Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları

çocuk sağlığı ve hastalıkları

Avicenna Hastaneleri’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları tıbbi bölümü çocuk hastalıkları konusunda hizmet vermektedir. 0 ile 18 yaş aralığındaki çocuklara özel hazırlanmış son teknoloji ile donanmış poliklinik, yataklı bölüm ve yoğun bakım ünitesiyle tedavi süreci yürütülmektedir. Tüm çocuk hastalıkları, uzman doktorlarımız tarafından tedavi edilmektedir.

Çocuk Sağlığı

Pediatri olarak da isimlendirilebilen çocuk sağlığı ve hastalıkları tıbbi birimi, yeni doğandan ergenlik sürecine kadarki tüm hastalık tanısı, takibi ve tedavisini gerçekleştirir. 0-18 yaş aralığındaki çocukların doğuştan gelen hastalıkları, doğum sonrası düzenli tedavi gerektiren hastalıkları, aşı takipleri, zihinsel, fiziksel ve motor gelişimi gibi süreçler, uzman doktorlarımız tarafından incelenmektedir. Bu kapsamda her türlü boy, kilo, sağlıklı beslenme ve bunun gibi çocuk gelişimini etkileyecek süreçler uzman pediatri hekimlerimizce izlenir. Öte yandan çocukların gündelik yaşamsal becerileri, kendilerini ifade edebilme yeteneği ve anlayabilme seviyeleri, nörolojik ve psikolojik ilerlemeleri gibi çok sayıda süreç kontrol altına alınır. Ayrıca, iletişim yetenekleri henüz gelişmemiş olan bebeklerin hastalıkları hakkında tanı koymaya çalışan doktorlar, muayene ve tedavi süreçlerini çocukların psikolojilerini göz önünde bulundurarak gerçekleştirirler. Çocuk sağlığı ve hastalıkları doktorlarımız, 6 yıl tıp fakültesi eğitiminin üzerine 4 yıl süren pediatri eğitimini de tamamlayarak, çocuk hastalıkları konusunda uzmanlaşmıştır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümümüzün çok sayıda yan dalı da bulunmaktadır. Bu dallarda uzmanlaşması gereken doktorlar, ek eğitim süreçlerinden geçmek durumundadırlar.

Çocuk Hastalıkları Polikliniği

Çocuk sağlığı ve hastalıkları nedir sorusunun cevabı çocuk hastalıkları bölümü doktorları tarafından Avicenna International Hospital’da en doğru şekilde verilir. Avicenna Hastaneleri çocuk polikliniği uzman doktorları çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü dahilinde tanı ve tedavi süreçlerini yürütürler. Doktorlarımız, sağlıklı çocuk gelişimi takibinde bulunurlar. Tüm yeni doğandan 18 yaşa kadarki çocukların aşılarının takipleri ve uygulamalarını gerçekleştirirler. Çocukluk çağında gerçekleşebilecek akut ve kronik hastalıkların hem ayaktan hem de yatarak takip ve tedavileri Avicenna Hastaneleri’ne bağlı uzman çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü doktorları tarafından gerçekleştirilir. Çocuk hastalıkları, alanlarında uzman doktorlarımız tarafından tedavi edilir. Astım, bronşit, anemi, idrar yolu enfeksiyonu gibi tüm hastalıklar, titizlikle tedavi edilir. 7 gün 24 saat hizmet veren acil çocuk polikliniği, tanı ve tedavi hizmeti sunar. Öte yandan çocuklarda kalça, kranyal, batın USG çekimleri de hastanemiz bünyesinde gerçekleştirilir. Küçük çocukların göz muayeneleri, tanı süreci ve tedavileri de uzman göz doktorlarımızca uygulanır. Hastanemiz bünyesinde işitme testi uygulaması da gerçekleştirilir.

Çocuk Yoğun Bakımı

Yaşamsal değerleri risk altında olan 0 ile 18 yaş arasındaki tüm çocuklar, çocuk yoğun bakım bölümünde tedavi altına alınır. 7 gün 24 saat, hiçbir kesinti olmadan yoğun bakım ünitesine yatırılan çocuklar gözetim altına alınır. Çocuk yoğun bakım ünitesinde hizmet veren tüm uzmanlarımız çocuk sağlığı ve hastalıkları tıbbi birimimizin gerektirdiği çocuk hastalıkları konularında uzmandırlar. Çocuk yoğun bakım bölümüne yatışı gerçekleştirilen çocuklar genel olarak sistem ya da organ yetmezliği yaşamaktadırlar. Öte yandan hastane bünyesinde bir ameliyat geçiren çocukların ameliyatın ardından genel sağlık durumlarının kontrolü ve takibi de yine çocuk yoğun bakımda gerçekleştirilir. Çocuk yoğun bakım doktorları, 6 sene alınan tıp eğitiminin üzerine 4 yıl çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü bitirirler ve 3 sene süren çocuk yoğun bakım bölümü eğitimi alırlar.

Çocuk Cerrahisi

Çocuk cerrahisi bölümü uzman doktorları, 6 sene süren top eğitiminin ardından 5 yıl süren bir çocuk cerrahisi eğitimi alırlar. Doğuştan gelen anomaliler şeklinde bilinen doğum sırasında ortaya çıkan fiziksel hastalıkların ve çok sayıda farklı hastalığın tanı konması ve tedavi edilmesi çocuk cerrahisi uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü doktorlarımız çocuk sağlığı konusunda cerrahi yeterliliklerin tümüne sahiptir.

Çocuk Kardiyolojisi

Çocuk kardiyolojisi bölümü uzman doktorları 6 senelik bir tıp eğitiminin ardından 4 sene de pediatri alanında uzmanlık eğitim alırlar. Ardından 2 yıl çocuk kalp ve damar cerrahisi yan dalı eğitimi görürler. Çocuk kardiyolojisi bölümü uzman doktorları, çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü doktorlarımız arasında yer alır ve çocuk sağlığı konusunda tüm kardiyoloji yeterliliklerine sahiptirler. Çocuk kardiyoloji uzman doktorları, bebeğin anne karnında olduğu süreçten, 18 yaşındaki çocuklara kadar kalp hastalıkları tanıları ve tedavileri gerçekleştirirler. Doktorlarımız, doğuştan gelen kalp hastalıklarının yanı sıra, sonradan ortaya çıkan hastalıkları da tedavi ederler. Küçük çocuklar üzerinde gerçekleştirilen her türlü cerrahi müdahale, yetişkin bireylere göre çok daha hızlı ve kolay gerçekleştirir. Öte yandan çocuklar, yetişkin bireylere göre çok daha hızlı bir metabolizmaya sahiptirler ve iyileşme süreçleri onlara göre oldukça hızlı gerçekleştir.

Çocuk Nörolojisi

Yaş aralıkları 0 ile 18 arasında değişen çocukların beyin ve sinir sistemine bağlı bozuklukların ve hastalıkların tedavileri, çocuk nörolojisi uzman doktorları tarafından gerçekleştirilir. Çocuk nörolojisi bölümü uzman doktorları, çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü doktorlarımız arasında yer alır ve çocuk sağlığı konusundaki tüm nöroloji yeterlilik ve becerilerine sahiplerdir. Çocuk nörolojisi bölümünde doktorlarımız, beyin hasarı, felç, nörolojik bozukluklar, ateşe bağlı ya da ateşsiz gerçekleşen havaleler, otizm süreci, epilepsi, kas hastalıkları gibi çok sayıda hastalığın tanı ve tedavisinde uzmanlık gösterirler. Bu bölümün uzman doktorları 6 yıl tıp eğitiminin ardından 4 sene sürecek olan çocuk sağlığı ve hastalıkları eğitim sürecinden geçerler. Çocuk nörolojisi eğitimleri ise 3 yıl sürmektedir.

Anne Sütü ve Emzirme

Avicenna International Hospital, UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü yönergelerine uygun hastane olarak hizmet verir. Hastanemiz, anne sütünün önemini vurgular, anneleri emzirme hakkında bilinçlendirir, olması gerektiği gibi emzirme alışkanlıklarını kazandırır ve doğru emzirmenin kalıcı hale getirilmesini kendisine amaç edinmiştir.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Hekimlerimiz

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣