Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

plastik estetik cerrahi

Avicenna Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümü uzmanları, son yıllarda yapılan en popüler estetik cerrahi operasyonlarını sizler için anlattı. Doğumsal estetik problemleri, yaşa, kiloya, görüntüye bağlı estetik sorunları ve daha fazlası hakkında bilgi almak için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Rinoplasti ameliyatının amacı burnun şeklini kalıcı olarak iyileştirmektir. Bu düzeltme, burun yapısının doğal bir hal alması ve yüzün bütünü ile uyumlu olmasına olanak sağlar. Bu operasyon esnasında burnun iç bölümlerinde nefes alıp vermeyi kötü etkileyen kıkırdak veya kemik oluşumlar da yoluna koyulabilir.

Rinoplasti burun bölgesindeki yamukluk ve çökme gibi problemleri de çözmek için uygulanabilir.

Burun ameliyatı operasyonunun başarılı tamamlanması için mevcut anatomik durumun dikkatli değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda ne ölçüde değişiklik uygulanabileceği hastalarımıza bildirilir ve burnun yeni görüntüsünün onların beklentileri ile doğru orantılı olup olmayacağına bakılır.

Rinoplasti operasyonları ameliyathanede anestezi uzmanları eliyle yapılan genel anestezi altında gerçekleştirilir. Çoğu zaman ameliyat ardından bir gece hastanede gözetim amacıyla yatılır. Burun çatısını korumak hedefiyle 7-10 gün zaman zarfında nazal splintler işlemi yapılır. Operasyona bağlı olarak gözlerin alt bölgelerinde ve burun etrafında bir miktar şişme ve morarma ile karşılaşılabilir. Bunlar 1-2 hafta içerisinde yok olur. Hastalarımız bir hafta içinde işlerine geri dönebilecek hale gelirler.

Meme Estetiği

Doğuştan sebeplerle ya da gebelik ve emzirmeye bağlı olarak memelerde şekilsel bozulmalar görülebilir. Kadınların genel olarak şikayetçi oldukları 3 durum, küçük meme, sarkık meme ya da aşırı büyük memeye sahip olmalarıdır. Doğal olarak bu 3 durum da farklı ameliyatlar gerektirmektedir.

Meme Büyütme

Memeler zaman zaman ergenlikten itibaren yapılar olarak küçük kalabilir ya da doğum sonrası hacim kaybı yaşayabilir. Her iki durumda da silikon protezler uygulanarak, gövde ölçülerine uyum sağlayacak memeler elde edilebilir. Doğal anatomik görünümü sağlayacak şekilde hacim artışına gidilebilir, hastaların fiziki özelliklerine uygun olacak şekilde göğüs yapısı sağlanabilir.

Meme büyütme ameliyatı 18 yaşından itibaren gerçekleştirilebilir. Hem amacına hizmet etmesi açısından hem de sağlık açısından en uygun protezin seçilmesi büyük önem taşımaktadır. Özel bir sebep olmadıkça protezler göğüs kaslarının altına yerleştirilir. Bu sayede protez ile meme dokusunun doğrudan teması engellenmiş olur. Bu aynı zamanda gebelik sonrası emzirme için de herhangi bir sorun yaşanmamasını sağlar. Daha önce protez tedavisi uygulanmış kadınlar, mammografi, ultrasongrafi gibi tetkiklerin sorunsuz biçimde uygulanmasına izin verebilir. Bu testler aynı zamanda protezlerin sağlam olduğunu kontrolünü de sağlar.

Bu ameliyatta, genellikle göğüslerin altındaki oluktan yapılan 4 santimetrelik bir kesiyle kas altındaki alana ilerlenir ve protez buraya eklenir. Ameliyatın ardından birkaç gün hafif ağrılar yaşanabilir. Ameliyat olunan geceyi hastanede geçirdikten sonra sadece 2-3 gün içerisinde günlük hayata geri dönülebilir. 2-3 ay kadar bir süre boyunca giyilecek olan sporcu sütyeniyle gereken koruma ve destek sağlanmış olur.

Meme Dikleştirme

Göğüslerde sarkma farklı seviyelerde ve şekillerde görülebilir. Kadınları estetik bakımından en çok rahatsız eden sorunların başlarında yer alır. Eğer yaşanan sarkmayla beraber hacim kaybı da yaşanıyorsa ve silikon protez uygulaması istenirse, yalnızca protez işlemiyle bu sarkmanın önüne geçilebilir. Çoğu zaman dikleştirme için de bir operasyon gerekir. Memelerin durumuna bağlı olarak farklı ameliyat yöntemleri geliştirilmiştir. Son yıllarda sıklıkla kullanılan yöntemle, dikleştirme işleminin kesi izlerini sadece meme başı çevresi ve memebaşından bir miktar aşağıya uzanan dikey bir çizgiyle sınırlamak mümkün olmuştur. Bu sayede izler yan taraflara kadar uzanmaz ve tümü sütyen veya bikini sınırları çerçevesinde yer almış olur. Bu işlem sırasında meme dokusunun tamamına yakını aynen korunur. Daha sonraki hamilelik ve emzirme süreçleri bakımından bir risk yaratmaz. Bu ameliyatın gecesinde hastanede kalınır. 2-3 gün içinde işe dönülebilir. 2-3 ay destekleyici sütyen önerilir. Bir ay sonunda spor ve benzeri aktivitelere başlanılabilir.

Meme Küçültme

Fazla meme büyümesi, zaman zaman ergenlikten itibaren, zaman zaman da yapılan doğumların sonrasında meydana gelen ciddi bir problemdir. Memelerin ağırlığı sebebiyle boyun omurlarına aşırı derecede yük biner. Bu durum ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık problemlerine sebebiyet verebilir. Memelerdeki doku artışına bağlı olarak çeşitli ameliyat tedavileri uygulanabilir. Belli bir sınırın altındaki durumlarda ise, meme dikleştirmeye benzer şekilde kesiler yapılır.

Buna dikey iz oluşturan meme ameliyatları da denebilir. Sınırın üzerindeki memelerde ise, ters-T ismiyle anılan, kesilerin hem dikey hem de yatay olduğu işlem uygulanır. Tüm meme küçültme ameliyatlarında hacim azaltmak için bir miktar meme dokusu ve çevresindeki yağ dokusu çıkarılabilir. Fakat ameliyatın ardından geriye kalan meme dokusu hem estetik görüntü açısından, hem de emzirme işlevi açısından yeterlilik sağlar. Ameliyatın ardından 1 ya da 2 gün hastanede kalınabilir. Birkaç gün boyunca hafif ağrılar hissedildiği görülmüştür. 4-5 günün ardından da günlük hayata geri dönüş gerçekleştirilir. 3 ay boyunca destekleyici ve koruyucu sporcu sütyeni kullanımı tavsiye edilmektedir.

Yüz Germe

Yüz derisinin yaşlanmaya bağlı olarak gevşemesi ve sarkması bilindik bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Yüz gerdirme operasyonu, hem sarkmanın yol açtığı deri fazlalığını giderir, hem de deri altında yer alan destek tabakalarının sıkılaşmasını sağlar. Ameliyatın ardından yüz, canlı ve güçlü bir görünüm elde eder.

Yüz germe işlemi genel olarak 50 yaş üzerindeki hastalarda tam sonuçlar verir. Daha genç yaşlardaki insanlarda ya da hafif sarkma problemi yaşayanlarda farklı farklı askı operasyonları uygulanabilir.

Yüz germe işlemi yaptırması gerektiğini düşünen hastalar, ilk olarak doktorlarıyla kendi beklentilerini konuşur. Ameliyatla elde edilebilecek olası sonuçlar için doktorla birlikte değerlendirme yapmalıdır. Görüşme için önceki yıllarda çekilen fotoğraflar oldukça etkili olacaktır.

Yüz germe operasyonu genel anestezi uygulamasıyla gerçekleştirir ve ortalama 3 saat sürdüğü belirlenmiştir. Ameliyatın kesi hattı kulakların hemen ön bölgesinden başlar ve hem yukarı hem de aşağı doğru kulağın arkasında yer alacak şekilde ilerletilir. Kesi izlerinin sadece kulak önünde yer alan bölüm görünür durumda olur. Hastane içerisinde 1 gece gözlem için yatılır. Deri altına dren koyulur ve suratın büyük kısmını kapatacak bandajlama gerçekleştirilir. Ameliyatın ardından ilk hafta boyunca yüzde şişlik görülmesi ihtimali yüksektir. Genel olarak 1 haftanın ardından gündelik hayata geri dönüş gerçekleştirilir. 1 ay boyunca ağır fiziksel aktivitelerde bulunmaktan uzak durulmalıdır.

Göz Kapağı Estetiği

Alt ve üst gözkapaklarında aşağıya doğru bir sarkma, deri fazlalığı, yağ torbaları oluşması gibi sorunları yok etmek için uygulanan bir cerrahi müdahaledir. Üst gözkapaklarındaki sarkma zaman zaman görüş açısını kaybettirecek seviyelere çıkabilir. Zaman zaman da kaşlarda yaşanan sarkmalar bu duruma katılır ve estetik açısından rahatsızlık veren bir görüntü meydana gelir. Alt gözkapaklarındaki temel estetik sorunları ise ciltte çizgilenme ve küçük yağ torbalarının ortaya çıkması olarak bilinir. Bu uygulamanın nihai hedefi, alt ve üst gözkapaklarında yer alan fazla derinin ve yağ torbalarının yok edilmesidir. Kaşlarda göze batan bir sarkma var ise, gözkapağı estetiğiyle beraber farklı askı uygulamalarıyla kaş kaldırma tedavisi uygulanabilir.

Alt ve üst gözkapaklarının ameliyatı ile beraber, kişilerin ihtiyacına ve doktoruyla beraber alacağı karara göre, beraber ya da ayrı gerçekleştirilebilir. Sadece üst gözkapakları lokal anestezi yöntemiyle operasyona alınabilir. Alt gözkapakları ise, zaman zaman genel anestezi uygulamasından geçirilebilir. Ameliyatlar, üst göz kapakları için ortalama 45 dakika, alt gözkapakları için ortalama 1 saat ve her iki ameliyatın birlikte yapılması durumunda ortalama 2 saat sürmektedir. Ameliyat izleri, doğal surat çizgileri içerisinde kaldığı için, ilerleyen yıllarda neredeyse hiç görülmez seviyeye gelir. Ameliyatların ardından erken dönemde göz çevresinde belli bir seviyede şişlik ve morarma görülebilir. Dikişler 3 ile 5 gün gibi bir süre içerisinde alınır. Ameliyatın ardından gözlerin 1 hafta boyunca yorulmaması tavsiye edilir. Güneş gözlüğü kullanımı da tavsiyeler arasında yer alır. Ameliyattan 1 hafta sonra gündelik yaşama geri dönüş gerçekleşir.

Karın Germe (Abdominoplasti)

Hamilelik, doğum yapma ve hızlı kilo verme gibi durumlar karın derisinde sarkmalara sebebiyet verebilir. Öte yandan karnın alt bölümünde bu sebeplere bağlı olarak çatlamalar ve çizgilenmeler gözlenebilir. Karın gerdirme operasyonu, isminden de anlaşıldığı üzere, göbek deliğinden kasık bölgesine kadar uzanan sarkmış deriyi ve altında yer alan yağ tabakasını düzeltmek amacıyla gerçekleştirilir. Göbek deliğinin üstündeki doku serbestleştirilip, kasık bölgesine kadar gerdirilir. Daha sonra da kasık bölgesine dikiş yardımı ile tutturulur. Ayrıca, karın kaslarında doğum sebebiyle bir gevşeme meydana gelmişse, operasyon sırasında buralar da sıkı bir hale getirilir. Operasyon sonucunda düz ve gergin bir hale getirilmiş karın yapısı oluşturulmuş olur.

Ameliyatın ardından kesi izleri, bikinin bölgesinin içerisinde yer alacak biçimde kasığın her iki tarafına doğru uzatılır.

Karın gerdirme operasyonu, genel anestezi ile birlikte gerçekleştirilir. Operasyon genelde 4-5 saat sürer. Yara bölgelerinin içerisine drenler koyulur. Yağ embolisi riskinden dolayı korunma sebebiyle bacaklara kompresif bandaj uygulaması yapılır. Gerektiğinde özel serum da uygulanır. Ameliyatın ardından hastaların yakın kontrolü önemlidir. Bu yüzden hastalar 3 ile 5 gün arasında hastanede kalabilirler. Karın bölgesindeki gerginlik sebebiyle ilk 2 hafta dikkatli olunması gerekmektedir. Ödemi yok etme ve iyileşmenin hızlanması amaçlarıyla karın korsesi doktorlar tarafından tavsiye edilir. Genel olarak 3 haftaya kadar iş başı yapılabilir. Spor için ise 2 ay beklenmesi şiddetle tavsiye edilir.

Zaman zaman sarkma ve yağ birikmesi kasığın hemen üst bölümündeki alanda kalabilir. Böyle kişilerde sezaryan izine yakın uzunlukta bir kesi ile bu alanı düzeltmek mümkündür. Bu operasyonua mini-abdominooplasti ismi verilir.

Karın germe operasyonunun olumlu olarak görülen sonuçları ömür boyu devam eder. Aşırı kilo almak veya vermek, yeniden hamile kalmak, doğum yapmak gibi sebepler, bu olumlu etkilere zarar verebilir. Bu sebeple, ameliyatı planlayan hastaların, artık doğum yapmamayı düşünüyor olması önem taşır. Öte yandan ciddi kilo problemi yaşamayan hastalar daha uygun adaylar olarak görülmektedir. Estetik cerrahi operasyonlarla ilgili detaylı bilgi almak için Avicenna Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi doktorlarımızı inceleyebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Rinoplasti ne demek?

Plastik ve estetik cerrahi alanında yapılan rinoplasti ameliyatı, burun estetiği cerrahi operasyonunun adıdır.

Doğumsal deformeler estetik cerrahiyle düzeltilebilir mi?

Yarın dudak, yarık damak veya yapışık uzuvlar gibi daha birçok doğumsal sorunlar estetik cerrahi sayesinde düzeltilebilir.

Plastik cerrahi hangi estetik ameliyatları yapar?

Plastik cerrahi alanında; liposuction, rinoplasti, meme estetikleri, yüz germe, kaş kaldırma ve daha birçok konuda estetik ameliyatları yapılmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Hekimlerimiz

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣