Ağız ve Diş Sağlığı

ağız ve diş sağlığı

Avicenna International olarak hedefimiz, ağız ve diş sağlığını, insan sağlığının temeli olarak görerek, hem koruyucu hem de tedavi edici ağız ve diş sağlığı hizmetlerini bir bütün olarak hastalarımıza sunmaktır.

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, dişlerin kendi yapısında oluşan ve estetik açısından problem yaratan renk değişikliklerini giderme işlemidir. Diş beyazlatma işlemleri, diş doktorları tarafından hastane içerisinde gerçekleştirilebileceği gibi, diş doktorunun yönlendirmeleriyle ev ortamında da hasta tarafından bizzat gerçekleştirilebilir gerçekleştirilebilir.

Periodontoloji Uygulamaları

Periodontoloji uygulamaları, çene kemiği ya da dişeti gibi destekleyici dokularda sorun yaşayan hastaların yeniden sağlıklı hale gelmelerini sağlayan işlemler bütünüdür. Dişetlerinden oluşan bölgenin estetik açısından olması gereken hale getirilmesi, sağlıklı dişeti dokusunun yeniden oluşturulması, büyüyen dişetinin lazer tedavisiyle düzeltilmesi gibi işlemlerin yapıldığı tedavi şeklidir. Periodontoloji uygulamaları ile, dişeti çekilmelerinin de önüne geçilebilmektedir.

Protez Uygulamaları

Hareketli protez uygulamaları ile hastalar, daha konforlu bir yaşam sürebilirler. Hareketli protezlerin diş üstüne gelen ve estetik açısından sıkıntı doğuran metal kroşeleri yerine, hassas tutucusu bulunan protezler tedavide kullanılabilir.

Dental İmplant Uygulaması

Dental implant, diş kökü yerine kullanılan yapay bir diş kökü olarak tanımlanabilir. Travma, diş eti hastalıkları ve çürük gibi sebeplerle kendi dişlerini kaybeden hastalara, titanyum temelli yapay kökler yerleştirilir. Çene kemiğine yerleştirilen bu köklere, sabit ya da hareketli protezler eklenerek, hastaların diş eksikliği problemleri giderilmiş olur.

Geleneksel yöntemler uygulanarak yapılan bir köprü protezinde eksilen bir dişin yerine eklenebilmesi adına iki veya daha fazla dişin aşındırılması gerekir. İmplant üzerine uygulanan protezlerde direkt olarak dişsiz bölgeye eklenen implantlardan destek alınır ve restorasyon işlemi gerçekleştirilir. Eksik diş problemi giderilirken, sorunlu bölgeye komşu dişler ve çene kemiği de sağlam tutulmuş olur. İmplant, gerçek dişlerin yerine geçerek doğal bir yapı sağlamış olur. İmplant gerçek dişlerin yerine geçerek doğal bir görüntü kazandırır.

İmplant uygulanması belirlenen hastalar, klinik ve radyografik testlerden geçirilir. Yapılan incelemelerin ardından implant uygulamasının tip, çap, boyut ve protez tipine karar verilir. İmplantların kemiğe kaynaması ve bütünleşmesi süreci hastadan hastaya farklılık gösterir. İmplant uygulaması yapılan bölge de, kaynama süresinde etkili olabilir. İyileşme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte protez sürecine geçiş yapılır. Belirlenen sabit veya hareketli protez hastaya takılır.

Çocuk Dişhekimliği (Pedodonti)

Pedodonti ya da Çocuk Dişhekimliği, daimi dişlenme tamamlanmadan önceki süt dişler ve tamamlandıktan sonraki genç daimi dişler için çocuk hastaların tedavisi ile ilgilenen diş hekimliğinin bir bölümüdür. Çocukları çürükten koruyan uygulamalar, süt ve daimi dişlerdeki çürüklerin tedavisi, periodontal hastalıklardan koruyucu yöntemler, kanal tedavileri, malokluzyonun erken dönem tedavileri gibi süreçler, çocuk dişhekimliğinin ilgilendiği bazı bölümlerdir.

Çocukların dişlerinde bir çürük belirlendiğinde, sebebinin belirlenmesi ve diğer dişlerin korunması büyük önem taşımaktadır. Flor uygulaması ve fissür örtücülerle dişlerin çürüğe daha dirençli hale getirilmesi koruyucu tedavi yöntemlerinin başında sayılabilir.

Çocuklar küçük yaşlardan itibaren diş hekimlerine götürülmeli ve burada korkularının önüne geçmesi sağlanmalıdır. Genç yaşta diş doktorlarıyla ve ortamla tanışan çocuklar, ilerleyen yaşlarında korku yaşamamaktadır. Bu süreçte ebeveynler de çocuklarının diş sağlıklarını nasıl koruyacakları hakkında çeşitli bilgiler öğrenebilirler.

Çocuklarda örneğin, 1 numaralı diş bir sebepten ötürü kaybedilir ise, diğer 2 numaralı diş bu boşluğu doldurmak isteyebilir. Bu durum dişlerde kaymaya sebebiyet verebilir. Bu da süt dişlerin yerine gelecek olan daimi dişlerin ideal yerlerinden büyümelerine engel olabilir. Eğer daimi dişler, olması gerektiği gibi gelişemezler ise, diğer dişlere baskı yapar ve çarpıklaşmaya neden olur. Çarpıklaşma sonucunda çocuklarda ortodontik problemler görülebilir. Bu sebeple, çocuklarda erken kaybedilen süt dişleri için, sabit veya hareketli yer tutucular uygulanabilir.

Ortodonti

Diş, çene, yüz bölgesini ilgilendiren bozukluklarla mücadeleyi, mevcut bozuklukların tedavisini ve önleyici tedbirlerin uygulanmasını sağlayan uzmanlık alanına Ortodonti denmektedir. Ortodontik tedavi, sağlıklı diş ve dişetlerine sahip olan tüm hastalara uygulanabilir. Ortodontik tedavi yöntemleri, halk arasında estetik olarak görülüyor olsa da, özünde pek çok problemin önüne geçebilmektedir. Örneğin dişlerde bulunan çapraşıklıkların önüne geçilerek, çürük oluşma potansiyelinde azalma sağlanır. Dişlerin düzelmesiyle, diş eti hastalıklarının önüne geçilmiş olur. Öte yandan çiğneme şikayetleriyle ilgili sorunlar da çözülmüş olur. Konuşma bozukluğuna sebebiyet verebilecek diş bozukluklarının önüne geçilirken, kimi zaman daha iyi protez elde edebilmek amacıyla ortodontik tedavi uygulamalarının yapıldığı da görülmüştür.

Genel Anestezi ile Diş Tedavisi

Genel anestezi,  doktorlar tarafından yapılan, hastanın kontrollü bir şekilde bilinçsiz hale getirilmesi yöntemidir. Bu sayede hasta, ağrısız şekilde diş ameliyatı geçirebilir. Yapılan tedavi yöntemleri tamamlandığı zaman hastaya verilen ilaç durdurulur ve hasta yavaş yavaş uyanmaya başlar. Bu süreçte hastanın tüm yaşamsal değerleri, genel anestezi uzmanı tarafından anlık olarak takip edilir. Dolayısıyla genel anestezi, diş hekimi muayenehanelerinde değil, uygum önlemlerin alındığı ve tüm ekipmanların bulunduğu bir hastane ortamında gerçekleştirilmelidir. Ağız ve diş sağlığı tedavilerinde genel anestezi, korkan ya da endişe duyan hastalarda, tedavi için ikna edilemeyen yaşı henüz küçük olan hastalarda, tedaviyi olumsuz etkileyebilecek bir bedensel engeli olan hastalarda (titreme gibi) ve zihinsel engeli bulunan hastalarda uygulanır. Kimi özel cerrahi işlemlerinde de genel anestezi uygulamasıyla karşılaşılabilir.

 

Ağız ve Diş Sağlığı Hekimlerimiz

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣