi hakkında merak edilenleri anlattılar.

Kadınlarda saç dökülmesi sorunu oldukça fazla görülmektedir. Saç dökülmeleri, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Dökülmenin yoğunluğu ve hızı kişiden kişiye özel olarak değişir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi, hastaların kendilerine özel sağlık durumlarına, mevsim geçişlerine, yetersiz beslenmeye, gebeliğe ya da rutin ilaç kullanımına bağlı olarak görülebilmektedir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi, saçların önden başlayarak arkaya doğru dökülmesidir. Bir başka deyişle, alın çizgisinin geriye doğru çekilmesidir. Bu önden arkaya doğru ilerleyen saç dökülmesi, hastaların dış görünüşlerini olumsuz etkilemekte ve buna bağlı olarak psikolojik problemler oluşturabilmektedir. Bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi sebebiyle çeşitli özgüven problemleri oluşabilmektedir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi sorunu, eğer erken teşhis edilebilirse tedavi edilebilmektedir. Geç kalınmış vakalarda ise, saç ekimi yöntemi ile çözüm bulunabilir.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Neden Olur

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin temel nedeni genetik yatkınlık olmaktadır. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmeleri genellikle menopoz sonrasında görülmeye başlar. Bunun nedenleri, yaşlılığa bağlı olarak hormon seviyelerinin düşmesidir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Bu noktada uzman bir dermatolog tarafından yapılacak incelemelerle, dökülmenin kaynağı bulunabilir. Bayanlarda görülen erkek tipi saç dökülmelerinin genel sebepleri şunlardır:

 • Genetik yatkınlık
 • Hormonel değişiklikler
 • Dengesiz beslenme
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Sistemik hastalık çeşitleri
 • Testosteron fazlalığı
 • Rutin kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Diyet yaparken yanlış uygulamalar yapma
 • Deri hastalıkları
 • Psikolojik problemler, depresyon, stres
 • Hamilelik
 • Mevsimsel değişimler
 • Menopoz
 • Tiroid hastalıkları
 • Saç boyalarının yoğun kullanımı
 • Saç düzleştiricileri ve fön gibi işlemler
 • Sert zayıflama diyetleri
 • Klorlu suya yoğun maruz kalma
 • Saçları bağlarken saçları fazla germek
 • Demir eksiklikleri

Saç dökülmesi yaşadığınızı anladığınızda, bir dermatolog tarafından muayene edilmeniz gerekmektedir. Yapılacak olan muayene ve testlerin sonucunda, hangi türden bir saç dökülmesi yaşadığınız anlaşılacaktır. Her kadının saçları dökülebilir. Fakat, bunun erkek tipi saç dökülmesi olup olmadığına dair net bir bilgi gerekir. Bu bilgiyi hastalara ancak doktorlar sunabilirler. Kadınların, saç dökülmesine karşı hızlı hareket etmesi, hem dökülmeyi durdurmaya hem de kalan saçların güçlenmesine neden olacaktır.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Görüntüsü

Kadınlarda ortaya çıkan erkek tipi saç dökülmeleri aniden gelişmemektedir. Belli bir zaman saçlar dökülmez, daha çok büyüme hızı yavaşlar. Zamanla büyüme hızı ön bölgelerde neredeyse durma noktasına gelir ve dökülme başlar. Androjenik alopesinin genetik ve hormonal olmak üzere iki temel nedeni bulunmaktadır. Zamanla değişen hormonlar, kıl çaplarını küçültür, kıl boyunun kısalmasına neden olur ve kıl renkleri açılmaya başlar. Saç telleri incelir ve zayıflama gösterir.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi başlangıcıyla birlikte, hastaların saç telleri kolay kırılır hale gelir. İlerleyen zamanlarda kıl kökleri ölebilir, seyrekleşme başlayabilir. Normal bir kadının günlük 100 saça kadar saç dökmesi normal kabul edilir. Bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi beraberinde çok daha fazla sayıları getirmektedir. Bunun yanında, dökülen bölgelerde yeni saçlar çıkmıyorsa, kellik sorunu başlamış demektir. Saçların tepe bölgesine doğru gerilemeye başlaması, kadınlarda ciddi psikolojik problemlere neden olabilmektedir. Öte yandan bazı kadınlarda, erkeklerde sık görülen tepe bölgesi açılması durumuyla da karşılaşılabilir. Kadınlarda tepeden saç dökülmesi başlangıcına karşı, hızlı bir tutum sergilemek ve tedaviyi geciktirmemek çok önemlidir.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi ve Erkek Tipi Saç Dökülmesi Farkları

Erkeklerin saç dökülmeleri, genellikle kafanın ön bölgesinden başlar. Ön taraftaki saç çizgisi zamanla geri gider. Ön saç çizgisi büyük bir M harfi görüntüsüne ulaşabilir. Zamanla ön saç çizgisi tepe bölgesine kadar ilerler. İlerleme çoğu hastada bu noktada dursa da, bazı insanlarda ense bitimine kadar da ilerleyebilmektedir. Fakat bu durum nadir görülür. Erkek tipi saç dökülmesinde kulak bölgesinde çok az saç kalana kadar saç dökülmesi devam edebilmektedir.

Kadın tipi saç dökülmesi, genel olarak saçın her tarafında olmaktadır. Kadınlarda ilk olarak ön saç çizgisiyle başlayan dökülme, tepe bölgesinde dökülme başlamasıyla devam eder. Kadınların tüm saçlarının dökülmesi oldukça zordur. Fakat, genel olarak tüm saçlarında incelme ve zayıflık oluşabilir. Bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi teşhisinde dermatolog muayenesi, genetik yatkınlık ve detaylı testler, tanı konabilmesi için yeterli olmaktadır.

Kadınlarda saç dökülmeleri kendi içinde üç farklı tipte seyreder.

 • Tip 1: Kafanın çevresinde ortaya çıkan hafif zayıflamalar ve güçsüzlükler
 • Tip 2: Ön saç çizgisi gerilemesi başlar ve çevresel incelmeler yoğunlaşır
 • Tip 3: Tepe bölgesi daha fazla açılır ve saç kılları büyük oranda zayıflar

Kalıtsal Nedenler Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Yapar Mı?

Saç dökülmesinin ailelerden çocuklara geçtiği bilinen bir gerçektir. Fakat bu geçişte çok sayıda farklı genetik kural vardır. Anne ve babadan çocuğa geçen kalıtımsal nedenler, her zaman anne ve babadan kaynaklı olmayabilir. Yani, anne ve baba gür saçlara sahipken, çocukta saç dökülmesi görülebilir. Kadınlarda saç dökülmesi problemi, çeşitli psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Böyle durumlarda iyi bir psikolojik destek almak faydalı olacaktır. Annenin, babanın ya da diğer akrabaların saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalmış olması, çocukların da risk altında olduğunu göstermektedir. Erkek tipi saç dökülmesi kadınlarda bu nedenlerle görülebilmektedir. Kadınlarda saç seyrelmesi sıklıkla genetik sebeplerle ortaya çıkmaktadır.

Diğer Nedenleriyle Bayanlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Bayanlarda erkek tipi saç dökülmesinin gebelik ya da menopoz gibi tamamen kadınsal nedenleri de olabilmektedir. Tiroid bezi problemleri, hormonal değişimler, endoktrinolojik sorunlar veya hormonları etkileyen bir tümörden kaynaklı olarak saç dökülmesi başlayabilir. Ani duygusal değişimler, stres, travmatik bir olay yaşama ve sevilen birinin kaybı gibi nedenlerle de saç dökülmesi yaşanabilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Hangi Yaşlarda Başlar?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi genellikle orta yaşlardan önce görülmemektedir. Kadınlar, gençlik dönemlerinde saç kaybı yaşamaya meyilli değillerdir. Çoğu kadın, ömürlerinin sonuna kadar gür saçlarla yaşar. Fakat bazı nedenlerle kadınlarda saç dökülmesi problemi baş gösterebilir. Böyle durumlar sıklıkla, 50’li yaşlardan sonra görülür. 18 yaşının altındaki bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi durumuyla karşılaşmak, ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Eğer beklenmedik erkenlikte ve yaşlarda saç dökülmesi yaşıyorsanız, bir dermatolog hekime muayene olmanız gerekmektedir. 20’li yaşlarda bir kadınsanız ve saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kaldıysanız, Avicenne Ataşehir Hastanesi Avicenna Saç Ekimi Merkezi gibi bir merkeze danışarak, saç dökülmenizi durduracak çeşitli tedavi tekniklerinden sizin için uygun olanı seçebilirsiniz. Doğru tedavinin seçimi için, saç ekimi uzmanı ile karşılıklı karar almanız gerekir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi tedavisi, erken teşhis ile mümkündür. Geç kalınan vakalar için safir FUE saç ekimi tavsiye edilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi nasıl anlaşılır?

İlk olarak başın ön bölgesinde saçlar kaybetmeye başlanır, önce tepe noktası sonrada alın bölgesi açılır. Bu tip dökülmelerde ense bölgesindeki saçlar ya çok az miktarda dökülür ya da hiç dökülmez.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi önlenebilir mi?

Son dönemlerde yapılan araştırmalar saç dökülmenin önlenebilir olduğunu gösteriyor. Sistematik kan tahlillerinde alopesi etmeni bulunur ve ona göre bir tedbir alındığında dökülmenin önüne geçilir.

Bir kadının saçları neden dökülür?

Demir eksikliğine bağlı kansızlık çekilmesi, hormonal dengesizlikler, tiroit hormonu sorunları, stresli bir hayat, hamilelik, doğum sonrasında yaşananlar, emzirme dönemi, doğum kontrol hapı kullanımı ve menopoz süreci gibi nedenlerden dolayı dökülür.

 

Avicenna Hastanesi Saç Ekimi Uzman Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.