Boy Uzatma Ameliyatı

Boy Uzatma Ameliyatı

Avicenna Ataşehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü uzman hekimleri, boy uzatma ameliyatı hakkında merak edilen soruları yanıtladılar. Peki, boy uzatma ameliyatı nedir? Boy uzatma ameliyatı nasıl uygulanır? Boy uzatma yöntemleri nelerdir? Ameliyatla boy uzatma yolları hakkında merak edilen her şey bu yazının içerisinde.

Boy Uzatma Cerrahisi

Boy uzatma ameliyatı, kalıtsal, hormon seviyelerine bağlı ya da çevreden gelen etkilerden kaynaklı olarak kısa boylu olan insanları tedavi amaçlı yapılan bir ortopedi cerrahisi türüdür. Hem sağlık problemlerinin ortadan kaldırılması adına hem de görünüş için boy uzatma ameliyatı yapmak mümkündür. Estetiksel amaçlarla boy uzatmak için ameliyat olmak isteyen kişilerin prensip olarak psikiyatrik muayeneden geçmesi gerekmektedir. Ameliyattan önce kısa boyluluk teşhisi yapılabilmesi adına hastanın hikayesi dinlenir ve çeşitli ölçümler gerçekleştirilir.

Boy Uzatma Ameliyatı Teknikleri

Boy uzatma ameliyatı teknikleri, boyu kısa olduğu teşhis edilen kişinin durumuna göre farklılıklar gösterebilmektedir. Her yöntemin kendisine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Hangi tekniğin kullanılacağı belirlenirken, hastanın boyunun kısa olmasının sebebine, hastanın yaşamsal hikayesine ve psikolojik duruma göre bir seçim yapılır. Bu süreçte hasta için en avantajlı yöntem, hastanın kemik yapısı ve sağlık durumuna göre doktorun önereceği tekniktir. Doktorun önereceği teknik her zaman hasta için en mantıklı olan tekniktir.

İlizarov Sirküler Fiksatör Boy Uzatma Tekniği

Cerrahi yöntemle yapılan bu teknikte teller, kesilmiş olan kemiğin içinden geçirilmektedir. Daha sonra da halkalardan oluşmakta olan fiskatöre tutturulur ve gerilir. Bu sayede boy uzatma sağlanır. Ekstremite uzatma cerrahisi olan İlizarov tekniğinde, kemik ve yumuşak dokular günde en fazla 1 mm olacak biçimde birbirinden uzaklaştırılır. Boy uzatmanın beraberinde kapalı, açık ve kaynamayan kırıkların tedavisinde de kullanılabilir.

 

 

Kombine Boy Uzatma Ameliyatı Tekniği

Hem kemiğin içerisine hem de bacağın dışına cihaz yerleştirilerek ortalama 2 – 3 ay boyunca uzatma işlemi yapılır. 3 aydan sonra bacağın dışındaki bölüm çıkarılır. Kemiğin içerisindeki intramedüller çivi, kemik tam olarak kaynadıktan sonra istenirse ek bir operasyonla çıkarılabilir. Tek bir operasyon ile 7 santimetreye kadar uzama mümkündür. Öte yandan hem alt bacak için hem de üst bacak için işlem yapılması halinde 14 santimetreye kadar uzama elde edilebilir.

Precice İntramedüller Boy Uzatma Tekniği

Kemiğin içine motorlu çivi yerleştirilerek uzaktan kumanda yöntemi ile uzatma gerçekleştirilir. Yeni oluşan kemik bütünüyle kaynadıktan sonra ek bir operasyonla içerideki çivi çıkarılabilir. Alt ve üst bacak için yapılması halinde 15 santimetreye kadar bir uzama sağlanmaktadır. Tek seanslık uzama miktarı 8 santimetre olabilmektedir.

Precice Stryde Boy Uzatma Tekniği

Kemik içerisine yerleştirilen motorlu bir çivi ile uzama sağlanmaktadır. Bu çivi uzaktan kumanda ile yönetilebilmektedir. Yeni kemik oluşması ve kaynaması durumunda çivi ek bir ameliyat yapılarak çıkarılabilmektedir.

Holyfix Boy Uzatma Cerrahisi Tekniği

Kemiğe tek taraflı olarak dış kısımdan takılan vidalar ile boy uzatma işlemi yapılmaktadır. Bu vidalar Holyfix isimli bir cihaza bağlanır ve boy uzatılır. Hem kol için hem de bacak için uzama mümkündür ve 5 santimetreye kadar uzama sağlanabilir.

Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boy uzatma ameliyatı; kemik içerisine, kemik dışına ya da aynı anda her ikisine birden olmak üzere farklı yöntemler ile yapılabilir. Aynı anda her iki bacağa veya her iki kola yapılmaz. Bacak ile kolda, alt ve üst bölgeye aynı anda ya dahut farklı zamanlarda uzatma ameliyatı yapılabilir. Aynı şekilde sağ kol ile sağ bacak ya da sol kol ile sol bacak aynı anda ameliyat ile uzatılabilir. Boy uzatma cerrahisinde kemik içerisine yerleştirilen tel ve çiviler, kol veya bacağa dışarıdan takılan bir cihaz ile sabitleştirilir. Hastanedeki kısa süreli yatma ve dinlenme döneminin ardından, cihazdaki pimler yardımı ile günde 4 kez çeyrek mm olmak üzere kemikler birbirinden uzaklaştırılır. Birbirinden uzaklaşmış olan kemiklerin içerisine yeni doku oluşur ve bu sayede günlük 1 milimetre uzama elde edilir. Bu tür yöntemler ile 2 ayda 7 – 10 cm uzamak mümkündür.

Son yıllarda en yoğun olarak kullanılan teknik manyetik rod teknolojisi olmaktadır. Çağın tedavi yöntemi olarak kabul gören bu teknikte, yalnızca kemik içine yerleştirilen uzayan çiviler kullanılarak uzaktan kumanda ile günde 1 mm uzatma sağlanır. Ardından 45 ile 90 gün aralığında bekleme yapılır ve gelişmiş olan yumuşak dokunun sertleşmesi beklenir.

Boy Uzatma Cerrahisi Sonrası

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Epidural anestezi ile kemik uzatma ameliyatı yapıldığı örnekler de bulunmaktadır. Teknikten tekniğe değişiklik gösterse de, genel olarak bacak boyu uzatma ameliyatı ortalama 2 saat sürmektedir. Hastanede kalma süresi ortalama 2 – 7 gün olmakla birlikte, normal yaşama ve işe dönme süresi 15 – 20 gündür. Boy uzatma ameliyatı iyileşme süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü uzman hekimleri, iyileşme sürecini de başarıyla yürütmekte ve hastalarının birer birer yanında olmaktadır.

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Ortopedi bölümü doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣