Dermatoloji | Cildiye (Deri Hastalıkları)

Dermatoloji | Cildiye (Deri Hastalıkları)

Tüm deri hastalıklarını, tırnak rahatsızlıklarını veya egzama gibi hastalıkların tanısı, tedavisi ve gözetimi dermatoloji bölümü uzman hekimleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Peki, cildimizin ve bedenimizin bütün hastalıklarını inceleyen dermatoloji (cildiye) nedir?

Dermatoloji Nedir?

Dermatoloji, cilt sağlığı, saç sağlığı, tırnak sağlığı, mukoza zarı hastalıkları gibi çok sayıda hastalığa bakan tıbbi bir branştır. Bilindiği gibi deri, insan bedeninin en büyük organıdır. Yaralanmalara ve bakterilere karşı bedenin ilk savunma kalkanıdır. Cilt, insan sağlığının genel bir yansıması olarak kabul edilir.

Saç, cilt ve tırnak problemleri oldukça yaygındır. Hemen hemen her insan yaşamının bir döneminde bu gibi problemleri bir veya birden fazla kez yaşarlar. En yoğun görülen dermatolojik problemler şunlardır:

Sivilce: Yağ bezlerinin iltihaplanması sebebiyle ciltte ortaya çıkarlar.

Dermatit: Cilt iltihaplanması olarak bilinir. Sıklıkla kaşıntılı döküntü ve şişkinlik ile kendisini gösterir.

Egzama: İnsandan insana farklılık gösterebilen ve çok sayıda farklı şekilde ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Bulaşıcı değildir. Hafif hastaların cildinde kuruma, pullanma, kızarma ve kaşınma olmaktadır. İleri vakalarda ise, deride döküntü, kanama ve kabuklanma görülebilmektedir. Devamlı olarak cildin kaşınması, parçalanmalara ve kanamalara sebebiyet verir. Bu da cildin enfeksiyonlara karşı savunmasız kalmasına neden olmaktadır.

Sedef Hastalığı: Cilt hücrelerinin büyümesine sebebiyet veren, bağışıklık sistemine bağlı bir hastalıktır.

Mantar enfeksiyonları: Tırnakların ya da cildin mantar enfeksiyonuna yakalanması durumudur.

Siğiller: Siğiller, bir virüsün cildin üst bölümünü etkilemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. İyi huyludurlar. Cildin büyümesine neden olurlar.

Uçuk: Herpes simpleks isimli virüsün sebebiyet verdiği ve genellikle ağız yakınında ortaya çıkan iltihaplı bir kabarcık hastalığıdır.

Cilt kanseri: En tehlikeli cilt hastalığıdır. Kısaca “cilt hücrelerinin kontrol dışı büyümeleri” olarak tanımlanabilir.

Q-switch Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Dermatoloji Uygulamaları

Dermatoloji bölümü uzmanları aynı zamanda cilt sağlığı ve bakımı adına da çeşitli uygulamalar yapmaktadır. Bu uygulamaların bazıları cilt sağlığı adına yapılabilirken, bazıları da sadece estetik kaygıları gidermektedir.

Dolgu

Yüze şekil vermek, dolgunlaştırmak, kırışıklıkları, yara izlerini düzeltmek amacıyla kulanılır. En sık kullanılan dolgu maddesi hyaluronik asittir. Yaklaşık olarak 6 ay-1 sene kalıcılık süresi vardır.

Botox

Kırışıklıkları azaltmak, yüzü inceltmek, kaş kaldırmak için ve terleme tedavisinde kullanılır. Yaklaşık olarak 4-6 ay süre ile etki gösterir. Etkisi 10-15 gün içinde ortaya çıkar.

Mezoterapi

Cildi gençleştirmek, kırışıklıkları azaltmak, lekeleri azaltmak, yüze şekil vermek, saç dökülmesini azaltmak ve saçı yoğunlaşırmak amacıyla kullanılabilir. Çeşitli vitamin, aminoasit, hyaluronik asit ve ilaçlardan oluşan ürünler cilde mikroenjeksiyon yöntemi ile verilir. Yüz lokal olarak bir anestezik krem ile uyuşturulduktan sonra ihiyaç duyulan bölgeye uygulanır. Seanslar ihtiyaca göre 4-10 seans olacak şekilde 1-4 hafta aralar ile tekrarlanır.

PRP

Platelet Rich Plasma’nın kısltması olan PRP, mezoterapiye benzer şekilde cildi gençleştirmek, kırışıklıkları azaltmak, lekeleri azaltmak, yüze şekil vermek, saç dökülmesini azaltmak ve saçı yoğunlaşırmak amacıyla kullanılabilir. Kişinin kendi kanı belli bir miktar alınarak sanrifüj edildikten sonra trombositten zengin ksmı elde edilerek yine mikroenjeksiyon yöntemi ile cilt altına verilir. 2-4 hafta aralar ile 3-4 seans yapmak gerekir. Tek başına veya diğer tedaviler ile kombine olarak uygulanabilir.

Dermapen

Cilde dik olarak hızla girip çıkan ince mikro iğneler ile cildin üst tabakasına zarar vermeden mikrokanallar oluşturan bir cihazdır. Sivilce izleri, gözeneklerin azaltılması, cilt yenileme, güneş lekeleri, cildin sıkılaştırılması, ince çizgilerin giderilmesi amacıyla uygulanabilir. İşlem öncesi cilde çeşitli vitaminler, ilaçlar ve hyaluronik asit sürülerek etkisi arttırılabilir. 3 hafta aralar ile 3-4 senas uygulama yapmak gerekir.

Cildiye Hekimlerimiz

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣