Bebeklerde Bt Anjiyo: Nedir? Nasıl Yapılır?

bebeklerd bt anjiyo öncesi anjiyo olacak kız çocuk

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bebeklerde bt anjiyo uygulaması, yeni doğan ve çocuklarda bilgisayarlı tomografi aşamaları farklı bir sürece sahiptir. Yetişkinliğe ulaşmamış bireylerde anjiyografi süreci hakkındaki tüm detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bt Anjiyo Nedir?

Bt anjiyografi uygulaması, kan damarlarının görüntülenmesi için X-ışını kullanılan son teknolojilerden biridir. Vücuttaki kan damarlarının net görüntülerini hızlı ve ağrısız şekilde elde etmeyi sağlamaktadır. Bilgisayarlı tomografi anjiyo uygulaması sayesinde üç boyutlu görüntüleme yapılabilmektedir. Yuvarlak bir tarayıcı cihaz ve içerisinde bulunan masa sayesinde işlem gerçekleştirilmektedir. Operasyonun başlamasıyla birlikte kan damarlarının birçok açıdan birden fazla görüntüsü çekilerek, bt taraması gerçekleştirilmektedir.

Vücuttaki kesitlerin birleştirilip tanı ve teşhisin sağlandığı uygulama, kontrastlı madde kullanılarak da yapılabiliyor. İyotlu kontrast tomografi olarak bilinen bu uygulamada, koldan anjiyo veya kasıktan anjiyo yapılarak bu bölgeden boya akışı sağlanmaktadır. Kontrastlı madde kullanımı sonucunda kan damarları çok daha parlak ve aydınlık görülmektedir. Bt anjiyo uygulaması, doktorunuzun uygun görüldüğü durumlarda uygulanabilmektedir Genellikle 50- 60 yaş aralığındaki kişilerde teşhis amaçlı kullanılırken, daha küçük yaşlarda yani bebek ve çocuklarda anjiyo için de tercih edilebilmektedir. Çocuklarda ve bebeklerde anjiyo işlemi süreci hakkında detaylar bir sonraki başlığımızda sizlerle…

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Bebeklerde Bt Anjiyo Nasıl Yapılır?

Çocuklarda ve bebeklerde bt anjiyo işlemi, kan damarlarından bir sorunun şüphesiyle yapılabilmektedir. Kan damarlarının boyutunu inceleyen işlem öncesi ve sonrası hazırlık, çocuk ve bebekler için biraz daha zorlayıcı olabilmektedir.

Bebeklerde bt anjiyo öncesi hazırlık;

 • Çocuğunuzun test öncesinde hazırlığı, ebeveynler ve sağlık görevlilerince yapılmalıdır. Öncelikle operasyona girecek çocuğa test öncesinde olacakların anlatılması, çocuğun operasyon esnasında korkmaması açısından oldukça önemlidir. Operasyon öncesi hazırlık sırasında dikkat edilmesi gereken diğer durumlar arasında;
 • Çocuklarda bt anjiyo işlemi uygulanmadan 6 saat öncesinde katı yiyecek alımı kesilmelidir. Çocuklar bt anjiyo ameliyatı öncesi son 2 saate kadar su gibi berrak içecekler veya hoşaf benzeri sıvılar tüketebilirler.
 • Bebeklerde bt anjiyo işlemi öncesinde, operasyon öncesi son 4 saat anne sütü dahil herhangi bir besin verilmemelidir. Bebeklere operasyon öncesi son 2 saate kadar su verilebilir. Ancak su dışında katı veya yarı katı yiyeceklerin hepsi son 4 saat içerisinde durdurulmalıdır.
 • Bt anjiyo öncesi çocukların sakız, şekerleme gibi yumuşak ve yapılabilecek ürünler vermemelisiniz. Sakızın yutulması gibi istenmeyen durumlarda by anjiyo işlemi ertelenebilir.

Bebeklerde Bt Anjiyo Uygulama Esnasında;

 • Çocuğunuz ve bebeğiniz, bt anjiyo uygulaması için uygulamanı yapılacağı odaya götürülecektir. Odada bt tarama masasına yatırılarak, sakinleşmesi adına sedasyon veya anestezi verilebilir. Sakinleştirici verilmesindeki asıl amaçlardan biri, bilgisayarlı tomografi makinası içerisinde hareketsiz durabilmesi içindir. Çünkü görüntüler çekilirken hareket edilmesi durumunda netlik kaybedilecek ve bt anjiyo doğruluk oranını etkileyecek sonuçlar ortaya çıkabilir.
 • Anjiyo ameliyatı başlayana kadar çocuğunuzun yanında durabilirsiniz ancak operasyonun başlamasıyla beraber tıbbı personelle beraber odadan ayrılmanız gerekecektir.
 • Bebeklerde bt anjiyo işlemine başlanması ile birlikte, nabız kontrolü sağlanarak operasyona başlanacaktır. El bileğine veya kasığa yerleştirilen IV kanülden kontrast madde verilerek, kan damarlarının daha aydınlık görüntülenmesi sağlanacaktır.
 • Kontrast maddenin verilmesiyle beraber masa, yuvarlak tarayıcının içerisinde doğru ileri geri hareket edecektir. Bu esnada arterlerin sayısız görüntüsü çekilecek ve bilgisayar ortamına aktarılacaktır.
 • İşlemin hazırlık ve uygulama süresi 20 – 30 dakika içerisinde tamamlanacaktır.
 • Operasyon sonrası kateter takılan bölgeye 15 dakika kadar basınç uygulanması önerilir. Bandajlı olarak steril tutulmaya çalışılan kateter bölgesinde ilk gün çok hafif bir ağrı olabilir.

Bebeklerde Anjiyo Sonrası;

 • Operasyon sonrasında çocuğunuz dinlenme odasına götürülecektir. Bu esnada yanında refakatçi olarak bulunmanız  önemlidir. Operasyonun yapıldığı gün ebeveynlerden en az birinin hastanın yanında olması gerekmektedir.
 • Çocuklarda bt anjiyo işlemi sonrasında en az 6 saat kadar uzanması ve ayağa kalkmaması önerilir.
 • Anestezi verilen çocuklar , bt anjiyo sonrası beslenme düzenlerini 2 saat sonrasına geri dönebilirler.
 • Çocuğunuzun dinlendiği sürede test sonuçları raporlanacak ve doktora iletilecektir. Doktorunuz, bt anjiyo sonuçları için sizinle aynı gün görüşecektir. Yoğunluğa bağlı olarak sonuçların incelenmesi için tekrardan randevu alınması ve başka bir gün görüşülmesi talep edilebilir.
 • Operasyon sonrası hemşireler hastanın sağlık durumunu yakından takip edecektir. Herhangi bir sorun görülmemesi durumunda aynı gün içerisinde hastaneden taburcu edilebilir.

Bebeklerde Bt Anjiyo Riskleri Nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi bt anjiyo işleminde de ortaya çıkabilecek riskler bulunmaktadır. Bebeklerde anjiyo riskleri konusunda endişelenen ebeveynler, operasyon öncesi tüm detayları radyoloji uzmanları ile görüşebilirler. Bebeklerde ve çocuklarda anjiyo riskleri arasında;

 • Kusma
 • Kanser riski
 • Radyasyon alımı
 • Genel anestezi ve sedasyon nedeniyle sersemlik
 • Kontrast boya nedeniyle gelişen alerjik reaksiyon

Yukarıda bahsettiğimiz bt anjiyo zararları, her görüntüleme testinde olabilecek durumlardan biridir. Ancak reaksiyonlara karşı bebeğinizin hastane ortamında belirli süre gözetim altında tutulması ve bu konuda bilgi verilmesi önemlidir. Çocuklarda bt anjiyo süreci sonrası olmaması gereken bir durumla karşılaşırsanız en yakın sağlık kuruluşundan destek almanız önerilir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Radyoloji uzman doktorlarımıza randevu alarak, bt anjiyo süreci hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde bt anjiyo sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Bebeklerde anjiyo sonrası iyileşme süresi oldukça kısadır. İyileşme ve taburcu işlemleri aynı gün içerisinde gerçekleştirilebilir. Operasyon sonrası bebeğinizin bir süre gözetim altında tutulması yan etkilerin kontrolü için yeterli olacaktır.

Bt anjiyo doğruluk oranı nedir?

Vücuttaki kan damarlarını üç boyutlu görüntülerin elde edildiği uygulamada %80 – 90 oranında doğruluk sağlanmaktadır. Görüntülerde netlik sayesinde kan damarlarındaki tüm sağlık sorunları görüntülenebilir.

Bt anjiyo güvenilir midir?

Bt anjiyo operasyonu, diğer operasyonlar gibi bazı risklere sahiptir. Ancak minimum seviyede olan bu riskler nedeniyle bt anjiyo güvenilir bir operasyondur.

Bt anjiyo hangi yaşlarda yapılmaktadır?

Ct anjiyografi işlemi, anjiyo olmasına engel olmayan tüm yaş gruplarında uygulanabilmektedir. Çoğunlukla 50- 60 yaş aralığında yapılmakla beraber çocuk ve bebeklerde de anjiyo uygulanabilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣