Koroner Bt Anjiyo: Nedir? Nasıl Uygulanır?

koroner bt anjiyo sonuçları inceleyen kadın doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Koroner bt anjiyografi taraması, kalp ve kan damarlarının görüntülemesinde faydalanılan son teknoloji tarama testidir. Koroner arterlerdeki sağlık risklerinin erken teşhisinde faydalanılan bt anjiyo hakkında detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Koroner Bt Anjiyo Nedir?

Koroner bt anjiyografi taraması, kalp ve kalbi besleyen damarların görüntülenmesinde kullanılmaktadır. İleri teknolojiden faydalanılan test, istenilen bölgede kontrastlı madde uygulaması sayesinde üç boyutlu görüntüleme yapabilmektedir. Görüntüleme yapılmak istenen bölgede saniyede sayısız kesit alan bilgisayarlı tomografi cihazı sayesinde kan damarlarının hem iç kısmı hem de duvarları incelenebiliyor.

Bt koroner anjiyografi, göğüs ve kalp bölgesinde sebebi bilinmeyen ağrıların tespitinde de kullanılabilir. Ağrıya neden olan semptomların doğru teşhisinin sağlanması, tedavi açısından önemlidir. Kardiyoloji doktorun ile yapacağınız görüşmelerde, aile sağlığı geçmişinden de bahsedebilirsiniz. Bazı kişilerde kalp hastalığına genetik yatkınlık olması, kalp hastalığı riski altında olmasına neden olabilir. Önemli olan, kalp krizi veya felç geçirmeden hastalığın tespitinin sağlanması ve gerekli önlemlerin alınmasıdır. Kalp hastalığı bulguları ile karşılaşılan kişilerde veya risk altında olan adaylarda koroner bt anjiyografi taraması yapılabilir.

Koroner Bt Anjiyo Hangi Hastalıkların Tanısında Kullanılır?

Bilgisayarlı anjiyografi uygulaması, koroner arterlerde uygulandığında kısıtlı bir alanda inceleme yapacaktır. Koroner bt anjiyografi uygulamasında tanımlanabilecek hastalıklar;

 • Kan damarlarında tıkanıklıklar
 • Kalp hastalıkları
 • Kırıklar (kırık kemikler)
 • Damar daralmaları
 • Kan pıhtılaşması tespiti
 • Damarlarda kalsiyum skorlaması
 • Göğüs hastalıklılarının teşhisi
 • Doğuştan kalp anomalileri

Bahsedilen durumların varlığına karşı bulgular veya risk olması durumunda kesin teşhis için bt anjiyo uygulamasından faydalanabilir. Koroner bt sayesinde kalbin üç boyutlu görüntüleme sağlanabilir. Tarama sonrası bulguların kesin tanısı konulmaktadır.

Koroner Bt Anjiyo Nasıl Uygulanır?

Koroner anjiyo bt taraması öncesinde kardiyoloji uzmanı ile yapacağınız muayene önemlidir. Ön muayenede koroner arterlerde bir riskten şüpheleniliyorsa taramanın yapılması uygun görülebilir. Tarama yapılmaya karar verildiği durumlarda işlem öncesinde dikkat edilmesi gerekenler tarafınıza bildirilecektir.

 • Bilgisayarlı tomografi anjiyografi uygulanacağı gün öncesinde en az 4 saatlik açlık olması önemlidir. İşlem saatine kadar su içebilirsiniz ancak su dışında berrak olmayan gıdalar tüketilmesi önerilmemektedir. Özellikle kafeinli içecekler içilmemesi kalp atışlarının hızının etkilenmemesi açısından önemlidir.

 • İşlem saati sağlık ekipleri tarafından görüntüleme odasına götürüleceksiniz. görüntüleme odası içerisinde radyoloji teknisyenleri hastane önlüğünü giymenizi isteyecekler. Hastane önlüğünü giydikten sonra tomografi cihazı içerisinde yer alan masaya uzanmanız gerekmektedir.
 • Masaya uzandıktan sonra kalp atışlarınız kontrol edilerek, dakikada 60 altına düşmemesine dikkat edilmektedir. Kal taraması öncesi kalp atışları kontrol edildikten sonra el bileğinden IV kanül yerleştirilecektir. IV kanül içerisinde iyotlu kontrast madde enjekte edilerek, operasyona başlanmaktadır.
 • Operasyon esnasında hareket etmemeniz önemlidir. Çünkü hareket edildiğinde görüntülerde netlik sağlanamayabilir ve tekrardan çekim yapılması gerekebilir. Bu durum ikinci defa radyasyon alınmasına neden olabilmektedir.
 • Koroner ct anjiyo işleminin tamamlanmasının ardından yan etkilerin gözlemlenmesi için gözlem odasında bekleyebilirsiniz. Gözlem esnasında yan etkilerin, alrjik reaksiyonların görülmemesi durumunda aynı gün taburcu olabilirsiniz.

Koroner Bt Anjiyo Kaç Dakika Sürer?

Koroner bt anjio operasyonu, hazırlık süreci dahil olmak üzere yaklaşık 20 dakika kadar sürecektir. Operasyon esnasında damar tıkanıklığı veya pıhtılaşma gibi bir sorun görülmesi durumunda kesit çekimleri biraz daha uzayabilir. Bt koroner anjiyo süresi ortalama 20-30 dakika kadar olmaktadır.

Koroner Bt Anjiyo Fiyatları Nedir?

Koroner bt anjiyografi fiyatları, her sağlık merkezinde değişiklik göstermektedir. Ancak koroner bt anjiyografi taraması bir.ok görüntüleme testine göre daha uygun olmaktadır. Avicenna Hastanesi bt anjiyo fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Bt Koroner Anjiyo Güvenilir mi?

Koroner bt anjiyo uygulaması, doğruluk oranı açısından güvenilir bir uygulamadır. Koroner bt anjio işleminde kesi olmamakla birlikte, operasyon riskleri minimum seviyededir. Bu nedenle koroner bt anjiyo güvenilir bir operasyondur.

Koroner Bt Anjiyo Zararları Nelerdir?

Her uygulamada olduğu gibi koroner bt anjio zararları da minimum seviyede bulunmaktadır. Ancak bt anjiyo avantajları göz önüne alındığında, testin zararları oldukça az seviyededir. Bu nedenle uygulamanın faydaları, zararlarına göre oldukça fazladır.

Bt Koroner Anjiyo Radyasyon Oranı Nedir?

Koroner bt anjiyografi radyasyon oranı, geleneksel görüntüleme tekniklerine göre çok az radyasyon seviyesine sahiptir. Hastaların aldıkları radyasyon oranı, belirli süre kalınan güneşten alınan radyasyon oranı ile eşittir. Bu nedenle bt anjiyo radyasyon oranı sağlığınızı etkileyecek düzeyde değildir.

Sonuç

Koroner bt anjiyo taraması, kalp ve damar hastalıklarının doğru teşhisinde kullanılmaktadır. ileri düzey görüntüleme tekniğinin kullanıldığı bt anjiyo uygulaması, damarların hem iç hem de dış kısmının görüntülenmesinde etkilidir. Tarama testinin faydaları sayesinde doğru teşhis uygulanabilir ve erken tedaviye başlanabilir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alarak, koroner bt anjiyo için muayene olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Koroner bt anjiyo hamileyken uygulanır mı?

Bt koroner anjiyografi, hamileyken uygulanabilir. Alınan radyasyon miktarı ile ilgili çalışmalarda, radyasyon miktarının bebeğe zarar vermeyecek seviyede olduğu görülmüştür. radyasyon içermeyen başka bir test alternatifi uygulanabiliyorsa tercih edilebilir. Ancak en iyi alternatif bilgisayarlı tomografi uygulaması oluyorsa, hamilelikte bt anjiyografi uygulanabilir.

Koroner bt anjiyografi sonuçları ne zaman çıkar?

Bt koroner anjiyografi sonuçları, aynı gün içerisinde analiz edilir ve raporlanır, Doktorunuz aynı gün içerisinde anjiyo sonuçları hakkında tarafınıza bilgi verilecektir.

Koroner bt anjiyografi hangi hastanede uygulanır?

Kardiyak bt anjiyografi birçok sağlık kurumunda yapılabilmektedir. Ancak uygulamanın yapıldığı ortamın hijyenik olması ve uzmanlar tarafından yapılması önemlidir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi BT Anjiyografi yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣