Koroner Bt Anjiyografi Öncesi Beslenme

koroner bt anjiyografi öncesi beslenme anjiyografi sonucu inceleyen doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Koroner bt anjiyografi öncesi beslenme, ilk defa bt kardiyak işlemi yaptıracak kişiler tarafından merak edilen durumlardan biridir. Uygulama sonrası normal beslenme düzenine ne zaman geçilebilir ve dahası hakkında merak edilenler yazı içeriğimizde sizlerle.

Koroner Bt Anjiyografi Ameliyatı Nedir?

Koroner bt anjiyografi uygulaması, koroner arterlerde meydana gelen sorunların teşhisine kullanılan son teknoloji bir işlemdir. Geçmişte kullanılan geleneksel yöntemler yerine, kalp kateterizasyonu yöntemi sayesinde koroner arterlerde tanı ve teşhis sağlanabilmektedir. Özel bir röntgen türü olan koroner bt anjiyografi sayesinde, kalp hastalıkları ve damar tıkanıklıklarının tanısı daha hızlı gerçekleşmektedir. El bileğinden anjiyo veya kasıktan kanül yerleştirme yapılarak, kontrast boya eşliğinde kan damarlarının net görüntüsü elde edilebilmektedir.

Kan damarlarının görüntülendiği uygulama sayesinde; biriken kalsiyumlar, kalp plakları, damar daralmaları, damar tıkanıkları ve kan pıhtılaşmalarının teşhisi sağlanabilmektedir. Kalp veya göğüste sebebi bilinmeyen semptomların varlığı tespitinde de kardiyak bt anjiyo işleminden faydalanabiliyor. Doktorunuzun görüntüleme işlemine uygun olduğunuzu düşünmesi durumunda kardiyak bt anjiyo işlemini yaptırabilirsiniz. Sanal anjiyo doğruluk oranı etkilenmemesi adına operasyon öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunuyor. Koroner bt anjiyografi öncesi beslenme ve operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken durumlar hakkında detaylar aşağıda sizlerle…

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner Bt Anjiyografi Öncesi Beslenme

Koroner bt anjiyografi öncesi beslenme durumuna dikkat ederek, operasyonun doğruluk oranının artmasını sağlayabilirsiniz. Operasyon öncesi beslenme kontrolü sayesinde kalp üzerinde yapılacak olan işlemde kalp atışlarının hızlı olması veya kalp ritmini değiştirecek durumların önüne geçilmeye çalışılır. Koroner bt anjiyografi öncesi beslenme önerileri doktorunuz tarafından öncesinde size iletilecektir. Genel prosedür olarak;

  • Koroner anjiyo bt öncesi en az 4 saatlik bir açlık olması beklenmektedir.
  • Operasyon öncesi 4 saate kadar su dışında herhangi bir şey tüketmemeniz gerekiyor.
  • Yiyecek olarak kısıtlanan durumun yanı sıra içecek olarak su dışında başka bir şey içmeden önce doktorunuza danışmanız önerilir.
  • Özellikle kafein içeren içecekler tüketmeniz, kalp ritimlerini etkileyeceği için sanal anjiyo doğruluk oranını etkileyebilir.
  • İşlem öncesi gıdaların yanı sıra doktor bilgisi olmadan farklı ilaç kullanmanız önerilmez. Kullandığınız ilaçları doktorunuza bildirerek, izni olması durumunda operasyon günü kullanabilirsiniz.

Bahsedilen durumlar bt koroner anjiyografi uygulaması öncesinde size bildirilecektir. operasyonun olduğu gün beslenmeye dikkat etmek, koroner bt anjiyografi sonuçları açısından oldukça önemlidir. Operasyonun doğruluk oranını etkileyebilen bu durum nedeniyle uyarıları dikkate almanız teşhis üzerinde etkili olacaktır.

Koroner Bt Anjiyografi Sonrası Beslenme

Koroner bt anjiyografi sonrası beslenme, operasyon öncesi kadar dikkat edilmesi gereken bir durum değildir. İlaçlı anjiyo sonrası gözlem odasında beklediğiniz sürede oluşabilecek anjiyo yan etkileri gözlemlenecektir. Ancak bir sorun olmaması ve yan etki gözlemlenmemesi durumunda operasyon sonrası günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Koroner bt anjiyografi öncesi belirli bir süre yemek yememeniz gerekiyor.

Bu nedenle operasyondan hemen sonra ağır yemekler tüketmek, mide sorunlarına neden olabilir. Midede yaşanan sorunlar karın ağrısının yanı sıra göğüste de ağrıya sebep olup, telaşlanmanıza neden olabilir. Bu nedenle koroner bt anjiyografi sonrası beslenme ilk gün hafif, az yağlı ve küçük porsiyonlar şeklinde olmalıdır.

Sonuç

Kalp ve damar hastalıklarının tanısında kullanılan son teknoloji koroner bt anjiyografi işlemi, doktorunuzun uygun görmesi durumunda yapılabilmektedir. Bunun için öncesinde kardiyoloji veya göğüs hastalıkları uzmanları ile görüşerek, fark ettiğiniz semptomlardan bahsedebilirsiniz. Bahsedilen semptomların görülmesi durumunda tam teşhis için doktorunuz bt taraması önerebilir. Kardiyak bt işlemi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Avicenna Hastanesi Radyoloji uzman doktorlarımıza randevu alabilir, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koroner bt anjiyografi sonuçları ne zaman çıkar?

Koroner bt anjiyo işleminde birden fazla görüntü çekilerek üç boyutlu hale getirilir. Görülen kalp hastalıklarının tanısı için yapılan raporlamalar aynı gün içerisinde tamamlanacaktır. Doktorunuzun raporları tarafınıza iletilmesi aynı gün içerisinde olabileceği gibi yoğunluğa göre tekrar görüşmek isteyebilir. Ancak koroner bt anjiyografi sonuçları aynı gün içinde veya ertesi gün alınabilen, hızlı bir sistemdir.

Sanal anjiyo işlemi güvenilir mi?

Sanal anjiyo işlemi, diğer görüntüleme operasyonuna oranla oldukça az riske sahip olması nedeniyle güvenilir uygulamalardan biridir. Doğruluk oranı yüksek ve hızlı bir işlem olan sanal anjiyoda net ve kesin sonuçlar alınabilmektedir.

Tomografik koroner anjiyo hangi bölgelerde yapılabilmektedir?

Koroner bt anjiyografi işlemi el bileğinden anjiyo ve kasıktan anjiyo olarak ikiye ayrılmaktadır. İşlemlerin her ikiside aynı prosedüre sahiptir sadece kabül takılma noktalarına göre farklı isimlendirilmiştir.

Koroner bt anjiyografi SGK karşılıyor mu?

Devlet veya özel hastanelerde yapılabilen koroner bt anjiyo işleminde, SGK indirimi uygulanabilir. Uygulamayı yaptıracağınız sağlık merkezinin SGK anlaşması olması durumunda koroner bt anjiyografi fiyatı üzerinde indirim görülebilmektedir.

İlaçlı anjiyo nedir?

İlaçlı anjiyo işlemi, operasyon esnasında kan damarlarının daha rahat görüntülenebilmesi adına damardan enjekte edilen iyotlu kontrast maddedir. İlaçlı bt anjiyo olarak geçen bu işlem sayesinde damarlar, görüntülerde daha net ve parlak çıkmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣