Diz Protezi (Artroplasti Diz cerrahisi)

diz protezi

Ataşehir Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümü uzman hekimleri, diz protezi ameliyatları hakkında bilgiler paylaştılar.

Artroplasti

Artroplasti, eklem protez cerrahisinin diğer adıdır. Genellikle yaş ve travmalar sebebiyle bozulan kıkırdak yapısının eklemlere vermiş olduğu zararı ortadan kaldırmak ve kişinin günlük hareketliliğini herhangi bir aksaklık yaşamadan sürdürmesini sağlamak amacı ile yapılır. Eklem hasarının en çok olduğu diz ve kalçaların beraberinde omuz, dirsek, ayak bileği ve parmak protezleri de uygulanabilmektedir. Artroplasti ameliyatlarından sonra hastaların, eklem ağrılarından kurtularak hareket becerisi artar.

Diz Protezi Nedir

Diz, uyluk ve kaval kemiği arasında yer alan bacağın rahatlıkla hareket etmesini sağlamayı başaran, ön tarafında diz kapağı ile korunan eklemdir. Eklem içindeki kemik yüzeyler eklem kıkırdağı ile sarılıdır. Her iki tarafı kemiğe yapışmış olan sabit yapılar olan bağlar diz eklemini sabitleyen en temel yapılardır. Tendonlar ise, bir tarafları kemik ile diğer tarafları kaslar ile birleşik olan ve kasın hareketini kemiğe ileten yapılardır. Bunlarla yürümek, merdivenlerden çıkmak ya da koşu yapmak gibi diz hareketleri gerçekleştirilebilir. Yaşlanmaya ve travmalara maruz kalmaya bağlı olarak dizlerde bozulmalar başlayabilir. Bu süreçte ilaçlar, egzersizler, diz içerisine yapılan enjeksiyonlar ve fizik tedavi teknikleri yeterli olmuyorsa, diz ameliyatı iyi bir çözüm olabilir.

Diz Ameliyatı

Diz ameliyatı, dizdeki üç kemiğin eklem yüzeylerinin yeniden yapılmasıdır. Ameliyattan önce yapılacak olan testlerle dizdeki problemler oldukça kolay şekilde görülebilmektedir. Ameliyat periferik sinir bloğu, spinal, epidural veya genel anestezi ile yapılabilir. Artroplasti diz cerrahisi süresi, ameliyat olacak hastanın yaşına, dizindeki problemelerin seviyesine göre değişebilse de, genellikle 1-2 saat sürmektedir. Ameliyatın ardından takılan protezin görevlerini rahatlıkla yapabilmesi adına, enfeksiyon kontrolünün sağlanması son derece önemlidir. Bu sebeple ameliyat sonrasında uygulanacak olan ilaç tedavisine, hekiminizin önereceği egzersizlere ve daha sağlıklı olmanızı sağlayacak olan kilonuzu muhafaza etmeye çok dikkat etmeniz gerekir.

 

 

Protez Ömrü

Geçmişte belli bir yaş üstündeki kişilere tavsiye edilen bu uygulama çağımızda protez ömrünün 25-30 yıla uzamasıyla daha erken dönemde yapılabilir hale gelmiştir. Kullanılan protezin niteliğinin beraberinde, protezin takılacağı kişinin kilosu, genel sağlık şartları ve vücudunu hareket halinde tutacak ama zarar vermeyecek aktiviteleri yapıyor olması gerekir.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrasında

  • Artroplasti diz ameliyatı ardından 1 gün sonra yürümeye başlanabilir.
  • Hastanede yatma süresi, artroplasti diz cerrahisi türüne göre 3 – 4 gün sürebilir.
  • Hastanede yatıldığı süre boyunca dize buz tedavisi uygulanır.
  • Diz ameliyatı olduktan 1 gün sonra dizi bükmeye başlamak ve kasları güçlendirmeye çalışmak gerekmektedir. Bu noktada fizyoterapist eşliğinde, diz fonksiyonlarını tamamen eski haline getirme amacıyla faaliyetler yürütülür.
  • Ateş yükselmesi, dizde, bacakta ağrı gibi durumlar karşısında doktora haber verilmesi gerekir.
  • Dikişler, ameliyattan 15 gün sonra alınmaktadır. Dikişlerin alınmasından sonra fizik tedavi süreci başlar. Fizik tedaviler genellikle haftada 3 gün olmaktadır.
  • Ameliyattan 1 hafta sonra yürüteç bırakılabilir ve tek taraflı baston kullanmaya başlanabilir. Ortalama 1 ay içerisinde de bastonu tamamen bırakmak mümkündür. Ameliyattan 1.5 ay sonra küçük egzersizler fizyoterapist eşliğinde yapılabilir. Tam anlamıyla spor yapmaya geri dönmek için ise en az 6 ay gerekmektedir.

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Ortopedi bölümü doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.